زلنسکی خواستار تحریم ۵۰ ساله ایران شد؛ تهران با توهم دوری جغرافیایی دچار اشتباه نشود

یورونیوز:  آندری یرماک رئیس دفتر رئیس جمهور اوکراین روز یکشنبه ۲۸ مه (۷ خرداد) گفت، ولودیمیر زلنسکی قصد دارد لایحه‌ای را به پارلمان این کشور ارائه کند که براساس آن به مدت «۵۰ سال» تحریم‌هایی علیه ایران به عنوان متحد روسیه وضع خواهد شد.

در پی حملات پیوسته دو روز گذشته با «پهپادهای ایرانی» به کی‌یف، مقامات اوکراینی می‌گویند رئیس جمهور این کشور پیش‌نویس لایحه‌ای را به پارلمان این کشور می‌فرستد که در برگیرنده تحریم‌هایی بلندمدت علیه تهران خواهد بود.

در صورت تصویب این لایحه در پارلمان اوکراین، ترانزیت کالاهای ایرانی از طریق خاک اوکراین و حریم هوایی این کشور متوقف شده و همچنین تحریم‌های تجاری، مالی و فناوری علیه ایران و شهروندانش اعمال خواهد شد.

کی‌یف و متحدانش می‌گویند ایران از سال گذشته و پس از آغاز تهاجم مسکو به اوکراین، تسلیحات جنگی از جمله صدها هواپیمای بدون سرنشین را به روسیه ارسال کرده است. اتهاماتی که تهران آن‌ها را رد می‌کند.

همزمان یک مقام ارشد دولت اوکراین به ایران هشدار داده است که پس هدف قرار گرفتن پایتخت کی‌یف با پهپادهای شاهد ایرانی در شبانه روز یکشنبه، «عواقبی» را متحمل خواهد شد.

میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس دفتر رئیس جمهور اوکراین، نیز در توییتر نوشت: «رژیم تروریست تهران به متحد کلیدی مسکو در این جنگ تبدیل شده است و عمداً به آن سلاح برای حمله به شهرهای غیرنظامی می‌دهد.»

وی با اشاره به مصادف شدن حملات با «روز کی‌یف»، که هرساله ۲۸ مه به عنوان روز تعطیل جشن گرفته می‌شود، گفت: «حمله امشب به کی‌یف با ۵۰ شاهد در روز شهر، تأیید گویای دیگری بر این واقعیت است. ایران با نیت مستقیم و با درک عواقب اقدامات خود این کار را انجام می‌دهد و قطعاً چنین اقداماتی پیامدهایی را نیز در پی خواهند داشت.»
توییت میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس دفتر رئیس جمهور اوکراین درباره ایرانآقای پودولیاک به مقامات تهران هشدار داد: «امروز می‌خواهم قوانین اساسی زندگی به ویژه قانون بومرنگ را به تهران به طور رسمی یادآوری کنم. با توهم دوری جغرافیایی یا سوءتفاهم از اولویت‌های امروز اوکراین دچار اشتباه نشوید. شاهد روزی به سمت کشور سازنده‌اش برخواهد گشت.»

خبر ارائه لایحه تحریم ایران در حالی منتشر شده که کی‌یف اعلام کرده مسکو بزرگترین حمله پهپادی خود به اوکراین تا به امروز را در شبانه‌روز یکشنبه و با استفاده از ۵۴ پهپاد ساخت ایران انجام داده است. مقامات دفاعی اوکراین گفته‌اند ۵۲ عدد از این پهپادها را سرنگون کرده‌اند.
روسیه با پهپاد «شاهد» ساخت ایران بزرگترین حمله پهپادی را به کی‌یف کرداین در حالی است که روسیه در ساعات اولیه روز دوشنبه نیز موج جدیدی از حملات هوایی به کی‌یف را با استفاده از پهپادها و موشک‌های کروز انجام داده است. اداره نظامی پایتخت اوکراین اعلام کرد که روسیه در حمله روز دوشنبه خود از ترکیبی از پهپادهای شاهد و موشک‌های کروز ساخت ایران استفاده کرده است، هر چند نیروهای پدافندی این شهر توانسته‌اند بیش از ۴۰ هدف (شامل ۳۶ پهپاد) را سرنگون کنند.

این پانزدهمین حمله هوایی روسیه به شهر در ماه مه و دومین حمله شبانه متوالی و با شدت مشابه بوده است، اگرچه خسارات یا تلفات عمده‌ای به جا نگذاشته است.

سرهی پوپکو، رئیس اداره نظامی کی‌یف در پیامی گفت با این حملات مداوم، «دشمن به دنبال این است که مردم غیرنظامی را در تنش عمیق روانی نگه دارد.»

روابط مسکو و تهران در ماه‌های اخیر و پس از تهاجم مسکو به اوکراین نزدیک‌تر شده است. در حالی که کرملین خواهان پهپادها و موشک‌های بالستیک ایرانی است، تهران به روسیه به عنوان پشتیبانی استراتژیک و شریکی تجاری نگاه می‌کند.
حمله پهپادی روسیه به بندر اودسا با پهپاد شاهد
ارتش اوکراین روز دوشنبه ۲۹ مه اعلام کرد، حمله پهپادی روسیه در طول شب به برخی از زیرساخت‌ها در بندر اودسا در دریای سیاه اوکراین آسیب رسانده است، بندری که برای صادرات غلات این کشور مهم است.

فرماندهی منطقه جنوب ارتش اوکراین در فیسبوک نوشت: «در نتیجه اصابت [پهپاد] آتش سوزی در زیرساخت بندر اودسا رخ داد. حریق به سرعت خاموش شد. اطلاعات در مورد میزان خسارت در حال به روزرسانی است.»

ارتش اوکراین مشخص نکرده است که آیا خسارت وارده به بندر نقصانی در صادرات غلات بوجود می‌آورد یا نه. تنها از طریق بندر اودساست که اوکراین می‌تواند غلات و سایر اقلام غذایی را به عنوان بخشی از ابتکار عمل در زمینه غلات، صادر کند.

سازمان ملل متحد و ترکیه در ماه ژوئیه سال گذشته با هدف کنترل بحران جهانی غذا توافق بر سر صادرات غلات از دریای سیاه را میانجیگری کردند، بحرانی که با حمله روسیه به اوکراین، یکی از بزرگترین صادرکنندگان غلات در جهان، تشدید شده است.

این توافق که در ماه جاری تمدید شد، صادرات ایمن غلات و مواد غذایی در زمان جنگ از سه بندر اوکراین، اودسا، چورنومورسک و پیودنیی، را تضمین می کرد.

ارتش اوکراین می‌گوید که نیروهای روسیه از پهپادهای شاهد ساخت ایران در این حمله استفاده کرده اند، اما جزئیات بیشتری ارائه نکرده است.

روسیه در ساعات اولیه روز دوشنبه موجی از حملات هوایی را با پهپادها و موشک‌های کروز به مناطق مختلف اوکراین از جمله کی‌یف، پایتخت، انجام داد.
+89
رأی دهید
-31

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۳
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  وقتی می‌شنیدم این زلنسکی یک احمق است باور نمیکردم. خریت تا کجا؟؟ یکی به این الاغ بگوید ما رژیم را در آینده نزدیک سرنگون خواهیم کرد تو احمق صحبت از پنجاه سال میکنی. بدبختی مردم ایران فقط جنایتکاران مفعول رژیم خونخوار اسلامی نیستند بلکه حماقت سیاست بازان غرب نقش اصلی را بازی میکند
  22
  28
  دوشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  اقای زلنسکی گرامی. باتمام علاقه وحمایت از شما. واقعا متعجب شدم. از درخواست ۵۰ سال تحریم. علیه انهم‌ بکار بردن. نام. « ایران ». نه جمهوری اسلامی ؟؟؟. شما تضمین میدهید که این رژیم. اخوندیسم ۵۰ سال دیگر بر کشور ایران حکومت‌کنند؟؟ شما مثل اینکه. دورتان را اتحادیه اروپا G7 ‌وامریکا بال وپر داده. گم‌کردید ؟. اگر ۵۰سال تحریم. برای ایران گفتید. پس. برو‌ همان. رل هنرپیشه گی ات. دلقک کمدین. بازی کن. وخواهشن. چنین جسارتی به ایران ما. نکن. کشور یکه بیش از ۲۵۰۰ ساله تاریخچه شاهنشاهی دارد. و‌پادشاهانی چون کوروش بزرگ‌ وداریوش بزرگ و نادرشاه و رضاشاه ‌وشاهنشاه اریامهر داشته است. #جاوید_شاه لعنت به اخوند ‌وچپگرا. مجاهد
  20
  28
  دوشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  باز این جوجه لات داقک در گاله رو باز کرد. مشخصه جوونیاش خوب پررو کردنش.
  34
  16
  دوشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  hamidesabz - لندن، انگلستان
  کلاه رهبری اکراین برای این دلقک بسیار گشاد بود، کاش همانطور دلقک میماند و خودش و کشورش را با تزویر آمریکا و انگلیس طعمه دام گیر انداختن پوتین نمیکرد!! او در مسئولیت کشته شدن هزاران جوانان روسی و اوکراینی به یک اندازه با پوتین شریک است، حالا با همه حماقت هایش برای جهان دستورالعمل تحریم ۵۰ ساله صادر می‌کند در حالیکه قادر به درک بدیهیات وضعیت حکومت و ملت ایران نیست!
  23
  26
  دوشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک
  مرتیکه دلقک بجای قاطی کردن مردم ایران با این ماجرا برو پاچه رهبرای اروپا رو بگیر که هی پاس گل میدن به این اخوندا. ببین بعد از سرنگونی اخوند چه هزینه‌هایی رو بکنن تو‌پاچه ایران و ایرانی…
  20
  27
  دوشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  1500Tehran - فارسی، ایران
  دورود به همه . کسی میدونه دلیل اینکه این آدما ۲ هفته یا ۳ هفته بد از اینکه از زندان میان بیرون میمیرن ؟
  7
  5
  دوشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  ایرانی دبش - تهران، ایران
  این جنگ به ایران چه ربطی داره اگر میگید ایران پشتیبانی میکنه جنگ ایران با عراق هشت سال تمام دنیا از صدام حسین پشتیبانی کردند حتا بمب شیمیائ دادند حمایت پولی و سلاح به عراق دادند پس چی شد و بعد ایران رو به تمسخور میگیرید بابت ساخت وسایل جنگی ، شما بگید ما دنبال این هستیم که ایران رو تکه تکه کنیم ایرانی رو بی‌نسل کنیم مشگل شما با آخوند نیست آقای آمریکا اروپا و اکرین مشگل شما سرزمین ایران است
  5
  21
  دوشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  آقای زلنسکی: ما یک ضرب المثلی داریم. میگن: طرف یه مثقال گ. توی شکمش نیست، بعد می‌خواد به شمس‌ العماره بری..ه! شما اول پیروز شو، بعد تحریم ها علیه ایران را به اجراء بگذار! آقای زلنسکی: بدترین بیسوادی بیسوادی سیاسی است. آلت دست غرب و امریکا شدی، با سیاست نژادپرستانه ضد روسی و قتل عام روس تبارها حداقل از سال ۲۰۱۴.انداختن نماینده مجلس روس ها در صندوق بزرگ اشغال،تحقیر مردم روس، و پر و بال دادن به گروه های فاشیستی کشورت را نابود کردی. فکر کردی روسیه لیبی هست یا یوگسلاوی سابق! که ناتو دخالت بکند؟ حالا با این همه مهمات و ادوات نظامی ناتو به کجا رسیدی؟ بخاطر اینکه ترس نکنی از خیس! و پوتین به تلافی کشتنش ترورت نکند، در اروپای غربی تا کی می خواهی پرسه بزنی و پنهان بشوی؟ بنده از این جنگ متاسف هستم, ولی خود کرده را تدبیر نیست.
  6
  23
  دوشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  کاملا مشخص شد که. چقدر چپگرا ‌ومجاهدین خلق و حامی اخوند درین سایت هست. بخصوص در این اینگ. زلنسکی. ‌و زیادتر عز دهانش. حرف زده
  13
  7
  دوشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Iryana2014 - بیتالمقدس، فلسطین
  اخ اخ اخ چه کنیم مردم ایران دیگه وتکا هم گیرشون نمیاد مردک دلقک تو که میگفتی پهبادهای ایران اسباب بازی هست چی شد حالا؟؟؟ دقیقا مثل اربابت اسراییل دروغگو و حرامی هستی
  7
  12
  دوشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.