فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران: جنگ با طالبان مطلقا اتفاق نخواهد افتاد

 امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسدارانرادیو فردا: در پی کشته شدن دست‌کم سه نیروی مرزبانی ایران طی درگیری‌های مرزی با نیروهای طالبان، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران روز دوشنبه گفت: «نباید این درگیری‌ها را بزرگ کرد.»

او افزود با اینکه «عده‌ای دنبال تبدیل این درگیری‌ها به جنگ هستند اما چنین جنگی مطلقا اتفاق نخواهد افتاد.»

اوایل روز شنبه هفته جاری روزنامه «۸ صبح» چاپ افغانستان به نقل از مقام‌های محلی نوشت که نیروهای مرزبانی ایران و نیروهای طالبان در ولسوالی کنگ ولایت نیمروز «درگیری مسلحانه» داشته‌اند. سپس خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، هم از وقوع این درگیری در «حوالی پاسگاه ساسولی» خبر داد.

این رخداد آن قدر مهم بود که جانشین فرمانده کل انتظامی و ‌فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران روز یک‌شنبه وارد منطقه سیستان شدند.

در واکنش به این درگیری میان نیروهای مرزبانی ایران و طالبان، امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران، روز دوشنبه، هشتم خرداد، گفت: «در حوزه افغانستان، یک اتفاقاتی در مرز افتاده که در همان حوزه مرز و توسط نیروهای همانجا مدیریت می‌شود و نباید به این مسائل دامن بزنیم.»

حاجی‌زاده در ادامه با بیان این که «پشت این قضایا خیلی از دشمنان ما هستند که می‌خواهند این را تبدیل به یک موضوع بزرگ بکنند، تبدیل به یک درگیری بکنند، تبدیل به یک جنگ بکنند که مطلقا این اتفاق نخواهد افتاد.»

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران افزود: «به هر حال وضعیت افغانستان برای همه ما روشن است» و «بعضی‌ها هم می‌آینده خودسرانه یک کارهایی می‌کنند، می‌خواهند ایجاد درگیری کنند که آن را نباید خیلی بزرگش کنیم.»

اظهارات فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران در حالی بیان شده است که درگیری مرزی میان نیروهای مرزبانی ایران و طالبان در محدوده پاسگاه مرزی ساسولی، واقع در مرز زابل با ولایت نیمروز افغانستان در روز ششم خردادماه منجر به «کشته شدن دو مرزبان ایرانی» شد.

خبرگزاری دولتی ایرنا تایید کرد که کشته شدن قربانعلی پیری، فرمانده پاسگاه ساسولی، در ۲۶ اردیبهشت نیز در اثر حمله نیروهای طالبان بوده است.

اسماعیل کوثری، عضو سپاهی کمیسیون امنیت ملی مجلس، کشته و زخمی شدن مرزبانان ایرانی طی درگیری ششم خرداد با نیروهای طالبان را به «اختلاف و دعوا بین بچه‌های یک خانه» تقلیل داد.

اما اظهارات کوثری با واکنش تند دست‌کم یک روزنامه روبه‌رو شد. روزنامه آرمان در شماره روز سه‌شنبه خطاب به کوثری نوشت: «چه شباهت ژنتیکی بین ایران و حاکمیت کنونی افغانستان وجود دارد؟»

آرمان افزوده است: «البته می‌توانیم این گونه بگوییم که شاید شباهت‌هایی بین نیروهای تندروی ایرانی و طالبان پیدا کنیم ولی اینکه ایرانیان با طالبان هم‌خانواده‌ هستند در هیچ اقلیمی نمی‌گنجد.»

از سوی دیگر حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: «مرعوب‌ترین سیاست‌گذاران سیاست خارجی کشور، در حوزه افغانستان مشغول به کار هستند و عملا نوعی ترس را به سیاست خارجی کشور در قبال افغانستان تحمیل کرده‌اند.»
+17
رأی دهید
-92

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  اخه حاجی حاجی زاده!! (حاجی خودش به تنهایی یه صفت بد هست، این یکی دوبله حاجیه! 😀). رهبر مفعول اتون داره قمبل میکنه شما هم به یک مسئله حواس پرت کن نیاز دارین. چی بهتر از طالبان مزقل تر از خودتون و یک سری جوون بی پارتی و بی پول که سربازی افتادن لب مرز و کشته شدنشون نه تنها هزینه ای براتون نداره، بلکه یک حس ترحم و پشتبانی نسبت به نیروهای مسلح ایجاد میکنه. کلا نخ نما شدین.
  9
  66
  ‌سه شنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  سُمبه پُر قوه است ، سربار هم فهمیده در صورت بروز جنگ ، وحوش طالبان طومار رژیم رو برای همیشه جمع میکنن و به زباله دان تاریخ می سپارند !!
  11
  66
  ‌سه شنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران

  با مردم ایران که دست خالی هستند جنگ هستش یا پایگاههای خالی آمریکا جنگ هستش ولی اینجا که مرزبانان و سربازان کشور رو سلاخی میکنند این بچه کش میگه جنگی نیست. وقتی جان سربازان به اندازه یک بسیجی علاف کثیف هم ارزش نداره که در عرض چند ماه چندین نفر رو برای کشته شدن یک بسیجی بی خاصیت لجن اعدام کردند بدون اینکه جرمشون حتی مشخص بشه بعد حداقل چهار سرباز کشور کشته میشوند و این بی ریشه میگه یه اتفاقی بوده و یه درگیری کوچیکی بوده تموم شد.
  19
  65
  ‌سه شنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  پیر خردمند - تورونتو، کانادا

  خود شما و رهبر ننه بابا عراقی ایران با طالبان قوم و خویش هستین. مرگ بر جمهوری اسلامی ضد ایرانی
  8
  78
  ‌سه شنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Ariyo Barzan - کالیفرنیا، ایالات متحده امریکا

  حالا که با وحوش تا‌لی از یک مادر و هزاران پدر هستین، حرام‌زاده‌های خود را به جای فرزندان ایران زمین به مرز‌ها بفرستین.
  9
  67
  ‌سه شنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  شایدم بی خیال حقآبه هیرمند بشن و بگن گور بابای مردم سیستان و بلوچستان ، حتی ممکنه خراسان شمالی و جنوبی رو هم به طالبان واگذار کنند که جنگ نشه و حکومت از چنگشون خارج نشه ، بی ناموسهای خیانتکار !
  5
  38
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۲:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند

  اگر مطلقا جنگ اتفاق خواهد افتاد چی مطمئنا شما در برابر طالبان مثل نیروهای عراقی بدون شلوار تا مشهد فرار خواهید کرد
  3
  37
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۳:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Realman - کالیفرنیا ، ایالات متحده امریکا

  آدم که با باباش نمیجنگه ، خاک 🤚🏻
  2
  34
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۴:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  Hassan1479 - تهران، ایران

  جنگ با طالبان مطلقا اتفاق نخواهد افتاد . چون ج.ا با طالبان عضو یک خانواده می‌باشند، کارد که دسته اش را نمی‌برد.
  9
  29
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۴:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  حسنلو - باکو، آذربایجان

  رذالت و کثافت دین شیعه یعنی همین نباید ریختن خون بچه شیعه رو بزرگ کرد چون شیعه اثنی عشری یشم طالبانم نیست ولی به درک واصل شدن یه سیله قاچاق چی ادم ربا در امریکا مردن یه فلسطینی بوگندو به هاچ رفتن یه نیجریه ادم کش اینا رو باید بزرگ کرد .....به همه دین و ایینت سردار مخصوصا به عمام ضمان مفعولت
  2
  27
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۵:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  BrainWorm - لیون، فرانسه

  خاک تو اون سرت مزدور الدنگ با اون رهبره احمقت ! همین الان مملکت از یک کشور جنگ زده وضعش بدتره مگر باید حتما آتش جنگ باشه؟ آلمان بعد از جنگ دورم همچین بلایی که شما و اون ارباب کثیف روستان بر مملکت در آورده دچار نشده بود.
  8
  31
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۵:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  varied - ریزه، ترکیه

  معلومه که نمیخوان با طالبان درگیر شوند چرا که تریاک رهبر مفعول و دیگر وحوش طویله اسلامی قطع میشه
  3
  31
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۶:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  غیرت جنگیدن با طالبان افغانستان را ندارید برای خودتان داستان مسازید ! امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده جنایتکاری که دستور شلیک به هواپیما مسافربری دادی که موجب تکه تکه شدن و کشته شدن تمام 176 سرنشین بی گناه این هواپیما شدید. اینک توی جنایتکار وعده میدهید که با طالبان هرگز دچار جنگ نخواهی شد فکر میکنی این وعده نجنگیدن با طالبان مردم را خوشحال میکند نه , هرگز مردم از چنین خبری انهم از دهان توی جنایتکار در امده باشد به هیچ عنوان خوشحال نخواهند شد, بلکه مردم پی به این حقیقت میبرند که رهبر و مسئولان بلند پایه و فرماندهان سپاه پاسداران نظام اخوندی از ترسو ترین و بز دل ترین اشخاص روی زمین هستند که بغیراز مردم کشور خودشان زورشان به هیچیک از دولتهای خارجی نمی رسد.
  1
  15
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  این فرمانده نیروی هواهی ما است؟ ۲۱ بهمن ۱۲۵۲ صدام از مرز مهران "نزدیک دزفول" به ایران حمله کرد. محمد رضا پهلوی مهمان در مسکو بود. امروزه عقیده است که یک تله از طرف روس‌ها که او را دعوت تا هنگام نبودنش صدام به ایران حمله کند. لشگر تا به دندان مسلح با سلاح روسی چند ضربه به تیپ ارتش ساکن دزفول وارد کرد، ۵ صبح سر لشگر اریانا فرمنده ارتش با فرا خواندن سران ارتش دستور حمله متقابل را داد .ارتشبد خاتم فرمانده نیرو هواهی خودش اولین نفر سوار ف‌۴ در فرودگاه بغداد فرو آمد و دوباره بلند شد.این حرکت را تاج کردن می‌‌گفتند و بر فراز قصر صدام صوت را شکست. ساعت ۹ بصره به محاصره کامل ارتش ایران در آمد. سر لشگر اریانا طی‌ تماس تلفنی با پهلوی در مسکو به او گفت لطفا تا فردا همانجا بمانید. روز بعد ناهار را در بغداد با هم می‌‌خوریم.حالا این گو...زو جانشین خاتم است.
  1
  5
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  2:البته محمد رضا شاه موافق پیشرفت بیشتر ارتش نشد. با گفتن سخن معروف . ما متجاوز نیستیم .فقط از خاک خود دفاع می‌‌کنیم. بله خاک بر سر ۵۷ اتی زمانی که در پادگان نوژه با همدستی با خلخالی بیش از ۲۰۰ خلبان جنگی مانند خاتم به پای چوبه دار فرستادید و هورا کشیدید. بکشید این حشره امپریالیست را. حیران نباشید که این به بوسیدن ماتحت طالبان خواهد رفت
  1
  3
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.