سرقت جنایتکارانه در بیمارستان کرمانشاه؛ نشت طولانی اشعه دستگاه رادیوتراپی به دلیل سرقت قاب های سُربی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه با اشاره به سرقت قاب‌های سربی رادیوتراپی بیمارستان امام رضا  گفت: میزان اثرگذاری اشعه این دستگاه با آزمایش یا روش‌های علمی دیگر قابل تشخیص نیست.

به گزارش تسنیم از کرمانشاه، قباد محمدی در نشست خبری که امروز در دانشگاه علوم پزشکی استان برگزار شد با اشاره به سرقت ورقه‌های سربی اتاق رادیوتراپی بیمارستان امام رضاکرمانشاه اظهار داشت: دستگاه‌های رادیوتراپی نشت اشعه دارند و اطراف اتاق باید مقاوم به نشت اشعه باشد و در استان کرمانشاه نیز یک دستگاه رادیوتراپی وجود دارد که برای بیماران استان ایلام نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه در اتاق رادیوتراپی این بیمارستان از ورقه‌های سربی برای جلوگیری از نشت اشعه استفاده شده است افزود: حراست بیمارستان امام رضا اردیبهشت ماه متوجه شدند که چند نفر از جمله کارکنان بیمارستان اقدام به سرقت ورقه‌های سربی کرده‌اند و با استفاده از دوربین‌ها شناسایی ‌و دستگیر شدند.

محمدی بیان کرد: در این سرقت شخصی از طریق سقف کاذب خود را به سقف اتاق رادیوتراپی رسانده و مقداری از سرب‌ها را برداشته است.

وی گفت: با همکاری سازمان انرژی اتمی در اطراف رادیوتراپی سالانه دو سه بار دزیمتری انجام می‌شود که اشعه نشت پیدا نکند ‌و دزیمتری رادیوتراپی امام رضا در دی ماه سال گذشته انجام و مشکلی وجود نداشت تا اینکه دو ماه پیش با خروج و سرقت سرب‌‌ها بلافاصله دزیمتری انجام شد و متوجه نشت اشعه حتی در طبقه بالای رادیوتراپی و چند نقطه دیگر شدیم.

محمدی افزود: جلسه‌ای برگزار شد که مکان‌هایی که نشت داشت تعطیل شود که دستگاه خاموش نشود اما مکان‌هایی همچون پاتولوژی امکان تعطیلی نداشت به همین خاطر به سرعت درخواست سرب دادیم.

وی بیان کرد: بلافاصله درخواست 800 قالب سرب را دادیم که 300 مورد در هفته اول جای‌گذاری شد و نشتی گزارش و دستگاه خاموش شد و 300 قالب دیگر جمعه گذشته اضافه شد و باز هم نشتی داشت اما نشتی در اتاق پاتولوژی برطرف شد.

محمدی گفت: یکی از اتاق‌هایی که نشتی داشت تعطیل و دستگاه از دو روز پیش راه‌اندازی شد و 500 قالب سرب نیز تا دو سه روز آینده و 500 مورد دیگر هفته آینده جای‌گذاری می‌شود.

وی افزود: تعداد قالب‌های سربی سرقت شده مشخص نیست زیرا سرب کوبی رادیوتراپی مربوط به 25 سال پیش است و شناسنامه و اسناد آن نیز پیدا نشد زیرا این بیمارستان توسط وزارت راه و شهرسازی ساخته شده است.

محمدی با اشاره به اینکه سارقان هنوز در مرحله بازجویی قرار دارند و تاکنون 1600 قطعه اضافه شده است افزود: سرب به کاربرده شده معمولی نیست و با خلوص 90 درصد است و تنها توسط یک شرکت تولید می‌شود و پیش‌بینی می‌شود خسارت وارد شده حدود چهار تا پنج میلیارد تومان باشد.

محمدی بیان کرد: دی ماه سال گذشته دزیمتری انجام شده و اردیبهشت متوجه سرقت و نشت اشعه شدیم و اینکه در این فاصله چه افرادی و به چه مقدار تحت تأثیر اشعه بوده‌اند و چه عوارضی به دنبال خواهد داشت برای ما مبهم است و تاکنون موردی گزارش نشده است.

وی گفت: آسیب‌دیدگی ناشی از این اشعه از طریق آزمایش یا روش‌های علمی دیگر قابل تشخیص نیست.

محمدی افزود: صورتجلسه‌ای برای دستگاه قضایی تنظیم و بیان شده که افرادی که تحت تأثیر اشعه بوده‌اند ممکن است در آینده بیمار شوند و از طرفی چون درمان بیماران سرطانی به تعویق افتاده ممکن است قوت این بیماران افزایش یابد و در واقع این حادثه یک جنایت است.

وی با بیان اینکه بعد از جایگذاری سرب‌ها از بتن برای جلوگیری از تکرار این اتفاقات استفاده می‌شود گفت: برای مرکز سرطان جدید سه دستگاه رادیوتراپی نصب می‌شود که برای جلوگیری از نشت اشعه به جای سرب از دیوارهای بتنی با قطر سه متر استفاده می‌شود که اتفاقات مشابه رخ ندهد.

محمدی با اشاره به پرونده شبکه اختلاس دارو در استان گفت: 40 روز پیش اداره اطلاعات استان است موضوع را با ما مطرح کردند که البته تخلف مربوط به دو نفر از نیروهای شرکتی و پیمانی دانشگاه است که با سندسازی در بیمارستان طالقانی اقدام به تخلف کرده بودند.

وی با بیان اینکه ابعاد کامل پرونده به طور کامل مشخص نشده است افزود: این تخلف با سندسازی و به صورت حرفه‌ای انجام شده و تمام سیستم موجودی با اقلام فروش همخوانی دارد و حقی از دولت از نظر ریالی تضییع نشده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه بیان کرد: هنوز بازجویی‌ها ادامه دارد و در مراجع قضایی تحقیقات کامل نشده اما گفته شده 53 هزار قلم دار معادل نیم درصد از گردش دارویی ما خارج شده است.

وی گفت: بعد از مشخص شدن ابعاد مختلف پرونده، ما نیز درخواست اشد مجازات این افراد را خواهیم داشت و به طور قطع از دانشگاه اخراج می‌شوند زیرا با جان مردم بازی شده است.
+24
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  hamidesabz - لندن، انگلستان
  فقط اسد مجازات!! اینان کسانی نیستند که از نداری و فقط برای سیر کردن شکم بچه هایشان اقدام به سرقت می‌کنند! اینان کسانی هستند که دچار اعتیاد سرقت هستند و برایشان کوچکترین اهمیتی ندارد اگر سرقتشان به بهای جان دیگران تمام شود!
  0
  10
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۶:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  ای اقایانی که مسئولیت حفظ نظم اجتماع را بعهده دارید. ای مسئولینی که هر روز در تلویزیون ظاهر میشوید و از اعدام جوان 16 ساله دفاع میکنید لطفا چشم نا بینای خودتان را باز کنید و ببینید جنایتکاران اجتماع چه کسانی هستند.اقای قاضی القضات : شما که جوانان بی گناه را بخاطر حفظ بقای رژیم خود بسیار فوری اعدام میکنید پس چرا نسبت باین جنایت هولناک دهان خود را بسته و قلم نا پاک شما از حرکت باز مانده است. ایا این عدالت است که شما مدعی ان هستید ؟؟ ایا این قضاوت است که شما مدعی حفظ ان هستید .ای اقایان مدعی عدالت چشم نابینای خود را باز کنید . ایا جنایت بزرگتر از اینکار را هم سراغ ؟؟
  0
  4
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  ...براستی بر ما چه گذشت و بر ما چه میکذرد که چنین دست تطاول به خود گذشته ایم...
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.