رئیس جمهور اسرائیل در اولین سفر خود به جمهوری آذربایجان وارد باکو شد

 اسحاق هرتسوگرادیو فردا: رئیس ‌جمهور اسرائیل در آغاز اولین سفر رسمی خود به جمهوری آذربایجان گفت از «کشوری دیدار می‌کند که همسایه ایران، عامل بی‌ثباتی منطقه، است».

اسحاق هرتسوگ پیش از ترک تل‌آویو گفت: «آذربایجان یک کشور کلیدی و همسایه ایران است که دائم برای ضربه‌ زدن علیه اسرائیل و علیه اتحاد و توسعه صلح و امنیت در منطقه اقدام می‌کند، و من در این سفر قطعا در این باره گفت‌وگو می‌کنم.»

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، اسحاق هرتسوگ روز سه‌شنبه، نهم خرداد، وارد باکو شد. او گفت: «روابط ما فراتر از روابط تجاری، و یک مناسبات دیرینه تاریخی است.»

این نخستین دیدار رسمی یک رئیس‌ جمهور اسرائیل از جمهوری آذربایجان در ۱۴ سال گذشته است، که چند هفته پس از گشایش سفارت آذربایجان در تل‌آویو و آغاز به کار سفیر آذربایجان در اسرائیل صورت گرفته است.

روزنامه یدیعوت آحرونوت روز سه‌شنبه نوشت این دیدار نشان گرم شدن بیشتر روابط اسرائیل و آذربایجان است و در شرایطی انجام می‌شود که مناسبات باکو و تهران برسر عوامل متعددی، متشنج است.

این روزنامه از «عملیات امنیتی بی‌سابقه» برای انجام آرام دیدار رئیس‌ جمهور اسرائیل از باکو در زمینه «نگرانی مشترک اسرائیل و آذربایجان از احتمال اقدام ایران با هدف لطمه زدن به این سفر» خبر داد.

بر اساس این گزارش، در جریان سفر دو روزه آقای هرتسوگ بخش‌های وسیعی از باکو کاملا بسته خواهد بود و هزاران پلیس و سرباز آذری برای عملیات تأمین امنیت این دیدار به کار گرفته شده‌ و همزمان نیروهایی از شباک، سازمان امنیت داخلی اسرائیل، در این تدابیر مشارکت عملی دارند.

رسانه‌های اسرائیل گزارش دادند غیر از مذاکرات اسحاق هرتسوگ با الهام علی‌اف و گرامیداشت یکصدمین سالروز تولد حیدر علی‌اف، رئیس ‌جمهور پیشین و پدر رئیس‌ جمهور کنونی، مراسمی نیز به مناسبت هفتاد و پنجمین سالروز استقلال اسرائیل در باکو برگزار خواهد شد. آقای هرتسوگ همچنین با جامعه یهودیان آذربایجان دیدار خواهد کرد.

یک ماه پیش الی کوهن، وزیر خارجه و گیلا گاملی‌ال، وزیر اطلاعات اسرائیل، دیدارهای جداگانه‌ای از باکو داشتند. پیش از آن ‌دو، وزیر دفاع اسرائیل شش ماه پیش به آذربایجان سفر کرد.

آذربایجان و اسرائیل از ۳۱ سال پیش رابطه کامل سیاسی دارند. اسرائیل بخش بزرگی از نفت مورد نیاز خود را از طریق شرکت‌های خصوصی خود از آذربایجان خریداری می‌کند ولی صنایع رسمی تسلیحاتی اسرائیلی فروشنده اول تسلیحات به ارتش آذربایجان هستند.

آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه وقت اسرائیل، که سال گذشته در مقام وزیر دارایی نیز به باکو سفر کرد، از دو دهه پیش گفته بود آذربایجان برای اسرائیل اهمیت راهبردی بیشتری دارد تا فرانسه.
+33
رأی دهید
-15

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.