سرپرست موزه فرش انتقال فرش‌های کاخ سعدآباد به موزه را تکذیب کرد

 کاخ سعدآباد تهرانرادیو فردا: ساعتی پس از انتشار خبر انتقال فرش‌های گم‌شده سعدآباد به موزه فرش، سرپرست این موزه ضمن تکذیب خبر انتقال تنها دو تخته فرش به موزه را تایید کرد.

در حالی که در روزهای اخیر، وزیر میراث فرهنگی و گردشگری ایران و مسئولان دیگر از به سرقت رفتن ۴۸ تخته فرش نفیس و تاریخی از کاخ سعدآباد تهران خبر داده‌ بودند، رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف روز سه‌شنبه نهم خرداد این موضوع را تکذیب کرد.

مسعود سپهرزاد، رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، خبر ناپدید شدن فرش‌های موزه سعدآباد را تکذیب کرد و گفت: «فرش‌ها از کاخ سعدآباد به موزه فرش ایران در چهارراه فاطمی انتقال داده شدند؛ و اظهارنظر وزیر پیشین درباره بی‌ارزش بودن این فرش‌ها ریشه در ناکاربلدی و بی‌سوادی وی دارد.»

اما ساعاتی بعد مهران صحرایی، سرپرست موزه فرش، در گفت‌وگو با ایلنا، با رد موضوع مطرح شده از سوی مسعود سپهرزاد گفت: «در سال ۱۳۸۷ و قبل از دهه ۹۰ دو قطعه فرش به صورت امانی از مجموعه کاخ بوستان نهاد ریاست جمهوری به موزه فرش داده می‌شود. این فرش‌ها در سال ۱۳۹۴ به صورت قطعی در اختیار موزه فرش قرار می‌گیرد. در واقع هیچ فرش جدیدی از نهاد ریاست جمهوری به موزه فرش داده نمی‌شود و تنها همان فرش‌هایی که از سال ۸۷ به صورت امانی در موزه نمایش داده می‌شد، قطعی شدند.»

او درخصوص ارسال ۴۸ قطعه فرش از مجموعه نهاد ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۴ به موزه فرش تأکید کرد که «در این سال‌ها هیچ فرشی آن هم در این تعداد به موزه فرش داده نشده است.»

بی‌خبری از سرنوشت این فرش‌های نفیس و اظهارات ضد و نقیض در این مورد در حالی ادامه دارد که تا یک روز پیش، مسئولان مختلف، دزدیده شدن این فرش‌ها را تأیید کرده‌اند.

در همین زمینه، علیرضا سلیمی، عضو هیئت رئیسه مجلس، در جلسه علنی روز دوشنبه گفت: «به یغما رفتن فرش‌های سعدآباد که صد میلیارد تومان ارزش داشت، نمونه‌ای از مدیریت دولت قبل است.»

روز ششم خرداد نیز خبرگزاری صدا و سیما نوشت که روابط عمومی مجموعه تاریخی سعدآباد گفته است: «فرش‌های مفقود شده ارتباطی به ما ندارد چرا که مسئولیت حفظ و نگهداری ساختمان حافظیه کاخ سعدآباد بر عهده نهاد ریاست جمهوری است.»

این گزارش افزود که این مجموعه که آن را دومین مجموعه گران‌قیمت فرش در جهان و دومین کلکسیون بزرگ فرش در دنیا لقب داده بودند، شامل فرش‌های نفیسی از دوره قاجار و زندیه است و کارشناسان قیمت تنها ده تخته فرش از این چهل و هشت تخته فرش به سرقت رفته را ۱۳۰ میلیارد تومان برآورد کرده‌اند.

عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی و گردشگری ایران نیز روز دوم خرداد مسئولیت «سرقت ۴۸ تخته فرش نفیس و تاریخی از کاخ سعدآباد» را به گردن دولت قبلی انداخته بود.

او در عین حال ادعا کرد که این فرش‌ها در اختیار وزارت میراث فرهنگی نبوده و در اختیار «دستگاه‌های دیگری» بوده است.

با این حال او سرقت فرش‌ها را مربوط به سال‌های ۹۴ و ۹۵ اعلام کرد که دوره ریاست‌جمهوری حسن روحانی بوده است و تأکید کرده بود که اطلاعات کسب‌شده در این زمینه را «حتماً» در اختیار عموم خواهد گذاشت تا «در جریان اصل ماجرا قرار گیرند».

خبر سرقت فرش‌ها را نخستین بار خبرگزاری فارس در ۳۱ اردیبهشت منتشر کرد و خبر داد که در سال ۱۳۹۵ (یعنی دولت حسن روحانی) ۴۸ تخته فرش نفیس را با یک دستگاه وانت از ساختمان حافظیه کاخ سعدآباد خارج کرده‌اند.

وزیر میراث فرهنگی و روباط عمومی کاخ سعدآباد هنوز درباره علت ناآگاهی خود از «انتقال فرش‌ها از کاخ سعدآباد به موزه فرش ایران» توضیحی نداده‌ و مسئولان دولت حسن روحانی نیز هنوز واکنش رسمی به اتهام‌های واردشده به آنها در این زمینه نداشته‌اند.
+8
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.