۶ دلار برای یک بطری آب؛ چرا غذا و نوشیدنی در فرودگاه‌ها همیشه گران است؟

یورونیوز: اگر تا به حال از طریق یک فرودگاه سفر کرده باشید، احتمالاً با شوکی که هنگام خرید غذا و نوشیدنی در ترمینال‌های فرودگاه‌ها ایجاد می‌شود، آشنا هستید.

آیا پرداخت ۶ دلار برای یک بطری آب منطقی و توجیه‌پذیر است؟ چه عواملی در افزایش قیمت غذا و نوشیدنی در فرودگاه‌ها که مدت‌ها است مسافران را شگفت‌زده کرده، نقش دارند؟
اجاره‌های بالا
راه‌اندازی یک مرکز فروش غذا و نوشیدنی در فرودگاه‌ها با چالش‌ها و هزینه‌های منحصر به فردی همراه است.

قراردادهای اجاره یک ملک در محیط فرودگاه‌ها با شیوه‌های سنتی اجاره ملک‌های تجاری متفاوت است. فروشندگانی که خواهان اجاره یک ملک در محیط فرودگاه‌ها هستند پس از آنکه درخواست‌های جامع خود را ارئه کردند، یک کمیته اختصاصی درخواست‌های آن‌ها را بر اساس نیارهای خاص فرودگاه‌ها ارزیابی می‌کند.

بنا به گزارش «The Parking Spot»، اجاره ملک‌های تجاری در فرودگاه‌ها بیش از دو برابر میانگین اجاره ملک‌های خارج از فرودگاه‌ها است.

یکی دیگر از عوامل مؤثر در گرانی غذا در فرودگاه‌ها، الزام فروشندگان به پرداخت درصدی از درآمد خود به عنوان حق امتیاز به شرکت‌های فرودگاه‌ها برای کمک به «تامین هزینه‌های عملیاتی» است. این هزینه‌ها که می‌تواند قابل توجه باشد اغلب با بالا بردن قیمت‌ها به مصرف‌کنندگان منتقل می‌شود.

در فرودگاه بین‌المللی پورتلند، دست‌کم حق کمیسیون سالانه از ۸۰ دلار به ازای هر فوت مربع یا ۱۰-۱۸ درصد میزان فروش (هرکدام که بیشتر باشد) گرفته می‌شود.
هزینه‌های تحویل کالا
عامل دیگری که در گرانی غذا در فرودگاه‌ها مؤثر است، تدارکات و انتقال مواد خوراکی تازه و فاسدشدنی به رستوران‌های مستقر در این مکان‌ها است. تحویل مواد خوراکی تازه و فاسد شدنی به رستوران‌های فرودگاه در مقایسه با رستوران‌های مناطق مسکونی در شهرها پیچیده‌تر و پرهزینه‌تر است.

فروشندگان در فرودگاه‌ها باید برای دریافت کالاهای مورد نیازشان پروتکل‌های امنیتی را رعایت کرده و از سد بررسی‌های تخصصی هم بگذرند که همگی می‌توانند بر بالا رفتن هزینه‌های حمل و نقل مؤثر باشند. این موضوع باعث می‌شود که عمده‌فروشان برای حمل کالاهای خود به رستوران‌های داخل فرودگاه‌ها، هزینه‌های اضافه شده را هم از رستوران‌دارها دریافت کنند.
هزینه‌های استخدام و پرسنل
همانطور که انتظار می‌رود، امنیت در فرودگاه‌ها نه تنها برای مسافران بلکه برای کارکنان هم سختگیرانه است. بنابراین رستوران‌‌داران در فرودگاه‌ها هر بار که بخواهند فرد جدیدی را استخدام کنند باید ۱۰۰ دلار برای بررسی‌ پیشینه متقاضیان بپردازند.

علاوه بر این، اگر رستورانی بخواهد کارمندان خود را حفظ کند تا از پرداخت هزینه‌ دوباره برای بررسی پیشینه متقاضیان جدید اجتناب کند، ممکن است مجبور به ارائه مزایایی به آن‌ها شود.

در نتیجه در حالی که دلایل گرانی غذا و نوشیدنی در فرودگاه‌ها ممکن است از منظر تجاری قابل درک باشد اما این امر باعث نمی‌شود که مسافران شگفت‌زده نشوند.

مسافران برای جلوگیری از کاهش زیاد موجودی کیف پول خود، می‌توانند چند استراتژی را در نظر بگیرند. آوردن تنقلات یا وعده‌های غذایی از خانه یا صرف غذا در رستوران‌های خارج از فرودگاه‌ها می‌تواند به مدیریت بودجه مسافران کمک کند.
+10
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Adamat7775 - خارکف، اوکراین
  ۱) بیش از ۱۰ سال پیش، با یک ایرانی، از فرودگاه خارکف رفتیم ترکیه، و سپس بعد از چندین ساعت انتظار طولانی، سوار هواپیمای پرواز آنکارا(یا استانبول) به‌مقصد تهران شدیم. / حال حرفم این است، در اینکه قیمت غذا و نوشیدنی‌ در فرودگاه‌ها بسیار بسیار بالا هست شکی نیست. / در همین سالن پرواز‌های خارجی‌ فرودگاه خارکف که بودیم، ساندویچ و همبرگرهایی که در ویترین بودند، قیمتشان ۵ برابر چنین فست‌فودهایی‌ در کافه‌ها و سوپرمارکت‌های شهر خارکف بودند. در فرودگاه ترکیه هم، حتا قیمت یک بطری آب آشامیدنی، وحشتناک بالا بود. / قبل از پرواز از خارکف به ترکیه، من در خانه، چندین ساندویچ درست کرده بودم، که با آن آشنای ایرانی‌ام، در راه گشنه نمانیم، چون از بالا‌بودن قیمت‌ها باخبر بودیم. دو بطری یک‌لیتری هم آب آشامیدنی با خود به فرودگاه خارکف آورده بودیم، اما در فرودگاه گیر دادند، گفتند حق بردن با خود ندارید، چون سبب انحراف هواپیما در هوا می‌شود !!!. بعد که سوار هواپیما شدیم، مهماندار با چرخ‌دستی‌، با انواع نوشیدنی‌ها وارد شد، و دیدیم که آب آشامیدنی که می‌فروشد، ۵ برابر قیمت آن در شهر خارکف است!. (ادامه ....)
  0
  7
  شنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Adamat7775 - خارکف، اوکراین
  ۲) حال جمع‌بندی و تلقی‌ نسبی‌ من این است، که دلایلی که در متن بالا -به‌عنوان توجیه- برای گرانی غذا و نوشیدنی در فرودگاه‌ها نوشته شده، بیشتر دلایلی فرافکنانه هستند و حداقل بین ۵۰ تا ۷۰ درصد منطقی‌ نمی‌باشند، چون فرودگاه‌ها، کارخانه‌ای متروک نیستند که سالی‌ ۴ نفر از کنارشان رد شوند، پس بخواهند پول یک‌سال‌شان را از آن معدود مراجعه‌کننده دریافت کنند، بلکه مکان‌هایی‌ هستند که ۲۴ساعته کار می‌کنند و کلی‌ مسافر -چه توریست‌ها، چه افراد شاغل با اهداف کاری و امثال آن‌را- جا‌به‌جا می‌نمایند، و به‌همین دلیل است که می‌توان به پاسخ پرسش -چرا غذا و نوشیدنی‌ در فرودگاه‌ها گران هستند؟- رسید > پاسخ؛ *چون از دید هر فرودگاهی، پرواز‌های سایر کشور‌ها به آن، یعنی‌ پرواز‌های خارجی‌، که دارای محتوا و مفهوم واژه‌ی -افراد خارجی‌- می‌باشد، به همین دلیل، از نگاه هر فرودگاهی‌، *فرد خارجی‌* یعنی گونی حاوی ارز‌ و پول و دلار و یورو، پس باید تیغ‌اش بزنند، چون حتما پول‌دار هست که رفته بلیت هواپیما خریده!، و از کشور خودش یا کشوری دیگر، اقدام به آمدن به کشوری دیگر -چه گذری و چه مسافری- نموده است!.
  0
  8
  شنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی
  پس چرا مشروب و الکل و آبجو و شراب توی فرودگاه از بیرون ارزونتره حالا فهمیدم چرا گوبلز وزیر تبلیغات هیتلر با همین حربه فرانسه پولادین رو ۴۸ ساعته فتح کرد ای پدر ام الخبائث بسوزه
  1
  10
  شنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.