وکلای امدادگر بلژیکی: نخستین چیزی که پس از آزادی از ایران خواست، آبجو بود

 یورونیوز: وکلای مدافع اولیویه ونده کاستیل، که پس از ۴۵۵ روز زندان در ایران به بلژیک برگشت می‌گویند نخستین چیزی که او درخواست کرده یک لیوان آبجو بوده است.

اولیویه ون استرتیگم دوست اولیویه ونده کاستیل که سخنگوی خانواده او هم به شمار می‌رود در یک کنفرانس مطبوعاتی جزئیاتی را در خصوص نخستین ساعات آزادی اولویه ونده کاستیل بیان کرد.

او با اشاره به اینکه این امدادگر بلژیکی بسیار تشنه بود افزود که وی به محض رسیدن درخواست آبجو کرد و «همگی با هم نوشیدنی خوردیم».

سخنگوی این شهروند بلژیک که ۴۵۵ روز در ایران زندانی بود در ادامه با اشاره به اینکه اولیویه ونده کاستیل روزهای سختی را در ایران سپری کرده است تاکید کرد که او برای دوره بازسازی روحی و جسمی خود را آماده می‌کند.

او همچنین افزود که خود اولیویه ونده کاستیل به تنهایی تصمیم خواهد گرفت که چه زمانی تجربیاتش در ایران را با دیگران به اشتراک بگذارد.
آزادی اولیویه ونده کاستیل و دیدار با خانواده و نزدیکانشدر این نشست خبری شخص اولیویه ونده کاستیل و اعضای خانواده او حضور نداشتند اما اولیویه ون استرتیگم به همراه وکلای مدافع اولیویه ونده کاستیل در آن شرکت کردند. در این نشست خبری یک پیام تشکر که از سوی ناتالی، خواهر این امدادگر بلژیکی نوشته شده بود نیز برای رسانه‌ها قرائت شد.

سخنگوی اولیویه ونده کاستیل می‌گوید که او خبر نداشته که قرار است صبح جمعه به خانه برود و وقتی نگهبانان از او خواستند وسایلش را بردارد و چشم‌هایش را بستند او تصور می‌کرده قرار است به بازداشتگاه جدید منتقل شود. به گفته سخنگوی آقای ونده کاستیل این امدادگر بلژیکی در فرودگاه تهران فهمیده که قرار است به بلژیک برگردد.

اولیویه ون استرتیگم همچنین اضافه کرد که روند انتقال او از زندان به فرودگاه خشونت‌آمیز بوده است.

اولیویه ونده کاستیل، ۴۲ ساله در روز ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ در تهران دستگیر شد و به اتهام جاسوسی به ۴۰ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

جمهوری اسلامی و بلژیک با یکدیگر توافق کردند که اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی را که به اتهام تروریسم به ۲۰ سال زندان محکوم شده بود با این شهروند بلژیکی مبادله کنند.

اولیویه ون استرتیگم در بخش دیگری از این نشست خبری گفت: «اولیویه در عمان سوار هواپیمای بلژیک شد و آنجا توانست با خانواده خود صحبت کند.»

او همچنین اضافه کرد که اولیویه ونده کاستیل در طول دوران زندان شرایط بسیار سختی را پشت سر گذاشته و وزن زیادی را از دست داده است. با این حال به گفته سخنگوی این شهروند بلژیکی، او هرگز امید خودش را از دست نداده و در دوران زندان تلاش می‌کرده خود را با کارهایی مشغول کند که فشار تنهایی او را کمتر می‌کرده است.

سخنگوی آقای ونده کاستیل همچنین به رسانه‌ها اطمینان داد که او از نظر فکری و ذهنی در وضعیت مناسبی قرار دارد و همچنان همان شوخ‌طبعی گذشته‌اش را حفظ کرده است.

او در پایان از همه خواست که کمی به اولیویه ونده کاستیل فرصت دهند و او را تنها بگذارند.
+17
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  اسدی هم در بدو ورود یک لیوان خون از معترضین رو برای نوشیدن درخواست کرد !
  3
  26
  یکشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۱:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  احتمالا بخاطر بطریش بوده
  2
  2
  یکشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.