سردار کوثری: ما اصلا طالبان را به رسمیت نشناخته‌ایم و قصد داریم حقمان را بگیریم

سایت رویداد 24: سردار اسماعیل عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: می‌خواهند با زورگویی و زیاده‌خواهی همه چیز را به نفع خودشان تمام کنند و ما می‌گوییم چنین چیزی امکان پذیر نیست و دوران ابر قدرت بودن شما تمام شده است. ما ایرانی هستیم و حق‌مان را از حلقوم هرکسی بیرون می‌کشیم.

سردار اسماعیل کوثری نماینده مجلس یازدهم درباره ماجرای اختلاف با طالبان بر سر حقآبه هیرمند و تغییر دبیر شورای امنیت ملی گفت و کرده است.

در شورای عالی امنیت ملی دریابان احمدیان جایگزین آقای شمخانی شدند، صرف نظر از شخصیت آقای احمدیان با توجه به این که ایشان از مخالفان برجام بودند، این تغییر چه تاثیری بر عملکرد این شورا خواهد گذاشت؟

آیا چون ایشان نظری خلاف برجام داشته‌اند نمی‌توانند مسئولیت داشته باشند؟

صرف نظر از برجام منظور این است که این تغییر در تعاملات ما چه تاثیراتی خواهد گذارد؟

مگر این برجام نتیجه‌ای داشته است که انقدر از آن طرفداری می‌کنید.

منظورم این است کسی که مخالف برجام بوده چگونه می‌تواند به تعاملات بین‌المللی بپردازد؟

نه باید اول این موضوع روشن شود، مگر ما به تعهدات خود عمل نکردیم که حالا باید بدهکار هم باشیم. ما که تعامل را قبول کردیم و توافق‌نامه را امضا کردیم و سپس به تعهدات خود عمل کردیم. در آن‌زمان بنده در کمیسیون امنیت ملی بودم و همان موقع بر آن نظارت کردیم. ما سیزده‌هزار سانتریفیوژ را در انبار گذاشتیم و در حدود ده تُن اورانیوم غنی شده را دادیم رفت و به ۳۰۰ کیلو رساندیم، آب سنگین را نیز همین‌طور. حالا که ما به تعهد عمل کردیم آن‌ها چکار کردند؟ غیر از این‌که ما را تحریم کردند. ما رفتیم نظارت کردیم و گفتیم به یکی از آنها عمل کردیم صبر کنیم ببینیم آن‌ها چه می‌کنند و آیا به تعهدات خود عمل می‌کنند، اما نپذیرفتند.

به‌نظر شما چالش‌های پیش روی شورای عالی امنیت ملی شامل چه موضوعاتی هستند؟

چالشی نیست و ما با کسی چالشی نداریم، آن‌ها هستند که می‌خواهند با زورگویی و زیاده‌خواهی همه چیز را به نفع خودشان تمام کنند و ما می‌گوییم چنین چیزی امکان پذیر نیست و دوران ابر قدرت بودن شما تمام شده است. ما ایرانی هستیم و حق‌مان را از حلقوم هرکسی بیرون می‌کشیم. آقای شمخانی کارهای بسیار بزرگی کردند و کسی نمی تواند آن را کتمان کند. بعد از ده سال یک جابجایی صورت گرفت و ما نباید بگوییم چرا جای ایشان تغییر می کند وکسی دیگر جای ایشان را می‌گیرد. باید بگوییم حضرت آقا به‌عنوان رهبر انقلاب آمدند و جایگاه ایشان را به یک جایگاه بسیار عظیمی انتخاب کردند و مسئولیت معاونت سیاسی و چنین چیزی به ایشان دادند و وی را عضوی از مجمع تشخیص مصلحت کردند. حالا برادر دیگری آمده‌اند و امیدواریم ان‌شالله بتواند کار را به دوش بکشد و برای پیشبرد اهداف کمک کند.

اخیرا آقای رئیسی به طالبان در مورد آب هیرمند هشدار داده‌اند و بخشی از طالبان هم این موضوع را به سُخره گرفتند. برخی سیاسیون معتقدند در زمانی که ما سفارت را به طالبان تحویل می‌دادیم باید امتیازهایی هم از آن‌ها می‌گرفتیم تا اینک این‌گونه برخورد نکنند. شما با این گفته موافق هستید؟

این امتیازات را چه کسانی داده اند ودر کدام دولت بوده است. چه کسانی کوتاهی کرده و شُل و ول ایستاده‌اند، اگر آن‌ها سفت می‌ایستادند آیا کسی می‌گفت چرا؟ باید به آن‌هایی که اینکار را کرده‌اند بگوییم چرا اینگونه برخورد کرده‌اید.

منظورتان دولت قبل است؟

هرکس که می‌خواهد باشد، یا دلایل و استدلال قوی دارد و یا اینکه نه، اگر بی‌عرضه‌گی کرده‌اند هم باید یقه‌شان را بگیریم.

یقه دولت قبل را چگونه می‌خواهید بگیرید؟

دقیقا همین است، آن‌ها آمدند و شخص آقای روحانی علنی گفتند مشکلاتمان را با کدخدا حل می‌کنیم. آیا توانستند حل کنند. ولی الآن آقای رئیسی آمده‌اند و محکم ایستاده‌اند و می‌گویند و قطعا و یقینا این‌کار را علنی و دنبال می‌کند. آن‌طور نیست که همه به سخره بگیرند، البته بعضی آدم‌هایی که سرشان در آخور آمریکایی‌ها و صهیونست ها باشد باید به سُخره بگیرند، اما قطعا باید بدانند که یک روزی این حق را ما خواهیم گرفت.

پس به نظر شما ان‌شالله مشکل آب هیرمند حل خواهد شد؟

بالاخره ما باید پای این بحث بایستیم و حق‌مان را بگیریم، اگر این‌کار را رها کنیم و بگوییم ان‌شاالله حل می‌شود که نمی‌شود. ما باید برویم در میدان و این قضیه را دنبال کنیم و حتما حتما به نتیجه‌ای برسیم.

علت این نوع برخورد طالبان را در چه می دانید؟ برخی معتقدتد نداشتن دولت منسجم موجب برخورد آنان شده است؟

ما اصلا طالبان را به رسمیت نشناخته‌ایم و بنا داریم روال را طوری پیش ببریم که بتوانیم حق خودمان را بگیریم. ما در درجه اول ضمن اعلام این مسئله، موضوع حق‌آبه را پیگیری می‌کنیم تا اینکه بتوانیم حق ملت و استان سیستان بلوچستان را بگیریم.

آیا مجلس برنامه ای برای این احقاق حق دارد؟

مجلس اقدامات و مصوبه‌های دیگری برای تامین آب این منطقه دارد.

در این خصوص مورد مصداقی می‌توانید بفرمایید؟

این را مجلس مصوب کرده و قانون شده است که از دریای عمان و یا چاه‌های شرق بتوانیم آب این منطقه را تامین کنیم.
+54
رأی دهید
-57

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  دعوای زرگری.مردم ایران و کل دنیا شما انگلها را به رسمیت نمیشناسند اونوقت تو اسگل میگی طالبان را به رسمیت نمیشناسی عجب خر تو خری شده اون منطقه
  8
  68
  جمعه ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۱:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  حالا دیگه شریک تجارت مواد مخدرتون رو برسمیت نمی شناسین !!؟ سفارتخونه هاتون هم حتماً دفتر تجارت تریاک و هروئینتون هستش !! روسها و آمریکائیها با دادن هزاران کشته حقشون رو گرفتند و رفتند ، نکنه طالبان قراره حق شما رو هم بذار کف قبرستوناتون !!
  8
  38
  جمعه ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۲:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند

  تحریک‌شان کنید تا با هم درگیر بشن مطمئنا طالبان بر اینها پیرز خواهند شد، چونکه طالبان آنچه را که میگوید به آن اعتقاد دارد وعمل می‌کند. طالبان در نبرد حاضر است هرکاری بکند حتی انتحاری را کدام مسئولین نظام جمهوری اسلامی و بچه‌هاشون حاضرند اینکار را بکنند ؟
  6
  37
  جمعه ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۲:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Ginger - چگو، اسپانیا

  رژیم اسلامی که هر چند روز چند نفر جوانان ایران را بطرق مختلف اعدام خودکشی ،تصادف،مرزبانی و کولبر و سربری و ....می کشد تا اخبار جدید بسازد اینبار حق آبه می خواهد شما قاتل ها که خاک و نفت و منابع زیر زمینی و هوایی و دریایی ایران را به تاراج بردید چطور اینبار دایه مهربان شدید برو کشکت را بساب که این هم سناریوی جدید با بازیگری ریسی خامنه‌ای جانی و مرئوس طالبان گردن زن است خواستید می تواند با هم جنگ هم بکنید ولی اینبار مردم جوانان خود را نمی فرستند دم توپ، از حوزه مفت خور ها را بفرست جنگ
  4
  27
  جمعه ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۴:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا

  اگر حق ما این نیست باید از حقمان دفاع کنیم، اگر از کشته شدن جوانان مان هراس داریم جوانان مان را به بهانه جنگ هم خواهند کشت، پس آسوده بخوابیم چون شهر در امن و امان است، آغاز جنگ رقم خورده و شروع آن به نظر می‌رسد که بوسیله طالبان خواهد بود، مثل سناریو های نخ نمای قبلی، فقط این داستانهای تخیلی و کودکانه را باید به طریقی به خورد مردم مفلوک بدهند. 😤😠😡
  5
  26
  جمعه ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۵:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  ab5534 - هلسینکی، فنلاند
  هموطن گرامی ، این رژیم اونقدر پست و رذل و خیانتکار به ایران و ایرانیست که حاضره برای ادامه حکومت ننگینش حتی خراسان رضوی و شمالی و جنوبی رو دربست به طالبان واگذار کُنه ، ولی حکومت از دستش خارج نشه !! همانطور که برای وتو روسها در سازمان ملل از حق مسلم و قانونی و حقوقی خزر گذشت و اونرو تقدیم روسها و کشورهای حاشیه دریای خزر کرد !! الان هم که صحبت از فروش قشم و کیش و استان خوزستان هست ! پشت پرده هم چه قرار مدارهایی با خارجیها برای نابودی ایران دارند ، معلوم نیست !!
  3
  23
  جمعه ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.