علی خامنه‌ای در دیدار با پادشاه عمان: در زمینه احیای روابط با مصر مشکلی نداریم

در دیدار رهبر جمهوری اسلامی با پادشاه عمان در تهران، ابراهیم رئیسی نیز حضور داشت‌ایندیپندنت فارسی: علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، صبح دوشنبه هشتم خرداد در دیدار با سلطان هیثم بن طارق آل سعید، پادشاه عمان و هیئت همراهش، از احیای روابط تهران با قاهره استقبال کرد و گفت که «در این زمینه مشکلی نداریم».

سلطان هیثم بن طارق پیش از سفر به ایران به مصر رفته بود. گمانه‌زنی‌ها از مدت‌ها پیش از عزم عمان برای میانجیگری میان تهران و قاهره حکایت داشت. به‌ویژه که عمان در چهار دهه گذشته همواره به مثابه یکی از مهم‌ترین میانجی‌ها در روابط میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای غربی، از جمله ایالات متحده آمریکا عمل کرده است.

جمهوری اسلامی پس از انقلاب ۱۳۵۷ و در پی میزبانی انور سادات از پادشاه فقید ایران، روابط دیپلماتیکش با مصر را قطع کرد. دشمنی جمهوری اسلامی با سادات به اندازه‌ای بود که پس از ترور او در سال ۱۹۸۱ به دست خالد اسلامبولی، نام خیابان وزرا در تهران را به اسم این چهره اسلام‌گرا تغییر داد و اعتراض‌های پی‌درپی قاهره برای تغییر نام این خیابان هم به نتیجه نرسید.

با وجود این اختلاف‌ها، ایران و مصر همچنان در تهران و قاهره دفتر حافظ منافع دارند که از بعضی جهات در سطح سفارتخانه عمل می‌کند.

روزنامه نشنال ابوظبی هفته گذشته از توافق مقام‌های جمهوری اسلامی ایران و دولت مصر برای دیدار رئیسی و السیسی خبر داد و پیش‌بینی کرد این دیدار تا پیش از پایان سال ۲۰۲۳ صورت گیرد. مقام‌های دیپلماتیک و امنیتی مصر و جمهوری اسلامی ایران هم در دو ماه گذشته چند جلسه پشت درهای بسته داشته‌اند. آخرین دور این مذاکرات چند هفته پیش در بغداد انجام شد.

به گزارش ایرنا، رهبر جمهوری اسلامی در ادامه اظهاراتش،‌ موضوع از سرگیری روابط ایران با عربستان سعودی را نتیجه «سیاست خوب» دولت رئیسی برای گسترش و تقویت روابط با همسایگان و کشورهای منطقه خواند و افزایش همکاری عمان و ایران را به دلیل اشتراک در آبراه بسیار مهم تنگه هرمز حائز اهمیت دانست.

سلطان هیثم بن طارق روز یکشنبه در راس هیئتی بلندپایه وارد تهران شد و در کاخ سعدآباد با ابراهیم رئیسی دیدار و گفت‌وگو کرد. در جریان این سفر، چهار سند برای همکاری در مناطق آزاد و حوزه انرژی میان دو کشور به امضا رسید.

یک سال پیش، رئیس ‌دولت سیزدهم جمهوری اسلامی ایران در صدر هیئتی عالی‌رتبه و با هدف بهبود روابط دو کشور در حوزه‌های تجارت، حمل‌ونقل، انرژی و گردشگری به عمان  سفر کرد و ۱۲ سند همکاری در حوزه‌های انرژی، حمل‌و‌نقل و همکاری‌های سیاسی به امضا رساند. به گفته سلطان هیثم بن طارق، پس از این سفر، روابط و همکاری‌های منطقه‌ای دو کشور به طور چشمگیری ارتقا یافت و حجم تبادلات تجاری دو برابر شد.

سلطان هیثم بن طارق در پایان این سفر دوروزه، اظهار امیدواری کرد که با استمرار گفت‌وگوها، روابط تهران و مسقط بیش از پیش گسترش یابد.
+8
رأی دهید
-76

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Hooloo7 - گوتنبرگ، سوئد

  دقیقا، مشکل خودت هستی و بدنِ علیل ت و دستِ چللاق ت
  2
  24
  دوشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۳
  siavash786 - استانبول، ترکیه
  این عمان شده ناجی خواسته های ایران . اشتباه یا غلط کردن شاه نبود که باعث ادامه و حفظ روابط با ایران باشد ؟ حال همچنان شاه را منفور و دورانش را طاغوت بنامید .
  2
  12
  دوشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  juvel - اسلو، نروژ
  مرگ بر خامنه عنی ، مرگ و نفرین بر تو ای جوان کش !
  3
  21
  دوشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  هنوز با کارت میراث محمد رضا شاه پهلوی دارین بازی میکنین بدبختا. البته این بدیختا جمهوری اسلامی میست! همین چپول مپول ها و اینهایی که زرتی میشه منتظرن پاچه پهلوی رو بگیرن هست
  0
  6
  دوشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  چلیپا - جزایرسلیمان، جزایر سلیمان
  رهبره ماآزاده است.بانویاسمین تیتاپ دردست آماده است.پخمه پهلوی هم که کارش ساده است.بیانیه الکی دادن.ازراهه دورگنده گویی کردن.
  11
  2
  دوشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.