حسین امیرعبداللهیان: با آمریکا پیرامون موضوع اتمی مذاکره غیررسمی انجام دادیم

العربیه:حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در گفت‌وگو با روزنامه فرانسوی «فیگارو» گفت که تهران از طریق واسطه‌ها با آمریکا پیرامون پرونده اتمی مذاکره غیررسمی کرده است.

امیرعبداللهیان در این گفت‌وگو که سه‌شنبه نهم خرداد منتشر شد، تصریح کرد، تهران در وین مذاکرات طولانی را انجام داد و آن مذاکرات در آستانه توافق قرار داشت اما طرف‌های دیگر مذاکره خواسته‌های بیشتری درخواست کردند که باعث توقف مذاکرات شد.

وزیر خارجه ایران با اشاره به ادامه روند دیپلماتیک و مذاکره در پرونده اتمی، اظهار داشت که انریکه مورا، هماهنگ‌کننده اروپایی مذاکرات اتمی و علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد ایرانی پیوسته در تماس هستند.

امیرعبداللهیان همچنین تصریح کرد که او نیز با جوزپ بوریل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ارتباط مستمر است.
تبادل پیام
وزیر خارجه ایران یادآوری کرد که همواره میان تهران و طرف آمریکایی پیام‌ها و پیشنهادات غیررسمی از طریق برخی کشورهای منطقه و بعضی طرف‌های اروپایی‌ رد و بدل می‌شود.

او در رابطه با بحران یمن هم گفت: «با همه طرف‌های یمنی برای توقف جنگ در این کشور در ارتباط بوده و شاهد پیشرفت مذاکرات صلح در یمن هستیم.»

پیش از این ماتیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره ادعاهای چندی پیش وزیر خارجه ایران پیرامون تبادل پیام‌های غیررسمی میان دو کشور در مورد مذاکرات اتمی گفت: «به شایعه درباره مذاکرات دیپلماتیک (با ایران) پاسخ نمی‌دهیم.»

میلر تاکید کرد که بسیاری از این ادعاها در گذشته اشتباه بود و تاکنون نیز صحت آنها تایید نشده است.

امیرعبداللهیان پیشتر گفته بود که تلاش‌های بین‌المللی برای رسیدن به «متنی درباره توافق اتمی» در جریان است. او همچنین خاطرنشان کرد، مذاکرات اتمی به صورت «غیرمستقیم از طریق تبادل پیام‌ها» پیگیری می‌شود.

مذاکرات اتمی وین از اوت سال گذشته به‌دلیل رد پیشنهاد اتحادیه اروپا توسط ایران متوقف شد.

این مذاکرات با هدف احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» از آوریل 2021 در پایتخت اتریش میان تهران و قدرت‌های جهانی آغاز شد اما با افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا ناتمام باقی ماند.
+4
رأی دهید
-45

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  از قیافه ات پیداست که توافق دردآوری بوده!
  4
  19
  ‌سه شنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران
  این آدم هیچکاره ای دروغگوست. مذاکره غیر مستقیم خخخخخ با دیوار؟
  1
  9
  ‌سه شنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  ارش یک دوست - تبریز، ایران
  اخه اویزون، پلشت، اینقدر جربزه ندارید یا اصلا ادم حسابتون نمی کنن که باهم مذاکره رودررو داشته باشین،،،،قیاف که ...، زبان انگلیسیت هم ت....، رژیم و فرمانبرت هم که یک پوفیوز،، با این همه اپشن کسی نگاتون هم نمیکنه ،لاشی
  1
  3
  ‌چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۰:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.