وضعیت مشکوک اسدالله اسدی در فرودگاه در لحظه ورود به کشور!

ایران اینترنشنال: محکومیت جهانی مبادله اسدالله اسدی، دیپلمات محکوم به تروریسم و زندانی در بلژیک، با یک امدادگر بلژیکی زندانی در ایران ادامه دارد و سازمان‌ها و چهره‌های مختلف هشدار دادند چنین توافقی زمینه را ایجاد می‌کند تا جمهوری اسلامی به گروگان‌گیری‌های بیشتری دست بزند.

عفو بین‌الملل از آزادی الیویه وندکاستیل، امدادگر بلژیکی زندانی در ایران، استقبال کرد اما نسبت به مبادله او با اسدالله اسدی ابراز نگرانی شدید کرد و نوشت: «بلژیک با این اقدام، به ایجاد فضای معافیت از مجازات [برای جمهوری اسلامی] کمک کرده و حقوق قربانیان برای عدالت، غرامت و تضمین عدم تکرار تخلفات را تضعیف کرده است.»

این سازمان هشدار داد اینگونه مبادله زندانیان باعث جسارت مقام‌های جمهوری اسلامی برای ادامه به گروگان‌گیری و سایر جنایت‌ها می‌شود.
عفو بین‌الملل خاطرنشان کرد تا زمانی که جامعه جهانی از جمله بلژیک، به تعهدات بین‌المللی خود نسبت به اعدام‌ها و رفتارهای غیرقانونی عمل نکند، مخالفان جمهوری اسلامی در خارج از ایران در معرض خطر حمله‌های بیشتر از سوی عاملان این حکومت قرار خواهند گرفت.

شاهزاده رضا پهلوی نیز در واکنش به مبادله اسدالله اسدی و امدادگر بلژیکی زندانی در توییتی نوشت: «در دیدارهایم با قانون‌گذاران و سیاستمداران اروپایی تاکید کرده‌ام که معاوضه گروگان‌های‌شان با تروریست‌های رژیم، جمهوری اسلامی را به گروگان‌گیری و اقدامات تروریستی بیشتر تشویق می‌کند.»

عبدالله مهتدی آزادی اسدالله اسدی را تسلیم شدن بلژیک در برابر جمهوری اسلامی خواند و گفت: «معامله کثیف با تروریست‌ها، امنیت را برای شهروندان اروپا تامین نمی‌کند.»

او افزود: «این بدترین سیگنالی است که دولتهای اروپایی می‌توانند به رژیم تروریست‌پرور و گروگانگیر جمهوری اسلامی بفرستند و سودمند بودن گروگانگیری را برای فرار از عواقب تروریسم به رژیم تهران یادآوری کنند.»

عبدالله مهتدی گفت: «ما نگرانی عمیق خود را از این نوع رفتار یک دولت اروپایی ابراز می‌کنیم و به‌ویژه در شرایطی که مردم به‌پاخاستە ایران با بدترین سرکوب‌ها و اعدام‌ها و نقض گستردە حقوق بشر روبرو هستند، آن را غیرقابل قبول می‌دانیم.»

باب بلکمن، نماینده پارلمان بریتانیا، آزادی اسدالله اسدی را «به شدت» محکوم کرد و نوشت: «دولت بلژیک با این تصمیم، قربانیان تروریسم حکومت ایران را ناکام گذاشت و تلاش‌های مشترک اروپا برای بازخواست رژیم درباره اقدامات و حمایت از تروریسم را تضعیف کرد.»

غزاله شارمهد، فرزند جمشید شارمهد، زندانی ایرانی-آلمانی محکوم به اعدام، مبادله اسدالله اسدی با یک زندانی بلژیکی را «شرم‌آورترین باج‌گیری» خواند که بلژیک به آن تن داده و گفت: «این به منزله سیلی به صورت مردم ایران است. دولت بلژیک نشان داد هنوز با تروریست‌ها معامله می‌کند.»

روز جمعه پس از اعلام وزارت امور خارجه عمان مبنی بر تبادل زندانی میان بلژیک و ایران، تهران و بروکسل از آزادی این امدادگر بلژیکی و اسدالله اسدی خبر دادند.
اسدالله اسدی، دبیر سوم سفارت جمهوری اسلامی در وین، تیر ماه سال ۹۷ به اتهام تلاش برای بمب‌گذاری در گردهمایی سازمان مجاهدین خلق در فرانسه بازداشت و در بهمن ۹۹ در دادگاه بلژیک به ۲۰ سال زندان محکوم شد.

اولیویه وندکاستیل، امدادگر بلژیکی که در ایران به زندان طولانی مدت محکوم شد، بهمن ۱۴۰۰ در ایران بازداشت شد. او مدتی به عنوان مدیر برنامه «شورای پناهندگان» که یک نهاد نروژی است، در ایران کار کرده بود.

دی‌ ماه سال گذشته خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه، نوشت که این امدادگر بلژیکی متهم به چهار اتهام «جاسوسی، همکاری با آمریکا علیه ایران، قاچاق ارز به مبلغ ۵۰۰ هزار دلار و پولشویی» است.

پیش از این و با امضای توافق‌نامه تبادل زندانی میان تهران و بروکسل، گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال مبادله این امدادگر بلژیکی با اسدالله اسدی مطرح شد و احتمال آزادی اسدی موجی از خشم و اعتراض را در میان مخالفان جمهوری اسلامی برانگیخت.
+48
رأی دهید
-24

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی

  بیچاره رو از قیافه اش مشخصه سازمان اطلاعات بلژیک چقدر شکنجه اش کرده با اون فندک های معروف اوس موسا
  85
  19
  یکشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  freedom of the press - تهران، ایران

  تا چند وقت دیگه خبر مرگ ناگهانیش را می شنوید. یک مهره سوخته سیاسی با اطلاعات زیاد تنها راه سکوتش اینه که کشته بشه.
  3
  49
  یکشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  Hassan1479 - تهران، ایران

  ملت از این معامله ناراحت نباشند ،چون اسدی مثل یک انار چلانده شده بوده و هیچ ارزشی ندارد ، ولی فردی که آزاد شده یک انسان بیگناه میباشد که برجامعه بر گردانده شده است،
  3
  37
  یکشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  freedom of the press - تهران، ایران

  بنده خدا کپ کرده. چون خودش از تروریست‌ها سپاه قدس است و همچنین دارای اطلاعات فوق سری امنیتی است. خودش با مراحل اعتراف گیری و مراحل تخلیه اطلاعاتی آشنایی دارد برای همین کپ کرده. ایشون یک مهره سوخته است که عملیاتش هم ناموفق بوده و آبروی نداشته آخوندها را هم بیشتر برده با شکست در عملیاتش و اطلاعات سپاه و اطلاعات رژیم هم میدونه که اطلاعات آلمان و بلژیک سعی در تخلیه اطلاعاتی این بابا داشته اند. ایشون الان برده میشه به اطلاعات سپاه و اطلاعات کشور و شکنجه و بازجویی که چه اطلاعاتی بهشون دادی و بعد چه مطمئن بشوند که اطلاعاتی به سرویس های اطلاعاتی آلمان و بلژیک داده یا نه، یک جوری می کشند. چون از این مهره هیچ گونه استفاده ایی نمی توانند بکنند. پیشاپیش لعنت خدا بر تو باد
  3
  37
  یکشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ادوینو - گوالف، کانادا

  همه کشورهای اروپایی وغربی وارگانهای بی مصرف برای شوآپ بیانیه های تو خالی اظهار نظر های بیهوده وغیر قابل اجرا صادر میکنند که هیچ اعتبار ی ندارند وهنوز هم با این رژیم مماشات میکنند همه اینها جمعاً دستشان در یک کاسه هست وگر نه اول از همه چیز مهمتر اگر راست میگویند سپاه که ارگان تروریستی در کل جهان را باید تحریم میکردند چرا نکردند چون حتما منافعی دارند مشترک چون سپاه بیزنسهای مختلفی با همین مثلا مدافعان حقوق بشر دارد که اگه غیر این بود در این چند دهه از گذشت عمر این رژیم با ترورها وکشتار مخالفانش در همین کشورهای حافظ حقوق بشر تا حال باید خیلی وقت پیش سفارتهایشان را تعطیل وسپاه را جزو گروههای تروریستی قلمداد میکردند که نکردند ونمیخواهند بکنند.
  0
  23
  یکشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان

  بیچاره حتی بهش بطری نمیداداند مون میدونستند معتاد به استعمال ان است. این نمونه بارز نقص حقوق بسر است
  3
  23
  یکشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  shahab46 - هانوفر، آلمان

  maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی
  نه ... قیافه همه ترریستها این شکلی هست تو آینه نگاه کن
  3
  23
  یکشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  ساربان - نورمبرگ، آلمان

  maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی
  گاگول جان فرانسه و بلژیک و آلمان همیشه رابطه خوبی با جمهوری اختلاسی داشتند و دارند این هم اگر خریت و بی احتیاطی خودش نبود گیر نمی افتاد و مطمئن باش زندانهای اروپا از هتل مجهزتر و راحترند مثلا اون یارو دارابی که چند سال پیش آزاد شد هر هفته زنش رو میبردند پهلوش تا یک وقت نکنه خودارضایی کنه مرتیکه داخل زندان بود زنش حامله شده بود!!
  3
  24
  یکشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ادوینو - گوالف، کانادا
  احمق اون کشورهایی هستند که به اتباع خود اجازه میدهند به کشور ایران که گروگان گیر است مسافرت کنند به هر عنوان بهترین راه تعهد گرفتن از آنهاست پیش از مسافرت است تا همه مسولیت بر عهده خودشان باشد.
  0
  3
  ‌سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۴:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.