«ماده مخدر زامبی» جان اولین قربانی‌اش را در بریتانیا گرفت

بی بی سی: یک مرد ۴۳ ساله به اولین فرد در بریتانیا بدل شده که پس از مصرف یک ماده مخدر جدید جان خود را از دست داده است.

کارشناسان هشدار داده‌اند این «ماده مخدر زامبی» ممکن است در سراسر بریتانیا گسترش یابد. کارشناسان بریتانیایی آن را «یک ماده مخدر واقعاً نگران کننده» می‌نامند.

این مرد ۴۳ ساله ماده مخدر زامبی زایلازین مصرف کرده است. مصرف بیش از حد این ماده مخدر باعث صدور هشدارهای متعددی در آمریکا شده است.

این ماده - که دامپزشکان برای آرام سازی و بی‌هوش کردن حیوانات بزرگ از آن استفاده می‌کنند - ضربان قلب و تنفس را تا اندازه خطرناکی کاهش می‌دهد و وقتی تزریق می‌شود می‌تواند باعث ایجاد تکه‌های بزرگ گوشت پوسیده شود و به این دلیل داروی زامبی نامیده می‌شود.

اکنون کارشناسان هشدار داده‌اند که زایلازین - معروف به ترنک دوپ (مخدر آرام‌بخش) - می‌تواند پیش از این به طور گسترده در هروئین بریتانیا عرضه شده باشد، زیرا آزمایش‌های مواد مخدر برای تشخیص آن طراحی نشده است.

این ماده در همه‌گیری مرگ‌های ناشی از مواد مخدر در آمریکا سهم داشته است و پژوهش‌های اداره غذا و داروی آمریکا نشان می‌دهد که این ماده در ۷ درصد از موارد مصرف بیش از حد دارو در سراسر کشور شایع بوده است - در بعضی از ایالت‌ها میزان‌اش یک به چهار (۲۶ درصد) بوده است.

در ماه فوریه، پس از «شناسایی فزاینده» زایلازین در مرگ‌هایی ناشی از مصرف بیش از حد داروها، اداره غذا و دارو آمریکا راهکارهای تازه‌ای را برای محدود کردن ورود غیرقانونی آن به ایالات متحده اعلام کرد.

اداره غذا و دارو آمریکا می‌گوید علاوه بر کاهش شدید فشار خون، دمای بدن و ضربان قلب در صورت استفاده از این ماده مخدر، تزریق آن باعث ایجاد «قطعاتی از بافت مرده و پوسیده» می‌شود که در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به قطع عضو شود.

این اداره افزوده است: «این زخم‌ها می‌توانند در نواحی دور از محل تزریق در بدن ایجاد شوند و ممکن است خطر جانی داشته باشند.»

کارشناسان بریتانییی می‌گویند که باید به مصرف‌کنندگان مواد مخدر هشدار داد که این ماده مخدر اکنون در بریتانیا وجود دارد اما هیچ میزان مطمئنی برای مصرف انسانی آن وجود ندارد.
«هروئین خریدم»
بر اساس گزارش پزشکی قانونی، فردی که در بریتانیا پس از مصرف این ماده مخدر درگذشت، کارل واربرتون نام داشت. او سابقه مصرف مواد مخدر غیرقانونی داشت و بارها به مراکز خدمات ترک اعتیاد معرفی شده بود.

در معاینات پس از مرگ او هروئین، فنتانیل و کوکائین و همچنین زایلازین در بدنش یافت شد.

در گزارشی در مورد مرگ او در مجله پزشکی قانونی و حقوقی آمده است که او «احتمالاً هروئین خریده و نمی‌دانسته است که حاوی زایلازین و فنتانیل است».

این گزارش می‌افزاید: «تا جایی که ما می‌دانیم، این اولین مرگ مرتبط با مصرف زایلازین است که در بریتانیا و حتی اروپا گزارش شده است و نشان دهنده ورود زایلازین به بازار مواد مخدر موجود بریتانیا است».
زخم‌های پوستی
معامله‌گران مواد مخدر زایلازین، که به «ترنک» یا «ترنک‌دوپ» مشهور است، را با هروئین و فنتانیل می‌آمیزند و این باعث مشکلات عظیمی در آمریکا شده است.

این ماده اگر مستقیماً در جریان خون فرد تزریق شود، می‌تواند باعث ایجاد زخم‌های باز بزرگ پوستی شود. این زخم‌ها می‌توانند شروع به پوسیدن کنند و منجر به قطع عضو شوند.

این ماده همچنین تنفس و ضربان قلب را تا اندازه خطرناکی پایین می‌آورد که باعث شده به آن «ماده مخدر زامبی گوشت‌خوار» لقب داده شود.

زایلازین در اوایل دهه ۲۰۰۰ در بازار مواد مخدر غیرقانونی در پورتوریکو ظاهر شد و از آن زمان، عمدتاً در شرق ایالات متحده، و در کانادا هم یافت شده است.

دولت آمریکا آن را یک «تهدید نوظهور» خوانده است چون نقشی فزاینده در مرگ‌های ناشی از مصرف بیش از حد مواد مخدر در سراسر کشور - حدود ۷ درصد از این مرگ‌ها - را داشته است.

و در بعضی ایالت‌ها، این دارو در بیش از یک چهارم موارد مصرف بیش از حد مواد مخدر دیده شده است.

اما تاکنون هیچ نشانه‌ای از وجود زایلازین در بریتانیا مشاهده نشده بود.

این ماده مخدر تنها به این دلیل شناسایی شد که آزمایشگاه بیرمنگام که آزمایش‌هایی را پس از مرگ این مرد انجام داد، متوجه نتایج عجیبی شد و زایلاکسین را شناسایی کرد.
گواهی فوت
دکتر کارولین کوپلند، استاد کینگز کالج لندن و مدیر برنامه ملی مرگ و میر ناشی از سوء مصرف مواد مخدر، گفت: «بررسی این ماده مخدر در آزمایش‌های استاندارد مواد مخدر در بریتانیا گنجانده نشده است، بنابراین ما نمی‌دانیم که گستردگی مشکل زایلازین به چه اندازه است.»

«ما باید بفهمیم که این ماده مخدر چطور به سیستم بدن آن شخص وارد شده است.»

زایلازین در گواهی فوت این مرد به عنوان عاملی برای مرگ او ذکر شده بود، اما هیچ راهی برای ثبت آن در پایگاه داده مرگ و میر مواد مخدر بریتانیا وجود نداشت.

این گزارش بر نیاز به نظارت بر تغییرات در بازارهای مواد مخدر غیرقانونی و مواد مخدر نوظهور تأکید می‌کند.

این گزارش در پایان نتیجه می‌گیرد که «هیچ اندازه مطمئنی برای استفاده از آن وجود ندارد»، زیرا بین میزان‌های کشنده و غیرکشنده زایلازین که در افراد گزارش شده است، همپوشانی وجود دارد.
+20
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  من و تو باهم - لندن، انگلستان
  این ماده مخدر ۴۵ سال است که در ایران وجود دارد در رنگ های سفید و سیاه سیاهش کمی گران تر است چون وارداتی است و به نام آخوند شناخته می شود
  4
  20
  جمعه ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.