ویدیویی از لحظه به هوش آمدن ابوالفضل امیرعطایی و درگذشتش پس از چندین ماه درد و رنج

کمتر از یک هفته پیش در اول خرداد، مادر ابوالفضل امیرعطایی ویدیویی از پسرش منتشر کرد که واکنش او را به حرف‌های مادرش نشان می‌دادبی بی سی: هشت ماه پس از اصابت گلوله گاز اشک آور به سر یک معترض ۱۶ ساله در ایران، او بر اثر شدت صدمات وارده درگذشت.
ابوالفضل امیرعطایی، معترض ۱۶ ساله‌ای بود که در ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ در اعتراضات شهر ری در جنوب تهران، بر اثر اصابت گلوله گاز اشک‌آور از فاصله نزدیک به سرش زخمی شده بود.
هشدار: این خبر می تواند برای برخی محتوی آزاردهنده داشته باشد
‌مادر ابوالفضل در صفحه اینستاگرامی‌اش خبر جان باختن پسرش را داد.

او در ۸ ماه گذشته در استوری و پست‌های زیادی از پسرش می‌نوشت و ویدیو و عکس‌های او را پیش و پس از اصابت گلوله منتشر می‌کرد.

ابوالفضل که با متلاشی شدن سمت چپ جمجمه‌اش کاملا فلج شده بود تنها قادر بود چشم‌‌هایش را تکان دهد و واکنشی به محیط اطرافش نداشت.

کمتر از یک هفته پیش در اول خرداد، مادر ابوالفضل که امیدش را در این مدت از دست نداده بود، ویدیویی از پسرش منتشر کرد که واکنش او را به حرف‌های مادرش نشان می‌داد.

ابوالفضل امیرعطایی یکی از ده‌ها کودکی است که در اعتراضات اخیر ایران توسط حکومت ایران کشته، زخمی یا زندانی شدند.

جمهوری اسلامی ایران تاکنون هیچگونه آمار رسمی از تعداد کشته شدگان اعتراضات پاییز گذشته را منتشر نکرده است.

اعتراضات سراسری سال گذشته ایران اواخر شهریور ماه، در پی کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد نیروی انتظامی، به علت رعایت نکردن الگوهای حجاب اجباری، آغاز شد.
تا به امروز علت دقیق مرگ خانم امینی مشخص نشده و خانواده او معتقدند که توسط ماموران ضرب و شتم شده است.

پس از آن شهرها و محله‌های مختلف ایران شاهد اعتراضات گسترده خیابانی و شبانه بود و نیروهای امنیتی و لباس شخصی‌های وابسته به حکومت اقدام به سرکوب معترضان کردند که منجر به مرگ شماری از معترضان شد.

نهادها و سازمان های مستقل حقوق بشر می‌گویند که دستکم ۵۰۰ نفر از جمله ۷۰ کودک در اعتراضاتی که سال گذشته آغاز شد، جان خود را از دست داده‌اند.

دستکم هفت معترض هم پس از شروع اعتراضات دستگیر و به اعدام محکوم و از دار آویخته شدند. وکلای دادگستری و نهادهای حقوق بشری محاکمه آنها را ناعادلانه و نامنطبق با قوانین ایران توصیف کرده‌اند.

سرکوب اعتراضات با بازداشت گسترده کودکان، نوجوانان و جوانان و فعالان سیاسی و روزنامه‌نگاران همراه بود.

مانند آمار کشته‌شدگان، تا به امروز آمار دقیقی از تعداد بازداشت شدگان اعتراضات نیز در دست نیست اما در اواخر اسفند ۱۴۰۱ غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه، تایید کرد که دستکم ۲۲ هزار نفر از کسانی که در فهرست عفو قرار گرفتند، بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری در ایران بودند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد با «وخیم» توصیف کردن وضعیت، رای به تاسیس هیات حقیقت‌یاب بین‌المللی درباره موارد نقض حقوق بشر پس از شهریور ۱۴۰۱ داده است.

این هیات قرار است طی هفته های آینده اولین گزارش خود را منتشر کند.
+89
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  اسمشو بذارین کارما یا هر چی دوس دارین اما کشوری که اکثر امتش بی تفاوتنو مفت برو بیسواد دینی محکوم به نابودی و ذلته حالا ایرانی باشه یا آلمانی. ازما که گذشت اما راهی که اکثر مردم مثلا زرنگ ایران چه داخل چه خارج دارن میرن یعنی ذلتو بدبختی دیگه خوددانید. روحش شاد‌.
  3
  80
  شنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان

  من نمیدانم ایا خدایی وجود دارد یا نه ولی به خاطر احترام خودش هم که شده بهتر است وجود نداشته باشد....
  14
  74
  شنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Munchen - مونیخ، آلمان

  جای دیگر هم گفتم،این تصاویر رو اون سیاهدلهای مجاهد و پسمانده های نکبت توده و چپ ببینند، بعد بیان درباره کتکهایی که ادعا دارند بعضیهاشون نیم قرن پیش بخاطر اقدامات شر، تروریستی و مخربشون توسط “سازمان اطلاعات و امنیت کشور” خوردند ننه من غریبم بازی دربیارن..شرم بر شما اراذل سیاهدل.
  6
  74
  شنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  منکه دلشونداشتم این ویدئو را ببینم! اما امیدوارم جانکندن تک تک اون حـ... هایی که بطورمستقیم و یا غیر مستقیم باعث یک چنین فاجعه ایی شدند را ببینم که خیلی دلش رو دارم!!
  1
  36
  شنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zavareh - رودسر، ایران
  هم میهن گرامیم، من هم چون شما دل دیدن این کلیپ نداشتم. من بر این باورم که در حال حاضر هیچ مجالی برای عزاداری و رخت سیاه نیست بلکه اکنون زمان خونخواهی و انتقام از خونهای به ناحق ریخته شده جوانان دلاور و جانباخته است.
  2
  13
  شنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  خیلی سخته منهم نتونستم ببینم چون دلم نیامد و نتونستم کلیک کنم شاید هر گز هم نتونم ولی امیدوارم خود فرختگان بیشرف پول پرست قدرت طلب مادر جنبنده ببینند شاید دری به تخته خورد دلشون به رحم اومد ولی اما زهی خیال باطل
  0
  16
  شنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.