رد پای عوامل سپاه پاسداران در کشته شدن سربازان در برجک مرزبانی سراوان

شدت تخریب برجک مرزبانی «مزه سر» هنگ مرزی سراوان که در آن شش سرباز و درجه‌دار کشته شدندکیهان لندن: شهرام سبزواری
شلیک به هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، آتش زدن زندان اوین، حمله به شاهچراغ یا جنایاتی از این دست که آخرین آن حمله به پاسگاه مرزبانی سروان بود بدون برنامه‌ریزی و تدارکات محال است.

در مورد حمله به برجک مرزبانی در مرز حوالی سراوان، خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران ویدئویی منتشر کرد که گویی آمادگی قبلی برای چنین رویدادی را داشته است. چند ساعت بعد از عمومی شدن خبر کشته شدن سربازان در هنگ مرزی، اکیپی با دوربین به خانه سربازان می‌روند تا خبر «شهادت» فرزندانشان را به پدر و مادرش بدهند.

در این رویداد هنوز هیچ گروهی مسئولیت حمله را بطور رسمی قبول نکرده است. در گذشته در عملیات مشابه حداکثر ۲۴ ساعت بعد یکی از همین گروه‌ها مثل «جیش العدل» در بیانیه‌ای اعلام می‌کردند که عملیات را طراحی و اجرا کرده‌اند. حتا رسانه‌ها و مقامات رژیم نیز انگشت اتهام را به سوی گروه خاصی نشانه نرفتند و تنها ادعا شد که «تیم تروریستی» و «اشرار» پشت آن بودند.

ضمناً باید توجه کنیم اولاً سپاه پاسداران بخشی از ماموریت‌های خود را به عوامل نیابتی برون‌سپاری می‌کند و دوماً بخشی از گروه‌هایی که فعالیت مسلحانه علیه جمهوری اسلامی دارند با درک شرایط مدت‌هاست دیگر به سبک و سیاق گذشته دست به این شکل حملات نمی‌زنند زیرا تجربه و همچنین واسطه‌ها به گوش آنها رسانده‌اند که از بین بردن مرزبانانی که اغلب سرباز هستند یا درجات نظامی پایینی دارند در عمل اقدامی علیه جمهوری اسلامی نیست بلکه قتل شهروندان بی‌گناهی است که هیچ سهمی در قدرت ندارند.

از تصاویر مربوط به وضعیت برجک مرزبانی چنین پیداست که سطح تخریب بسیار بالا بوده است. بنای برجک بطور کل ویران شده. درواقع اینطور می‌شود استنباط کرد که مهاجمین از تجهیزات نظامی نیمه‌سنگین بهره برده‌اند. اما واقعیت این است که گروه‌های مسلح آن مناطق چنین ادواتی ندارند. آنها چریک‌هایی هستند که اغلب با سلاح‌ سبک مثل اسلحه کلاشنیکوف به عملیات می‌روند. مستقر کردن سلاح نیمه‌سنگین مثل توپ ۱۰۶ نیاز به تدارکات جدی‌ دارد.

در آن مناطق تنها نیرویی که سابقه چنین عملیاتی را داشته و ادوات کافی هم دارد خود سپاه پاسداران است! اصلاً بعید نیست که این اقدام با هدف اقدام روانی علیه فعالان بلوچ در منطقه انجام شده باشد. آنها از یکسو از راه‌های مختلف شرایط را برای «کشته‌سازی» فراهم کرده و به موازات آن، با اقدامات روانی و رسانه‌ای از فضای عمومی به نفع برنامه‌های خود بهره‌برداری می‌کنند.

هفته‌هاست به اسم تقویت امنیت در شهرها و شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان خیابان‌ها پاتوق نیروهای مختلف نظامی و اطلاعاتی شده است و به هر بهانه‌ای فعالان و جوانان بلوچ را بازداشت و بازجویی می‌کنند.

وقتی با فعالان بلوچ یا افراد مطلع با فضای عمومی در آن مناطق گفتگو می‌شود خود آنها بیش از همه به سپاه شک دارند و می‌گویند این سناریوها نخ‌نما شده و روشی برای منحرف کردن افکار عمومی است.

*شهرام سبزواری پیشتر ارتشی بوده است.
+84
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  شاهزاده به این عمل سپاه شک برده بود که بلافاصله آنرا تقبیح کرد.
  10
  42
  جمعه ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۲:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  بله در 43 سال گذشته سپاه پاسداران خیلی جنایتها در داخل ایران انجام داد که به گردن مخالفان نظام انداخت. سپاه پاسداران می بایست بعداز جنگ ایران و عراق برچیده شود ولی هیچ که برچیده نشدن بلکه در دولت و کل ارگانهای نظام اخوندی افراد سپاه به مقامهای رسیدن که شایستگی این مقامها را نداشتن! اینک سپاه معضل بزرگیست هم برای مردم ایران و هم برای خیلی از نهادهای نظام اخوندی .
  2
  45
  جمعه ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۴:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Ginger - چگو، اسپانیا

  آدم کشی قبلی را با آدم کشی جدید از ذهن مردم پاک کردن کار 44ساله رژیم اسلامی است
  2
  38
  جمعه ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۵:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا

  مردم آسوده بخوابید شهر در امن و امان است 😡😠😤
  2
  31
  جمعه ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۵:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  اینکه باند تروریستی سپاه فقط برای آدم کشی درست شده شکی درش نیست‌.ولی اینکه گفته بشه گروهای مسلح یا اشرار منطقه فقط کلاشنیکف دارند درست نیست من بیش از دو سال در متطقه بودم با اکثر گروها هم تماس داشتم بعضا هنوز دارم چون دوستان زیاد بینشون دارم. در کنار کلاشنیکف کمتر گروهز را پیدا میکنی که حدااقل ار پی جی ۷ یا ار پی جی ۱۱(اس پی حی)نداشته باشه، ولی اگر عکس اینجا به برجک مورد حمله تعلق داشته باشه، نشون میده کا برجک از هوا مورد حمله قرار گرفته نه زمین. احتمالا سماه بد پهباد برجک را زده طوری که سربازها همه داخل برجک بودن
  1
  13
  جمعه ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.