مقصد اصلی مهاجران پزشکان متخصص کشورهای عربی است؛ مهاجرت «۱۰ هزار» متخصص دیگر

رادیو فردا: رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از دریافت گواهی لازم برای مهاجرت کاری توسط حدود ۱۰ هزار متخصص و فوق تخصص دیگر ایرانی طی دو سال گذشته خبر داد و گفت که کشورهای عربی به مقصد اصلی مهاجرت پزشکان ایرانی تبدیل شده است.

به گزارش سایت خبری رکنا، حسین‌علی شهریاری روز یک‌شنبه، هفتم خرداد اعلام کرد: «در دو سال اخیر نزدیک به ۱۰ هزار پزشک که عمده آنها افراد متخصص و فوق تخصص بوده‌اند گواهی گود استندینگ (حسن سابقه) دریافت کرده‌اند.»

گواهی حُسن انجام کار (گود استندینگ) از سوی سازمان نظام پزشکی صادر می‌شود و هدف از آن اثبات عدم سوء پیشینه کادر درمان برای ارائه به کشور مقصد است.

آقای شهریاری علل این مهاجرت را عدم رضایت از دریافتی‌ها در این زمینه دانست و افزود: «بسیاری از این افراد به علت امکان دریافت حقوق‌های بسیار بالا در کشورهای حوزه خلیج فارس حتی فکر مهاجرت به کشورهای اروپایی را هم نمی‌کنند و به کشورهایی مثل عمان و امارات مهاجرت می‌کنند به‌گونه‌ای که کشورهای عربی به مقصد اصلی مهاجرت پزشکان ایرانی تبدیل شده است.»

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم‌چنین ضمن هشدار درباره «خالی شدن بسیاری از رشته‌های تخصصی و فوق تخصصی در ایران طی سال‌های آینده» گفت: «متاسفانه با کمبود نیروی انسانی گسترده‌ای در مراکز درمانی خصوصی و حتی دولتی رو به رو هستیم که دولت برای جبران آن ظاهرا برنامه ای ندارد.»

پیش از این یحیی ابراهیمی، عضو دیگر کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، اوایل ماه دی پارسال ضمن هشدار درباره مهاجرت «درصد بالایی» از پزشکان ایرانی به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، آن را نتیجه سیاست‌های اشتباه دولت‌های جمهوری اسلامی عنوان کرد.

آقای ابراهیمی ازجمله «پلکانی کردن کارانه» و «گرفتن مالیات سنگین» را عامل کاهش حقوق ماهیانه یک پزشک در ایران اعلام کرده و گفته بود این سیاست‌ها موجب شده است که «حقوق ماهانه یک پزشک در کشور بیش از سی میلیون تومان نشود» و پزشکان «برای کسب درآمد بیشتر» مهاجرت کنند.

در سال‌های گذشته بسیاری از مسئولان و مقامات بهداشت و درمان درباره موج گسترده مهاجرت کادر درمان در ایران و پیامدهای آن در آینده هشدار داده‌اند.

ایرج فاضل، رئیس جامعه جراحان ایران، ۲۴ اردیبهشت نسبت به کاهش جراحان در آینده هشدار و خبر داده بود که «استقبال از تمام رشته‌های پایه در کنکور کاهش یافته است و امروز در بسیاری رشته‌های تخصصی مثل جراحی کودکان یا جراحی قلب حتی یک داوطلب هم نداریم.»

آقای فاضل با اشاره به شدت گرفتن این روند در سال‌های گذشته گفته بود: «با ادامه چنین شرایطی، ۱۰ یا ۲۰ سال بعد، در بسیاری رشته‌ها دیگر متخصصی در کشور نداریم.»

رئیس جامعه جراحان ایران «تحقیر جامعه پزشکی» را دلیل روند شکل‌گرفته در کشور عنوان کرده و افزوده بود: «با معلمان هم همین گونه رفتار کردیم. معلمان که همچون جامعه پزشکی، از گروه‌های مرجع جامعه و تربیت‌کننده نسل آینده کشور هستند، به جای اینکه سر کلاس درس باشند، هر روز باید کنار خیابان بایستند و برای معاش‌شان شعار بدهند.»

مهاجرت کادر درمان تنها به پزشکان محدود نمی‌شود، بلکه در سال‌های گذشته آمارهای تأمل‌برانگیزی درباره مهاجرت ماماها و پرستاران نیز منتشر شده است.

منصور جعفری نمین، رئیس شورای هماهنگی نظام پزشکی کشور، اواسط اردیبهشت امسال از مهاجرت بیش از ۸۰۰ ماما به خارج از کشور در سال گذشته خبر داده بود.

محمد شریفی مقدم، دبیرکل خانه پرستار، نیز ماه بهمن پارسال گفته بود: «سالانه دست‌کم ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ پرستار از کشور مهاجرت می‌کنند.» بر اساس این آمار می‌توان گفت ماهانه حداقل ۲۰۰ پرستار ایران را به مقصد کشورهایی که در آن‌ها می‌توانند درآمد بیشتری کسب کنند، ترک می‌کنند.

شهریور ۱۴۰۱ هفته‌نامه پزشکی «لنست» در گزارشی از رشد ۳۰۰ درصدی مهاجرت کادر درمانی ایران بعد از همه‌گیری کرونا خبر داد. اما به نظر می‌رسد که پس از آغاز اعتراضات «زن زندگی آزادی» در ایران و برخورد خشونت‌بار و تهدیدآمیز نیروهای حکومتی با کادر درمان، انگیزه این گروه برای مهاجرت بیشتر شده است.
+6
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.