اعترافات هولناک رئیس سابق زندان اوین: زندانیان سیاسی را اعدام می‌کردیم و در کامیون می‌ریختیم!

رئیس یکی از مخوف‌ترین زندان‌ها در دوران اعدام‌های جمعی ۱۳۶۷، از نقش مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی ایران در آن اعدام‌ها پرده برداشته و گفته علی‌ خامنه‌ای به دنبال اعدام‌های بیشتر است. حسین مرتضوی زنجانی به بی‌بی‌سی می‌گوید نه به دنبال شهرت است، نه پاک کردن نامش، بلکه می‌خواهد حرفهایش جایی با صدای خودش ثبت شود، «چون اگر بمیرد» این فرصت از دست خواهد رفت.

رئیس زندان‌های اوین و گوهردشت در دهه شصت، همچنین در اتفاقی کم‌سابقه در یک جلسه اینترنتی مقابل زندانیان سابق «اعتراف» کرد، به سوال‌های آنها پاسخ داد و گفت حق دارند خشمگین باشند:

«نام حسین مرتضوی را حتی اگر بخواهم با آب زمزم هم پاک کنم، پاک نخواهد شد. ما این مسئولیت را داشتیم و زندانیان را نگه داشتیم؛ هرچند در اجرای حکم آنها دخیل نبودیم. من غلط کردم، باید آنجا را ترک می‌کردم اما تا دقیقه ۹۰ آنجا بودم.»

او اولین مقام جمهوری اسلامی ایران نیست که اعدام‌های جمعی در دهه اول انقلاب را تایید می‌کند؛ اما برخلاف آنها، به محاکمه‌های ناعادلانه و چند دقیقه‌ای و اعدام‌های «سلیقه‌ای» مفتخر نیست: «بخش اعظم زندانیان به صورت فله‌ای دستگیر شدند و خیلی افراد بی‌گناه کشته‌ شدند. صریح می‌گویم، بی‌گناه کشته شدند.»

رئیس اسبق اوین از کامیون‌های حمل اجساد و اعدام بی‌قاعده زندانیان و اظهارات پدری درباره تجاوز به دخترش قبل از اعدام سخن گفت و از نقشش در دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران ابراز ندامت کرد. اظهاراتی که ابتدا بسیاری را شوکه و سپس با این سوال مواجه کرد که چرا او اکنون بعد از ۳۵ سال چنین حرف‌هایی می‌زند.

حسین مرتضوی زنجانی از ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۵ رئیس زندان گوهردشت و از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۷ رئیس زندان اوین بوده است. اما تاکید می‌کند که نقشی در اعدام‌ها نداشته و حتی اجازه نداشته وارد سالن اعدام شود. منتقدان چنین چیزی را باور نمی‌کنند و معتقدند به عنوان رییس یک زندان، همه واقعیات را نگفته، به دنبال «تطهیر» نظام است یا می‌خواهد به نفع جمهوری اسلامی «روایت‌سازی» کند.

او ناراحت است که در مطالب اینترنتی «جلادِ خمینی» نامیده شود و به این موضوع حساس است.
+43
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  قابل توجه چپهای .. خل، که سال ٥٧ خاویار اخوندها رو خوردن و لیسیدن و اتحاد سرخ و سیاه رو بوجود اوردن، و هنوز هم از رو نمیرن و گیرشون دو تا شلاق ساواک به کف پای یه عده خائن و تروریست بوده. بکشین!! شماها عمده مشکل رو بوجود اوردین با اون مثلا موج به ظاهر روشنفکری اتون ولی در باطن جا انداز شوروی.
  6
  46
  ‌سه شنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  ضدبشر - گراتس، اتریش

  این بیشرف ها نمیبایست اعدام میکردند و تو کامیون میریختند .اینطوری خیلی بده . بهتر بود مثل ساواک رفتار میکردند .مثلا مانند جزنی و دوستانش . با دست و پاهای بسته بردند بیرون محوطه زندان و از پشت گلوله باران کردند . بعد تو روزنامه ها نوشتند موقع فرار از زندان کشته شدند . خیلی شیک و مجلسی مسئله را حل کردند . و یا اصلا با همون دستگاه مدرن آپولو آنقدر شکنجه میکردند که جوانان رشید مملکت از فرط لذت بیهوش میشدند و از بین میرفتند . تف به روی هر چه دیکتاتور و جنایت کاره .
  51
  6
  ‌سه شنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  ملاحظه فرمودین؟؟ یکی از همین چپولهای فلان فلان شده سریع اومد مقایسه کرد با ساواک. بعد هم پایین کامنت من... میکنه که من برای اخوندها خوش رقصی نمیکنم! 😀😀. خاک .....بر سر شماها که آدم نمیشین. اینها رو که میبینم میفهمیم ساواک کم کاری کرده. باید یه جور میزد که باباش شب خواب میموند این پس نمیافتاد
  3
  25
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۳:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  اون گله ای که سینه چاک خمینی بودن، رجوی چیها، بیهویتهای توده ای و بوگندوهای چپ که برای روی کار اوردن اخوند و خمینی کشتند و ،ترور کردند و تهمت با حکومت سابق زدند دست اخر شدن هیزم کوره جنگ خمینی.جالب است که چند وقت پیش یک عجوزه سمها ش را بالا گرفته بود و میگفت ...درد میکنهو از کابلهای ساواک.حقتون بود خمینی مثل حیوان اویزانتون کنه!
  1
  7
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  حالا از کجا میدونی که کار باباش بوده؟!
  1
  5
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا
  این جانوران دوپا را زنده زنده مثله کردن و در آخر قبل از مرگ آتش زدن فقط ممکن است مرهمی باشد بر دل یک مادر داغدار ۶۷ی، حتی تصور اینکه قدرت به دست مردم بیافتد رعب‌آور و دحشتناک خواهد بود، باورم کنید از حالا بوی سوخت و کباب شدن گوشت انسان در تمام شهرهای ایران از حالا به مشام می‌رسد....گفتیم نکشید، گفتیم تجاوز نکنید، گفتیم انسان باشید، اهمیت ندادید. زمان که فرارسید حتی خدای دروغین تان شمارا از غضب ایرانیان رنج دیده و خانواده های داغدار نتواند که برهاند. ننگ ابدی بر شمایان ای هزار پدران مادر صیغه رو لواط ده....😡😤
  1
  7
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  ای سید تازی: مردم ایران بخوبی میدانند که شما ها با این چهره و عبا و عنبامه دشمنان قسم خورده ملت و دشمنان جوانان ایرانی هستید.ای سید تازی تو باندازه خودت مسئولیت در این کشتار داشتی.تو در همان سالها یکی از هزاران مهره های کشتار ملت ایران بودی. ای سید تازی تو هنوز هم واقعیات را بمردم ایران نگفتی و نخواهی گفت زیرا ذات شما اعراب تازی با نامردی و ذروغ عجین است.ای تازی نامرد و دشمن ایرانی شما ها 44 سال با کمک همدیگر در حفظ و نگهداری این سیستم ادمکش شریک بودی.و خودت بخوبی میدانی انقلاب فعلی ایران و ایرانی رهایی از افرادی است که ریش و عنبامه و هیبت افرادی مانند تو دارند . انقلاب مردم ایران یک رنسانس است که در کشور ما با یاری جوانان و زنان ایران در حال شکل گیری است. ای سید تازی بدان و اگاه باش مردم ایران از شکل و شمایل همه افراد که نام سید و لباس شبیه ترا که بتن داری متنفرند و حساب شما ها را بموقع خواهند رسید . مردم ایران با اینگونه حرف ها ساکت نخواهند نشست. مردم را شما ها با اینگونه اراجیف نخواهید توانست راضی نگهدارید.مردم از شما ها نفرت ذارند وملت از شما ها بیزارند .می فهمی یا نه.هر چند فاقد ف
  1
  5
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  جوابی ندارم! 😂😂 صحیح میفرمایید.
  1
  4
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  این فرد یک خیانتکار و جنایتکار بالفطره است .این فرد قبل از فتنه 57 با ایادی خمینی همراه بوده و در سال 57 ببعد تمام ایام را با انها میگذرانیده . حال پس از انهمه کشتار و جنایات و همدستی با این ادم خواران در کمال وقاحت میگوید من از رژیم بریده ام . من از سیستم جدا شده ام. واقعا این جنایتکار از جنایاتی که مرتکب شده احساس وحشت میکند؟؟ایا این فرد یک خونخوار بالفطره نیست. عجب رویی دارد این تازی زاده
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.