چطور می‌توان سیگار الکترونیکی را ترک کرد؟

ویپ یا سیگار الکترونیک را روشی مؤثر برای ترک تنباکو و سیگار می‌دانند اما ترک کردن این عادت جدید هم آسان نیستبی بی سی: ترک کردن آسان نیست اما ویپ یا سیگار الکترونیکی به میلیون‌ها نفر کمک کرد تا سیگارهای مرسوم را ترک کنند.

به‌طور گسترده ویپ را کم‌ضرر‌تر از تنباکو می‌دانند و دولت بریتانیا سیگار الکترونیکی را به‌عنوان وسیله کمکی برای ترک سیگار تائید کرده است.

اما اگر بخواهید در گام بعدی آن را هم ترک کنید چه راهی دارید؟
چرا سیگار الکترونیکی بسیار اعتیاد‌آور است؟
دلیل اصلی که سیگار الکترونیکی شما را وابسته می‌کند نیکوتین است همان ماده‌ای که باعث می‌شود سیگاری‌ها به سیگار وابسته شوند.

گمان بر این بود که این ماده بی‌ضرر باشد اما اعتیاد‌آور قدرتمندی است. به همین دلیل است که استفاده از ویپ یا سیگار الکترونیکی به غیر‌سیگاری‌ها توصیه نمی‌شود.

وقتی نیکوتین وارد بدن می‌شود گیرنده‌های تازه‌ای را در مغز فعال می‌کند که به‌سرعت آن را حال خوب تعبیر می‌کنید.

وقتی مصرف آن را قطع می‌کنید میل و نیاز به آن را احساس می‌کنید. این احساس در سه ‌یا چهار روز پس از آخرین بار مصرف شدید‌تر می‌شود.

بنابر اطلاعات سیستم خدمات بهداشت عمومی بریتانیا، بروز نشانه‌های دیگر ترک نیکوتین مانند بد‌خلقی و بدحالی هم در مراحل اولیه ترک ممکن است.
چقدر طول می‌کشد تا بتوانیم سیگار الکترونیکی را ترک کنیم؟
پاسخی قطعی به این پرسش وجود ندارد و برای هر فردی فرق می‌کند اما مواردی وجود دارد که باید درنظر داشته باشیم.

از نظر فنی امکان ترک اعتیاد کامل و یکباره و قطع استفاده از سیگار الکترونیکی وجود دارد اما برای بسیاری از افراد این کار دشوار است.

کارشناسان مرکز ملی آموزش و ترک سیگار پیشنهاد می‌کنند که بهتر است جریان ترک تدریجی و مرحله‌به‌مرحله باشد. یک توصیه به افرادی که سیگار الکترونیکی می‌کشند این است که در طول دو تا چهار‌هفته به تدریج میزان نیکوتین مایع سیگار الکترونیکی خود را کاهش دهند تا به صفر درصد برسد.

این کار با سیگار‌های الکترونیکی یک‌بار‌مصرف سخت‌تر است چون به‌طور معمول با میزان بالاتری نیکوتین عرضه می‌شوند.

مرکز ملی آموزش و ترک‌ سیگار می‌گوید انواع بدون نیکوتین سیگار الکترونیکی موجود است و بهتر است در کنار سیگار الکترونیکی معمول خود از آنها استفاده کنید.

اگر نتوانید این کار را بکنید استفاده موقت از سیگار الکترونیکی مخزن‌دار به شما امکان استفاده از مایع‌های گوناگون سیگار الکترونیکی می‌دهد که می‌تواند به جریان ترک سیگار الکترونیکی کمک کند.
سیگار‌های الکترونیکی با مخزن قابل ‌شارژ به شما امکان استفاده از طیف وسیع‌تری از میزان نیکوتین می‌دهدروش‌‌های دیگر برای کاهش مصرف سیگار‌های الکترونیکی:

*    فاصله‌گذاری در بین کشیدن سیگارهای الکترونیکی

*    پک‌های کوتاه‌تر (به‌ویژه اگر از سیگار‌های الکترونیکی یک‌بار‌مصرف استفاده می‌کنید)

 *   تعیین قوانین شخصی برای مثال کشیدن سیگار الکترونیکی فقط وقتی خارج از خانه هستید

یک روش دیگر درمان جایگزینی نیکوتین است که در آن از چسب نیکوتین یا جویدن نیکوتین و افشانه‌هایی به جای سیگار الکترونیکی استفاده می‌شود.
تصمیم نهایی
درست مثل سیگار کشیدن اگر مدتی است که سیگار الکترونیکی می‌کشید به آن عادت کرده‌اید.

موقعیت‌ها یا اوقات خاصی در روز، باعث برانگیختن احساس نیاز شما به سیگار الکترونیکی می‌شوند.

مقاومت در برابر این نیاز سخت است پس بهتر است دریابید که این برانگیزنده‌ها چه هستند.

فکر خوبی است اگر این مواقع به کاری که حواس شما را پرت کند بپردازید، برای مثال ورزش.

اگر پیش از این سیگاری بوده‌اید، کارشناسان مرکز ملی آموزش و ترک سیگار توصیه می‌کنند برای مواقع اضطراری سیگار الکترونیکی دم‌دست داشته باشید چون اگر قرار باشد دوباره شروع کنید، بهتر از سیگار است.
+4
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.