«ساواک برای واداشتن برادرم به اعتراف، مرا در برابر چشمانش شکنجه کرد» ــ گفت‌و‌گو با ناهید افراخته

آثار شکنجه‌های ساواک بر کف پای ناهید افراختهرادیو زمانه: فرزاد صیفی کاران
ناهید افراخته از قربانیان شکنجه ساواک است. هنوز پس از نیم قرن، آثار شکنجه‌های آن دوران بر بدن او بر جای مانده است، بابت آن درد زیادی تحمل می‌کند، و شاید حتی نیاز به عمل جراحی داشته باشد. او در گفت‌وگو با «زمانه» شکنجه خود و اعضای خانواده‌اش را روایت کرده است.

شکنجه، زخمی می‌زند که هیچ‌گاه التیام پیدا نمی‌کند. در نظام حقوقی مدرن، شکنجه مصداق بارزی از جنایت است. «کنوانسیون ملل متحد علیه شکنجه و دیگر رفتارها یا مجازات‌های ظالمانه، غیرانسانی یا تحقیر کنندهٴ» سازمان ملل، دولت‌ها را ملزم می‌کند که در قلمرو حوزه قضایی‌شان برای پیشگیری از شکنجه اقدامات مؤثری صورت دهند. دولت‌ها از انتقال افراد به هر کشوری که در آنجا نشانه‌ای برای رواج شکنجه وجود دارد، منع شده‌اند.
ایران جزو معدود کشورهای جهان است که کنوانسیون منع شکنجه را نه امضا کرده و نه به تصویب رسانده است. در این کشور، تاریخ شکنجه بدون گسست است. سنت آن از حکومتی به حکومت دیگر منتقل شده. دادخواهی شکنجه‌دیدگان نیز بی‌ثمر مانده است. به همین خاطر در روزهایی که پرویز ثابتی، شخص دوم ساواک، بعد از چهار دهه زندگی مخفیانه در انظار عمومی ظاهر شد، زخم شکنجه‌های دوران ساواک هم تازه شد و دادخواهی ناتمام زندانیان سیاسی بار دیگر سر برآورد.

ناهید افراخته و دو برادر دیگرش به نام‌های مجید و وحید (رحمان) و دایی آنها به نام محمد تجلی در دوران شاه دستگیر شدند تا شاید اعمال فشاری باشد بر روی وحید که چهار سال به صورت مخفی زندگی می‌کرد.هر چهار نفر آنها تجربیات تلخ و فراموش‌نشدنی‌ای از آن روزها دارند؛ تجربه‌ای که حکایت از شکنجه خواهر مقابل چشمان برادر برای اخذ اعتراف دارد.

وحید افراخته به دلیل فعالیت‌های سیاسی حدود چهار سال به صورت مخفی زندگی می‌کرد، به همین دلیل ساواک اعضای خانواده او را تحت نظر داشت تا به این وسیله بتواند او را دستگیر کند.

ناهید افراخته اواخر دی ماه ۱۳۵۳ در حالی که همراه با پدرش به منزل یکی از دوستان خود رفته بود، به دلیل فعالیت‌های سیاسی وحید در خیابان بازداشت شد و نیروهای ساواک گمان برده بودند او با وحید قرار دارد.

همان روز ناهید افراخته و پدرش به کمیته مشترک ضدخرابکاری منتقل شدند و در ساواک سریعاً شلاق زدن‌ها به کف پا برای لو دادن مخل اختفای برادرش آغاز شد.

بعد از گذشت نزدیک به نیم قرن، هنوز آثار شکنجه‌های ساواک بر بدن ناهید افراخته به جای مانده است. ناهید افراخته عکس‌هایی از کف پای خود گرفت و در اختیار زمانه قرار داد که در آنها آثار شلاق‌ها همچنان پیداست.

ناهید افراخته که اکنون ساکن فرانسه است، می‌گوید چند روز پیش به دلیل دردها و آثار شکنجه‌هایی که در کف پا دارد به پزشک مراجعه کرده بود و به او گفته‌اند اگر درد بیشتر و غیرقابل تحمل شود، باید عمل جراحی روی پاهایش انجام گیرد.

ناهید افراخته همان روز بازداشت دست‌کم در سه نوبت شکنجه شد. او آخرین بار را این‌گونه روایت می‌کند:

    نمی‌دانم چرا تصمیم گرفتند مرا بفرستند توی سلول، من که دیگر نمی‌توانم روی پا بایستم، روی باسن و به کمک دست‌ها کون‌خزه‌کنان می‌رفتم به طرف سلول. در راهرویی که مرا هل می‌دادند، دری باز بود و "عزیز" یعنی مادر رضایی‌ها را دیدم. فکر می‌کنم با برنامه این کار را می‌کردند که من او را ببینم. ولی آن‌موقع اصلا به این موضوع‌ها فکرم نمی‌رسید و همین که مرا گذاشتند توی سلول و در را بستند، من و عزیز با مشت زدن به دیوار و با صدای بلند با هم حرف زدیم و فهمیدیم که نمی‌دانیم صدیقه کجاست. پس از همین دو کلمه حرف زدن، ناگهان در سلول با خشونت باز شد و رسولی و یکی دو تای دیگر وارد شدند و مرا زیر مشت و لگد گرفتند که "با سلول بغلی رابطه برقرار می‌کنی؟" و دو باره کشان‌کشان من را به اتاق شکنجه بردند و به تخت بستند و شلاق‌ها به کف پا را از سر گرفتند. دیگر این بار کف پایم پاره شد. من ضربات را روی مغز استخوان حس می‌کردم.

شکنجه‌ی توامان با آزار جنسی هم در دستور کار شکنجه‌گرها قرار داشت:

    دفعه اول وقتی مرا به تخت بستند انگار بلوز قرمز رنگی که به تن داشتم بالا می‌رود و شکم‌ام دیده می‌شود و آنها با آن فحش‌های رکیک‌شان این را به من فهماندند؛ فکر می‌کنم چون عکس‌العملی نشان ندادم و برایم مهم نبوده که شکم مرا ببینند. البته دیگر به این فکر نیافتادند که تهدیدهای جنسی و تهدید به تجاوز بکنند. ولی این بار خیلی خوب و روشن نمی‌دیدم؛ ولی حس کردم که برق به نوک سینه‌هایم وصل کردند که عمرم را تمام کرد. یک وزن سنگین نشسته روی شکم من و نمی‌دانم سیگارش را روی سینه من خاموش کرد یا روی ساق پای من خاموش کرد؟ در هر دو محل زخمی دارم که هنوز مانده...

بازجویان ساواک نهایتا پدر ناهید افراخته را آزاد کردند و از ناهید خواستند بدون این‌که پاهایش را به پدرش نشان بدهد، به او بگوید که گروگان آنها است و وحید (رحمان) باید خودش را معرفی کند.

بعد از گذشت چند ماه و زمانی که ناهید افراخته به زندان اوین منتقل شده بود، یک روز دوباره او را با عجله به کمیته مشترک ضدخرابکاری ساواک بردند. در آنجا متوجه می‌شود که برادرش وحید دستگیر شده است و چون اعتراف نکرده، بازجویان قصد دارند ناهید را مقابل چشمان او شکنجه کنند تا وحید وادار به اعتراف شود. بازجویان ناهید را به دستگاه مخصوص شکنجه به نام «آپولو» بستند، اما کلاه او را نگذاشتند تا صدای جیغ‌ها و فریادهایش بیشتر شنیده شود و برادش صدای زجر کشیدن او را بشنود.

اما شکنجه‌های بازجویان ساواک برای وادار کردن وحید (رحمان) افراخته برای اعتراف به همین خلاصه نشد. بعد از مدتی کوتاه، دیگر برادران او یعنی حمید و فرید و نیز دایی آنها به نام محمد تجلی را هم به همان اتاق آوردند و همه آنها را شلاق زدند.

وحید (رحمان) افراخته از مسئولان بخش مارکسیست سازمان مجاهدین خلق بود و در تاریخ ۱۱ بهمن ۱۳۵۴ به همراه منیژه اشرف‌زاده کرمانی، محمدطاهر رحیمی، سید محسن خاموشی، محسن بطحایی، ساسان صمیمی بهبهانی، مرتضی لبافی‌نژاد، عبدالرضا منیری جاوید و مرتضی صمدیه لباف، تیرباران شد.
****************************************************************
بیوگرافی وحید افراختهرحمان افراخته معروف به وحید افروخته (۲۹ اسفند ۱۳۲۹ – ۱۱ بهمن ۱۳۵۴)، از مبارزان علیه حکومت پهلوی بود. افراخته از مسئولان بخش مارکسیست سازمان مجاهدین خلق و از جمله آمران و عاملان قتل مجید شریف واقفی بود. افراخته همچنین مسئول عملیات ترور لوئیس هاوکینز، مستشار آمریکایی، در ۳۱ اردیبهشت ۱۳۵۴ در تهران بود.
زندگی شخصی
افراخته در ۱۳۲۹ در مشهد متولد شد. در سال ۱۳۴۷، به دلیل معدل بالا، بدون کنکور در رشته مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی آریامهر پذیرفته شد. حین تحصیل عضو سازمان مجاهدین خلق شد و پس از ۲ سال تحصیل و ممنوعیت این سازمان مخفی شد و تا سال ۱۳۵۴، به‌طور مخفی زندگی می‌کرد.
ترور لوئیس هاوکینز
در ۳۱ اردیبهشت ۱۳۵۴، سازمان مجاهدین خلق، لوئیس هاوکینز از مستشاران آمریکایی را مورد هدف قرار دادند. در ساعت شش و سی دقیقه، این مستشار آمریکایی، طبق معمول از خانه خود واقع در کوچه سیمرغ (قیطریه) بیرون آمد تا با اتومبیل مستشاری به محل کار خود برود. دو عامل ترور از مجاهدین خلق حدود ۵۰ متر پایین‌تر از خانه او، راه را بستند و یکی از آنها با سلاح کمری رولور، سه گلوله به طرف هاوکینز شلیک کرد. دو تا به مغز و یکی به سینه او اصابت کرده و او در دم فوت کرد. در این عملیات، سازمان به کیف دستی وی دست یافت. وحید افراخته در بازجویی‌های خود اعتراف کرد که «اسناد مزبور برای تحویل به دولت شوروی و جلب پشتیبانی آن دولت، به خارج از کشور ارسال گردید.»
اعدامخبر دستگیری افراخته در روزنامه اطلاعاتافراخته از سوی ساواک دستگیر و در ۱۱ بهمن ۱۳۵۴ به همراه منیژه اشرف‌زاده کرمانی، محمدطاهر رحیمی، سید محسن خاموشی، محسن بطحایی، ساسان صمیمی بهبهانی، مرتضی لبافی‌نژاد، عبدالرضا منیری جاوید و مرتضی صمدیه لباف، تیرباران شد.
 وحید افراخته از چرایی ترور شریف واقفی می‌گوید
دیدار قاتل مجید شریف واقفی با خانواده مقتول
ماجرای کشته شدن "شریف واقفی" به دست هم حزبی هایش و تغییر نام دانشگاه "آریامهر" به "صنعتی شریف"
"مجید شریف‌واقفی در سال ۱۳۵۲ در راس شاخه کارگری سازمان مجاهدین خلق قرار گرفت. مجید دانش آموخته برق دانشگاه صنعتی آریامهر و از موسسان انجمن اسلامی دانشجویان آن دانشگاه بود. شریف واقفی با لیلا زمردیان، یکی از اعضای سازمان ازدواج تشکیلاتی کرده بود تا تمام وقت در اختیار سازمان مجاهدین باشد. در‌‌ همان سال بحث تجدیدنظر در آموزش‌های سازمان و جدی‌تر شدن مبارزه برای سرنگونی شاه در بین هسته اولیه مطرح شد.
شریف واقفی با لیلا زمردیانرهبری سازمان در آن زمان به عهده تقی شهرام بود. وی که خود رسماً مارکسیست شده بود، اقدامات خود را برای تغییر فکر سایر اعضای رهبری سازمان به مارکسیسم شروع کرد. شهرام توانست طی مباحثاتی که به راه می‌انداخت، بیشتر کادرهای بالای سازمان را در سال ۵۲ مارکسیست کند. بدین ترتیب روند تغییر ایدئولوژی نتیجه مطلوب داد و اغلب اعضای کادر درجه یک و دو سازمان مارکسیست شدند. در آذرماه ۵۳ تقی شهرام طی مقاله‌ای در نشریه داخلی سازمان، صراحتاً تغییر ایدئولوژی به مارکسیسم را در سطح سازمان اعلام کرد. در این بین برخی از اعضای موثر مانند شاه کرمی، صمدیه لباف و شریف واقفی مخالف  مارکسیست شدن بودند که توسط رهبری سازمان تصفیه شدند. شریف واقفی با همراهی صمدیه لباف، در پی انشعاب از سازمان و تشکیل گروه دیگری بودند.
 
آن‌ها حتی به صورت پنهانی برخی تجهیزات و اسلحه‌های سازمان را به مکان‌های دیگر منتقل کرده تا جناح مذهبی سازمان توان تجهیزاتی خود را داشته باشد. همسر مجید یعنی لیلا زمردیان، که شدیداً جذب مارکسیست‌های سازمان شده بود، از اقدامات مجید اطلاع داشت و پس از ۶ ماه، گزارش فعالیت‌های همسرش را به مرکزیت سازمان لو داد. با اطلاع سازمان از اقدامات شریف واقفی و در پی ایستادگی وی بر مواضع اسلامی خود و نپذیرفتن مواضع جدید و التقاطی برخی رهبران این سازمان، حکم اعدام مجید شریف واقفی به عنوان خائن شماره یک و مرتضی صمدیه لباف به عنوان خائن شماره دو از سوی رهبران سازمان صادر شد. سازمان از طریق لیلا زمردیان به شریف واقفی پیام داد تا در ساعت ۴ بعداز ظهر روز ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۵۴ در سه راه بوذرجمهری نو (۱۵ خرداد شرقی)، باید با وحید افراخته ملاقاتی داشته باشد.
 
طبق نقشه محسن سید خاموشی و حسین سیاه کلاه در یکی از کوچه‌های خیابان ادیب‌الممالک مستقر شده بودند تا به حکم صادره سازمان درباره مجید عمل کنند. لیلا زمردیان که از نقشه بی‌اطلاع بود، مجید را به محل ملاقات رساند و از او جدا شد. وحید افراخته، شریف واقفی را به داخل خیابان ادیب برد و زمانی که به محل استقرار قاتلین رسیدند، حسین سیاه کلاه یک گلوله از روبه‌رو به صورت شریف واقفی و وحید افراخته نیز گلوله‌ای از پشت سر به او شلیک کرد. پس از ترور، جسد مجید در صندوق عقب اتومبیلی که از قبل آماده بود جاسازی شده و افراخته و دو نفر دیگر به سوی بیابان‌های مسگرآباد حرکت کردند.
وحید افراخته قاتل مجید شریف واقفیطبق اعترافات خاموشی، در آنجا به طرز فجیعی محلول بنزین و کلرات و شکر روی جسد مجید ریختند و آن را آتش زدند. پس از سوزاندن جسد، آن را قطعه قطعه کرده و در چند نقطه دفن کردند. ساواک که از ماجرای قتل کوچه ادیب الممالک با خبر شده بود، در پی یافتن عاملین قتل بود، اما هیچ سرنخی به دست نمی‌آورد. تا اینکه چندماه بعد وحید افراخته و محسن خاموشی به جرم دست داشتن در ترور دو مستشار آمریکایی بازداشت شدند. بازداشت افراخته و اعترافات وی از جمله درباره ترور سازمانی مجید شریف واقفی ضربه سنگینی به سازمان وارد کرد و افراخته و خاموشی به دست ساواک اعدام شدند."
+55
رأی دهید
-283

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  بسیار کار خوبی کردن. اون سیبیلهای چپی نشون دهنده خیانتی أست که به ملت کردن و یک قشر بیگناه ٤٤ ساله که داره تقاص این خیانتها رو پس میده
  41
  353
  ‌چهارشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Humpy - سیدنی، استرالیا

  یک برنامه پرکار راجبه همین بود.فقط کسایی که بمب گذاری میکردن یا ترور میکردن شکنجه میشدن تا عملیاته ترور رو قبل از انجامش لو بدن . ساواک ۲ ساعت وقت داشته یک بمب گذاری رو خونسا کنه, غیر از شکنجه چه راهی داشته. خوده این فداییان خلق توی برنامه بودن و هیچ جوابی نداشتن , فقط ننه قمر بازی در میآوردن که ساواک مارو شکنجه کرده . خوب حقتون بوده
  16
  191
  ‌چهارشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  الفارد - وردینگ، انگلستان

  کم کاری ساواک واقعا نه قابل فراموش شدن است و نه قابل بخشیده شدن. یک مشت بی‌پدر طلبکار که مملکت و شش نسل مملکت رو به باد فنا دادند و هنوز هم طلبکارند.
  14
  200
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۰:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  آریتما - استکهلم، سوئد

  هیچ فرقی بین پالانی و آخوند نیست، هر دو سگ هارند!
  190
  32
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۰:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  گور پدر از دَمشون ، ننگ و نفرین ابدی بر همه اونهائیکه در اونزمان ، عامل شوروی سابق بودند! از چپی و مارکسیست و مذهبی و همه و همه‌شون ! در ضمن تصویه سازمانی در همه گروههای تروریستی و در رژیم‌های دیکتاتوری بوده و هست ! بطور مثال در این رژیم خونآشام آخوندی هم احمد شُلی پسر خمینی گور بگور شده رو کوسه و مفعول ، بدرک واصل کردند ، کوسه رو هم مفعول بدرک واصل کرد وووو !!
  14
  186
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۰:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  no-more-silence - تهران، ایران

  افراخته از مبارزان علیه حکومت پهلوی بود. از مسئولان بخش مارکسیست سازمان مجاهدین خلق و از جمله آمران و عاملان قتل مجید شریف واقفی بود. افراخته همچنین مسئول عملیات ترور لوئیس هاوکینز، مستشار آمریکایی، در ۳۱ اردیبهشت ۱۳۵۴ در تهران بود. دو عامل ترور از مجاهدین خلق حدود ۵۰ متر پایین‌تر از خانه او، راه را بستند و یکی از آنها با سلاح کمری رولور، سه گلوله به طرف هاوکینز شلیک کرد. دو تا به مغز و یکی به سینه او اصابت کرده و او در دم فوت کرد. در این عملیات، سازمان به کیف دستی وی دست یافت. وحید افراخته در بازجویی‌های خود اعتراف کرد که «اسناد مزبور برای تحویل به دولت شوروی و جلب پشتیبانی آن دولت، به خارج از کشور ارسال گردید.» ناهید افراخته از قربانیان شکنجه ساواک: شکنجه، زخمی می‌زند که هیچ‌گاه التیام پیدا نمی‌کند ! . نظر شما در مورد شلیک به چشم و اعدام جوانان بیگناه که مثل شما و خانواده شما قتل نکردند چی هست؟. نسرین ستوده-رضا خندان: می‌ترسیم طرفداران رضا پهلوی جنبش را بدزدند! خانم ستوده و رضا خندان شماها نمیترسین که مجاهدها جنبش را بدزدند یا جمهوری اسلامی تا ابد بمونه. خائن ها! مزدوران رژیم اسلامی
  25
  152
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۲:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  ما هر چه میکشیم از حماقت شما هاست چشم تون کور پست فطرتان حق تون بود کشور رو نابود و مردم بیچاره رو بدبخت کردید آخر سر هم با لباس زنانه فرار کردید و مردم رو تو این منجلاب گذاشتید شما‌ها ننگ یک ملت هستید امیدوارم در غربت بپوسید و رنگ خاک پاک وطن رو نبینید بی پدر و مادر ها
  15
  177
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۲:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  درود به شرف شما هم میهن واقع بین و منصف.
  9
  101
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۲:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  قیمت روزنامه اطلاعات فقط ده ریال بود.
  4
  99
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۲:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  فکر میکنم که این خائن با نام کاربری پیرزن در همین سایت پرسه میزند و بر علیه پهلوی شایعات دروغ میپراکند.
  11
  135
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۲:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Aztek - قم، ایران

  آخی . چه برادر معصومی با اهداف والایی داشته . حیف که زود دستگیر شد وگرنه میتونست قاتل سریالی خوبی بشه .
  19
  140
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۲:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  ساربان - نورمبرگ، آلمان

  دلیل اینکه ساواک دست به خشونت میزد این بود که این سازمانهای تروریستی مثل چریکهای فدایی خلق و مجاهدین اسلحه و مهمات و بمب نگهداری میکردند و وقتی یکی از اعضا گروه برای کاری به بیرون میرفت اگر در طی دو ساعت با رابط خودش تلفنی تماس نمیگرفت به این معنی بود که دستگیر شده و این موضوع را ساواک میدانست به همین دلیل آنها فقط دو ساعت وقت داشتند که از بازداشتی اطلاعات کسب کنند تا بتوانند عملیات های بعدی را خنثی کنند درنتیجه تنها راه مقر آوردن تروریستها همین شلاق زدن و وادار کردنشان به حرف زدن بود !! در غیراینصورت آنها همچنان به ترور و ایجاد ناامنی ادامه میدادند
  11
  123
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۲:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  mitra55 - تهران ، ایران

  همین احمق ها بودند که از خمینی جلاد حمایت کردند و این بلارو بر سر مردم ما آوردند. آدم نمک نشناسی که بدون کنکور دانشگاه راهش دادند رفته سرهنگ آمریکایی ترور کرده . همتون حقتون بود . خاک بر سر خودتون و خونوادهاتون که هر چی میکشیم از حماقت و بیشرفی امثال شماهاست.
  21
  134
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۳:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Ariyo Barzan - کالیفرنیا، ایالات متحده امریکا

  دست ساواک درد نکنه، شما مارکسیستها، مجاهدین، تودهی‌ها و باقی بی‌شرفها فقط و فقط یونجه تون زیاد شده بود
  14
  143
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۴:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  Butler - سیدنی، استرالیا

  این را هم همه باید بدانند که رحمان (وحید) افراخته مسئول عملیات ترور لوئیس هاوکینز مشتشار امریکایی در 31 اردیبهشت 1354 بود. به اعتراف خود افراخته کیف حاوی مدارک این مستشار که هنگام قتل او دزدیده شده بود به خارج منتقل و به مقامات امنیتی شوروی داده شد.در ضمن افراخته یکی از عاملان تسویه حسابهای داخلی مجاهدین که به قتل مجید شریف واقفی انجامید بود.او 24 سال بیشتر زندگی نکرد. حالا تصور کنید اگر تا 50 سالگی زندگی می کرد چند ده نفر دیگر باید توسط او کشته می شدند.وب سایت ها و روزنامه ها و کتاب ها و نظرات این مزدوران، بهترین کمک برای شناخته شدن خودشون هست.
  5
  120
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۴:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  وحید افراخته جنایتکار بیرحمی بود و به همراه بهرام آرام رهبران عملیات تروریستی بودند ، شکنجه طبیعتا درست نیست ، اما ساواک‌تحت فشار بود تا ظرف مدت کوتاه اطلاعات سوخته نشده بگیرد ، از طرفی فک و فامیل اون وحید هم فعالیت و همکاری سازمانی می‌کردند و بیگناه نبودند ، وحید افراخته کاملا تواب شد ، ‌واگذار سرهنگ امریکایی را نکشته بودند شاید عفو می‌شد
  10
  110
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۵:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  مبشر جاروندی - گتنبرگ، سوئد

  .... اولا این برادرت جاسوس شوروی سابق بود و دوما امسال برادرت به این انقلاب ۵۷ رونق بخشیدند، شاهنشاه روحت شاد
  9
  99
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۶:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  آریتما - استکهلم، سوئد
  شماها یک کلمه پالانی رو ازتون بگیرن چیزی دارین؟ بدبختها برین خدا رو شکر کنین که عرضه اش رو داشت که اول با پالان تمرین کرد که بتونه پالان رو از پشت شماها برداره 😀. و ظاهرا برای یه سری هنوز موفق نشده! چون هنوز همون قاطر باربر با پالان موندین
  11
  88
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۶:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  واقعا ساواک رو سفید ترین سازمان اطلاعات دنیا أست. هر پدر سوخته ای رو که گرفته بود بعدا معلوم شد که پدرسوختگی مال سه ثانیه اش بوده. همون پیرزن که الان رفته توی مملکت سلطنتی نشسته و هی پاچه میگیره، خودش گفته که یکی از فامیلهاشون رو همین ساواک به خدمتش رسیده. شما ببین بعد ٤٤ سال هنوز اذناب کسانی که ساواک اونها رو گرفته بوده، از رو نرفتن و باز هم میخوان مملکت رو به فاک فنا بدن. ببینید اون دهه ٤٠ و ٥٠ چه گرگهایی بودن.
  10
  94
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۶:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۳
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  خانم افراخته، برادر شما یک تروریست و قاتلی در یک سازمان تروریستی بود که اگر آزادانه در شهر بود معلوم نبود چندین نفر دیگر را به قتل می رساند. شکنجه های ساواک با چند تا فلک کردن شما بود که الان توان نشان دادن عکس و اثرش هستید ، ولی این رژیم با تجاوز و اعدام همان کار را برای بی گناهان می کند. بهتر نبود بجای برادرم آو را برادر ترویست و قاتل سازمان یافته ام وحید افراخته عنوان می کردید ؟ اگر آنموقع ساواک به شما تجاوز میکرد و یا اعدام میکرد أیا الان توان عکس و توضیح در شما بود ؟ اگر قرار بر محکومیت شکنجه و یا افشاگری آن توسط ساواک است ، شکنجه های گوانتامالا و زندان های عراق و غیره با مجوز بود که سازمان ملل در آن سکوت میکند ؟ آنهمه اعمال آنها با جون من ، جون آبجی وجون ننه ات افشا نمیشد .
  7
  87
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۶:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  آریتما - استکهلم، سوئد
  دیدی بالاخره خودتو نشون دادی مفت خور منافق
  10
  65
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران

  زنیکه لجن . باید برادر قاتلت رو در دم دار میزدند. بعد بعد ۵۰ سال پاهات رو نشون میدی بعنوان مدرک؟ پاهای من از پاهای تو بدتره. یعنی پای هرکی تو این سن عکس بکیره بذاره همبنطوریه. وقتی میگیم مجاهدین خلق عامل همه بدبختی ها بودن هی انکار میکنید. اینم یه مدرک دیگه ببینید یه زمانی نوکر شوروی و روسها و الانم رفیق شفیق پمپو و سناتورهای بدنام جمهوری خواه. اینا حاضر نیستند بخاطر جنایات و خیانتهایی که به مردم ایران کردند عذرخواهی و‌توبه کنند و یکبار بفهمند راهی که قبل عنقلاب ۵۷ رفتند اشتباه بود و باید به خواست مردم تن بدهند و همراه کسی که میتونه کشور رو نجات بده باشند.
  13
  76
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  آریتما - استکهلم، سوئد
  ببین آریتما . میدونی چرا اسمت سکینه و صغرا نیست . چرا که رضاشاه فقید ، همان‌فردی که پالانی خطابش میکنی ، چنان رنسانس و تحول اجتمایی را زمینه سازی کرد که برای اولین بار و بعد از ۱۴ قرن ایرانیان به اسامی گذشته گان خودشان توجه پیدا کردند ، و بجای قربانعلی و سکینه اسم های زیبا رایج‌تر شد ، حالا اگه از پالانی شاکی هستی همان سکینه فاطی خطابت می‌کنیم
  14
  66
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  nihad_finland - تورکو، فنلاند

  بی وجدانا یه ادمو شکنجه کردن شما خوشحالید؟ چه فرقی با اطلاعات و بسیج دارید؟, توقع بیشتری از طرفدارای شاهنشاهی ندارم, مغزتون تو 40 سال پیش گیر کرده, نمیتونید دنیا رو بدون اقا بالاسر تصور کنید, هم ساواک هم اخوند حـ... واسه حفظ قدرت هر وحشیگری لاظم باشه میکردن و میکنن, شماها فقط به جای جمهوری اسـ... دارید میگید شاه اللهی, متاسفم برای انسانیتتون, یکم انسانتر باشید.
  97
  21
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد

  دوستان: ترور کور و خشونت درکلییت بدون چون و چرا محکوم است. حال علیه امریکایی باشد، یا آخوند، یا پروفسور، یا ٭ماتحت هالو٭ -ماده اول: 1- از نظر این کنوانسیون شکنجه چنین تعریف میگردد: هر عمل عمدی که بر اثر آن درد یا رنج شدید جسمی یا روحی علیه فردی به منظور کسب اطلاعات یا گرفتن اقرار از او و یا شخص سوم اعمال می شود، شکنجه نام دارد. (همچنین) مجازات فردی به عنوان عملی که او یا شخص سوم انجام داده است و یا احتمال می رود که انجام دهد، با تهدید و اجبار و بر مبنای تبعیض از هر نوع و هنگامی که وارد شدن این درد و رنج و یا به تحریک و ترغیب و یا با رضایت و عدم مخالفت مامور دولتی و یا هر صاحب مقام دیگر انجام گیرد، شکنجه تلقی می شود.
  69
  15
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد

  ۲- پس اگر عمل شکنجه خوب است , چرا به جمهوری اسلامی ایراد میگیریم، که از دستگیر شدگان اعتراف اجباری می گیرد؟ با این اوضاع دوستان سلطنت طلبی که اینقدر طرفدار خشونت و شکنجه هستند، خود را مجاز می دانند تا این روش و متد اعتراف گیری را در حکومت آینده استفاده بکنند!
  78
  23
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  ako kermanshah - میدلزبرو، انگلستان

  هر چی بر نسل ما و چهار نسل بعد ما امد از همین بیشرفها مارکسیست ها مجاهدین و مذهبی ها بود که ایران به تباهی کشیدن.
  14
  80
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  ساربان - نورمبرگ، آلمان

  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  تو چی رو داری با چی مقایسه میکنی؟ حکومت شاه مسئول و پاسخگو بود برای همین اجازه میداد که سازمانهای مدافع حقوق بشر به ایران بیایند و از نزدیک همه چیز را ببینند در همان زمان حتی کشورهای اروپایی و آمریکا هم اگر جاسوس و یا خرابکاری را میگرفتند حتماً با شکنجه ازش اطلاعات کسب میکردند در همان دوران ارتش جمهوری خواه ایرلند که عملیات تروریستی انجام میداد افرادش تحت شکنجه قرار میگرفتند و همینطور در اسپانیا مبارزان باسک وقتی دستگیر میشدند ناز و نوازش نمیشدند و یا بریگارد سرخ در ایتالیا. دیدیم که در عراق هم همینطور شد و خیلی از عراقی ها مورد تجاوز و شکنجه قرار گرفتند در زمان شاه کل کسانی که مورد بازجویی و خشونت قرار گرفتند شاید به صد نفر هم نرسه
  12
  54
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۶
  اقای شاکی - برمن، آلمان

  دستشون درد نکنه، اونموقع خائن بودید و الان هم هستید، بیشرف عوض اینکه با ج.ا طرف باشی داری از تنبیه بیشرفهایی مثل تو توسط سازمان امنیت ایران صحبت میکنی، لاشی
  9
  57
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  ادامه پیرزن : زمانی که شاخه نظامی شما افسران پادگان نوژه را به خلخالی لو داد. فکر نکنم خلخالی با آن‌ها در زندان با بستنی و آب هویج استقبال کرد .فریاد هم می‌‌زیدید.خلخالی ضد امپریالیست تا می‌‌توانی از این حشره‌ها امپریالیست بکش و اعدام کن. کوتاه نیا. این شکنجه نیست؟ " از ترور انقلاب مردمی. حنیف نژاد" شکنجه نیست ؟ کشتن بلیط فروش .سرباز سر مرز شکنجه نیست. گذشته از همه این‌ها ساواک در مقابل استالین مادر ترزا بود. ۶۲ میلیون روس را به ضد انقلاب در اوردوگاه‌ها سیبری. سرمای ۴۰ درجه زیر صفر. شپش .تیفوس. کابل برق. فکر کنم زندان‌ها ساواک در مقابل آن هتل ۵ ستاره بود. می‌‌گم این ملی‌ مذهبی‌ها نبودند که زندان ساواک گفتند. ما حاضر نیستیم چلو کباب خود را با کمونیست‌ها بخوریم. کافر هستند. حالا تصور کن در اردوگاه‌ها مرگ سیبری "که در قبل ۵۷ می‌‌گفتید اردوگاه تربیت انقلابی" یک روس می‌‌رفت پیش زندان بان و می‌‌گفت .من منشوویک هستیم حاضر نیستم با تروستکی‌ها سوپ کلم خود را بخورم . با او چکار می‌‌کردند.؟ این را ۵۷ برای ما نمی‌‌خواستید.؟ پیر هستیم ولی الزایمیر نگرفته عزیز
  7
  46
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  دوستان؟!! کدام دوستان؟ از ۷۰ کامنتی که در اینجا درج شده فقط یک نفر دیوانه با تو همنظر بوده. بهتره بنویسی دوست عزیز! آنهم در صورتی که آن نام کاربریِ دیگر متعلق به کامپیوتر دیگرت نباشد! ببین چقدر منفور هستی، درد بکش که مستوجب درد کشیدن هستی. تا زمانی که اظهار ندامت نکنی محکوم به عذاب کشیدن از تنهایی هستی.
  7
  56
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان

  ای توف تو روح ساواک و پهلوی شکنجه گر آدم کش. چقدر جون های مملکت رو این شاه بی پدر مادر توسط ساواک کشت و شکنجه داد، باید یه گروهی تشکیل داد این ساواکی هایی که خارج از ایران زندگی میکنن رو ازشون شکایت کرد و اینها رو برد به یه دادگاه ببین الملی و محاکمه کرد، مثل اون کاری که با المان‌های نازی کردن بعد از جنگ. خیلی از این حـ... های ساواکی بعد از انقلاب کلی پول با خودشون دزدیدن بردن آمریکا و اروپا
  57
  8
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Vafadar - برلین، آلمان
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  مگراسم انسان نمایانگرافکارش است؟اتفاقا در زمان شاه سابق بیشتر اسامی یا رحیم وذبیح وعبدالله وروح الله بود یا قاسم یا علی اصغرواین چیزها.مگر اینکه سرتان را داخل برف کنید وبگوییدنه اینطوری نبود.افرادبسیاربسیار کمی نامشان فریدون واردشیروبابک بود.البته این ازبحث اصلی خارج است وجهت اطلاعتان نوشتم.
  23
  7
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Vafadar - برلین، آلمان

  دیریازود سیستم پهلوی فرومیپاشید.چه باشکنجه ساواک چه بدون شکنجه شان.دلیلش این بود که حکومتهای پادشاهی خاستگاه ایدئولوژیکی ندارند و به دین(وروحانیون دینی) فقط به عنوان بازوی همراه خود ونیروی محرکه واخلاقی جامعه می نگرند.کمونیستهاازآن جهت درایران پا گرفتندکه این نقطه ضعف رانشانه گرفتند.ازطرفی ایران ازقدیم همیشه بین روحانیون(مغان) وپادشاهان تقسیم می شدوازهفت طبقه در ایران قدیم شامل اشراف(شاهان،نجبا)،مغان،دهگانان(دهقانان)،تیورداران(گماشتگان)، جنگجویان،بردگان،فقط دو گروه اول(اشراف ومغان) بربقیه تسلط داشتند.
  24
  4
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  نام کاربری قاطرچی در دسترس نبود که ممد زندونی را انتخاب کردی؟
  6
  24
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  زرتشت بلوف: داستان بی سر و ته هم نباف! یک سوال ساده: آیا شکنجه و خشونت در جمهوری اسلامی برای گرفتن اعتراف خوب هست یا بد؟ اعتبار قانونی دارد یا خیر؟
  26
  11
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  آقای کوروش: بنده می خواهم نظر جنابعالی را راجع به شکنجه و خشونت بدانم! ۱-آیا اعتراف گیری با شکنجه فیزیکی و روانی نقض حقوق انسانی هست یا خیر؟۲- آیا ما میتوانیم اعتراف تحت شکنجه و توهین در جمهوری اسلامی را رد، ولی در زمان گذشته را تایید بکنیم.(فرقی نمی کند متهم چه کاری کرده باشد) ممنون
  20
  4
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  تو فعلا هی چرخک بزن و بیا چپ و راست به خودت مثبت بده بلکه در عالم هپروت برای خودت اعتباری دست و پا کنی!
  2
  23
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ
  خانم ها و آقایان؛ در یک نظم و قانون نوین متعهد به اصول حقوق بشر و دمکراسی ؛ هیچ تبصره و توجیهی برای شکنجه و زور در نظر گرفته نشده است. هر گونه شکنجه و تهدید فیزیکی برای اعتراف فاقد اعتبار است؛ فرقی نمی کند در کجا باشد و در چه زمانی باشد. داشتن وکیل مستقل هم حق متهم است. شکنجه و ظلم چیزی نیست که برای آن معیار و مقیاسی تعیین شده باشد. یعنی بله ۱ کیلو شکنجه اشکالی ندارد، ولی ۱۰۰ کیلو ممنوع است. برای رسیدن به یک نظم دمکرات و ایران آزاد شکنجه و اعتراف به زور ,در تضاد با حقوق شهروندی و انسانی است. جانتان جور
  14
  7
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  ساربان - نورمبرگ، آلمان
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  آخه اسکول یکی باید همچین غلطی بکنه که در دم و دستگاهش یکی مثل لاجوردی و حاج داوود و اینجور شکنجه گرها وجود نداشته باشه، اگر خرابکاری اون موقع دستگیر میشد و چند تا شلاق میخورد تا حرف بزنه الآن شکنجه گران شما برای ارضاء روحی و روانی خودشون شکنجه میدهند چون سادیسم دارند
  5
  24
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  نظر آقای رضا پهلوی در مورد شکنجه در زمان پدرش:_ وجود شکنجه در زمان پدرم نیز اثبات شده، و کسی نمی تواند آنرا انکار کند._ برای من، شکنجه نه تنها خلاف قانون، بلکه کاری غیر انسانی است و قادر به پذیرش و توجیه آن نیستم. این موضوع برای من بسیار دردناک است، چرا که نهایتا پدرم، مسئول آن شناخته می شود. اما از نظر من، محکومیت شکنجه، محکومیتی اصولی است، حتی اگر پای پدرم در میان باشد. نمی توانم هیچ توجیهی برای این قبیل اعمال پیدا کنم. اگر او زنده بود، این پرسش خوبی بود که از او باید می شد. نمی دانم چه پاسخی به شما می داد و من نمی توانم بجای او پاسخ بدهم. کتاب زمان انتخاب. ص 23
  20
  5
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  antifascism - تهران، ایران
  ...شکاف نخورید انقد جوش میخورید ساواکیهای آینده البته مگه بتونید از رو مرده ما رد بشید. کل شما اراذل رو جمع کنن جمیعا سوادتون در حد یکی از این چپیها نمیشه. برید سرکوچه واستید دختر بازی کنید بیشتر بهتون میاد.
  21
  3
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  چلیپا - جزایرسلیمان، جزایر سلیمان
  بیرحمترونفهمترازساواکیهافقطخودساواکیهان.همین.
  20
  3
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  واقعا تو صیغه زهوار در رفته بیشرفترین انگلی هیتی که تبیعت ر...ه
  5
  10
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  مغلطه نکن. کدوم ادمی رو میشناسی توی جمهوری اسلامی که شکنجه شده و به حق گرفته شده؟ کدوم مجرم واقعی رو میبینین توی زندان جمهوری اسلامی؟ بیخود هم ژست حقوق بشر نگیرین. دیگه کله گنده اتون گلسرخی بود که الان میبینیم چه اشغالی بود. مثلا با نواب صفوی که کلی ادم کشت و اخرش هم تقاضای هم سلول شدن با یه پسر خوشگل رو داشت چکار باید میکردن؟ چرا دست و پای الکی میزنین؟ خانم جان! با یه ایدئولوژی مسخره که خودتون هم اگر به خلوت خویش میرین قبولش ندارین مملکت رو به فنا دادین. هنوز هم دارین همون راه رو ادامه میدین. باز هم میگم دم مرحوم نصیری گرم. فقط خیلی کم کاری کرد.
  5
  15
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  تو دیگه از زیر کجا پیدات شد؟ خاویار داری لمار بده. چند نفر از "جوونهای" مملکت رو کشت؟ بزمجه! اگر میخواست بکشه میموند و میکشت. هر کی میگه پنیر، تو سرتو بذار بم…!!
  7
  12
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  اینها همه اشون یک قاطر پنهان در درون دارن! برای همینه هی میگن پالانچی 😀 خیلی دوست دارن یکی پالونشون کنه.
  5
  15
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  ordak - بن، آلمان
  ساربان - نورمبرگ، آلمان
  کدوم خشونت‌. ساواکیها حداقل ایرانی بودند نه پس انداختههای صیغه زادهای جبل امل و سامرا . جنایاتی که تنها بعد از نماز شب یکی از این تخمه صیغها میکنه در ۳۵ سال حکومت پدر و پسر اتفاق نیفتاد.
  3
  18
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  ordak - بن، آلمان
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  شکنجه دروغی بود که صیغه زاده های مثل قرایتی و اخوند سعیدی یا اون خمیتی که میگفت آه با ماشینش اومد خنیتی را کو بازداشتگاه بکشه شمشیرش را بلند کرد ۱۲ الاغ شیعی و چنتا اژدهای چینی بهش ننلا کردند. را به ساواک بستند. اعضای ساواک وطنپرستهای ایرانی بودند نه صیغه زادهای امروزی
  4
  18
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  ordak - بن، آلمان
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  بلانصبت قاطر. قاطر حداقل با یک کاری میاد برخلاف این بی‌هویت های بوگندو
  3
  22
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  ordak - بن، آلمان
  nihad_finland - تورکو، فنلاند
  واقعا اگر ساواک شکنجه کرده کوش جوتش. من یک پاسیفیستم ولی حاضرم نه این ابو اوارق بوگندو را که همه کس اوون....و مجبورشون ‌کنم اونو بخورن بخاطر جنات این ۴۴ سال و انچه با ایران کردن
  5
  18
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  ordak - بن، آلمان
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ
  جناب بلوچ این دمکراسی و حقوق بشر شما کجاست و پرچمدارش کیه. هند میگن بزرگترین دمکراسی دنیاست . برو ت. کشمیر تا معنای دمکراسی را با تی. و کمان گرز توسط افراطیون هند و بهت نشون بدن. امریکا پرچمدار دمکراسی است .کشوری که سنگ بناش با قتل و عام بیش از ۱۰ میلیون سرخپوس تا قتل و عام می لای ویتنام و حدیتثه در لراق و ارو غریب و بگرام گزاشته شد. لابد میگید اروپا یا نروژ مخد دمکراسی هست. پس از کشور دمکرات و بسر دوست نروژ بپرسید هواپیماهای ارتش نروژ چرا لیبی و عراق را با بمب هاوی اورانیوم بمباران کردن. دمکراسی یک کلمه یونانی است و یعنی انتخاب دولت توسط افراد بالای ۱۸ سال ...ولی در انتخاب چنین دولتی فقط یونانیهای اصل اجازه انتخابات داشتند محاجران و بردگان اجازه نداشتند. بفرمایید در یونان باستان چند درصد مروم یونانی اصل بودند. به قوا بلوچها جانت جور
  2
  14
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  ordak - بن، آلمان
  دوست عزیز. هر کشور و حکومتی نیازمند سازمان امنیت هست. توی سازمان امنیت هم حلوا و شیرینی خیر نمیکنن. منتها سوال اینجاست که اون سازمان امنیت، امنیت چه چیز و چه کسی رو تامین میکنه. چیزی که این چپول ها نمیخوان قبول کنن اینه که ساواک امنیت بخش وسیع جامعه و مردم و منافع ملی رو تامین میکرد. اونهم در مقابل همین چیزی که ما امروز به اسم ارتجاع سرخ و سیاه میشناسیم. خیانت بخش سیاه و اسلامیست ها فکر نکنم به کسی پوشیده باشه. اتفاقا دست بر قضا توی همین ١٠ سال گذشته (حداقل) خیانت روسوفیل ها هم داره رو میشه که ایران رو کردن یکی از استانهای روسیه. واقعا اگر کسی میدونه ساواک غیر از این دو قشر انگل و خیانتکار کس دیگری رو بدون توجیه گرفت و شکنجه کرد و یا اعدام کرد بگه. شما فکر کن مثلا یکی مثل نواب صفوی رو که کسروی رو توی دادگاه تیکه تیکه کردن رو باید با لطافت باهاش برخورد میکردن؟ واله یه بار اعدام براش کم بود. واقعا این جماعت چیزی که زیاد دارن رو است. اگر وزارتخانه سنگ پا داشتیم، فکر نمیکنم از نظر کارمند مناسب کار کم میاوردیم
  3
  14
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  چلیپا - مسجدجزایرسلیمان، جزایر سلیمان
  تو ایینه نگاه کن! میبینی پیش تو اینشتین بودن.
  2
  10
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  antifascism - تهران، ایران
  خیالت راحت. رد میشیم از روی چیزی که باید زد بشیم. تمام ا....ها باید فیلتر بشن. یکی اش هم خودت
  4
  9
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  ابن ملجم(ع) - مونیخ، آلمان
  ادم وقتی این کومنت ها را میخونه تعجب میکنه هنوز کسانی هستند که بدون اینکه خجالت بکشن اسم ساواک(سلام الله علیه) به زبان میارن. بعد از ۴۴ سال شکنجه و جنایات و اعدامها تا قتلهای زنجیره که این گله ضد ایرانی با همکاری این ابوی قراضه ی که فلان جاش میسوزه که زهوارهش در رفته وبدرد علم الهدا برای لحافکشخانهاش نمیخوره و گناه ان را به گردن ساواک میاندازه که زمانیکه در زندان بود به روش ادمخورهای جمهوری اخوندی بهش تجاوز نکردند.این گله انگلی که زیر انداز اخوند و خمینی شدن به امید اینکه روسها به اندازه یک توالت صحرایی بهشون توجه کنند حاضر شدند نه فقط کشور بلکه خواهر و مادرشون را هم به اجنبیها تقدیم کنند حالا یهو بعد از۴۴ سال قتل و تجاوز شکنجه که همین گله انگل درآن تا زمانیکه اخوندها سیفونشون را کشیدند در ان سهیم بودند یا ساوک افتادند که اونها رها زندان کرده چون ادمکشی کردند. بیچاره ساواک. ولی واقعا ساواک کم کاری کرد اگر ساواک فقط ۶ ماه مثل این اشغالها میکشت و شکنجه میکرد و خانواده همه را هم باطل میکرد و اجازه نفس کشیدن بهشون نمیداد همه به گور باباشون ۱۲ امام شیعی و لنین میخندیند ...
  4
  16
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  ابن ملجم(ع) - مونیخ، آلمان
  . اگر ساواک فقط ۶ ماه مثل این اشغالها میکشت و شکنجه میکرد و خانواده همه را هم باطل میکرد و اجازه نفس کشیدن بهشون نمیداد همه به گور باباشون ۱۲ امام شیعی و لنین میخندیند که مملکت را اشغال کنند
  6
  16
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  nihad_finland - تورکو، فنلاند
  ordak - بن، آلمان
  مگه مجبوری بین بد و بدتر یکی رو انتخاب کنی؟ امیدوارم اگه قرار باشه اخوندارو جارو کنن, ملت بتونه یه نفسی بکشه, همینو کم داریم کشور بدن دست شازده, تا ایندفعه کار ناتموم پدر و پدربزرگشو تموم کنه, ایندفعه قشم و کیش و بفروشه.
  15
  3
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  Vafadar - برلین، آلمان
  نه گرامی ، نه اسم انسان و نه شغل و الزاما تحصیلات یک فرد بیانگر شعور او‌میباشد ، رضا شاه خودش در کودکی قربانی جامعه بیسواد بود ، امکانات نبود ، اما او تحول اجتمایی را پایه گزاری کرد ، اما مشکل در اینه که یک مشت آدم نفهم گیر میدن‌که چرا رضا شاه گذشته اشرافی و درخشانی نداشته ، اما گویا خودشان که بودند .
  0
  9
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  گرامی من بهیچوجه شکنجه را تایید نمیکنم ،من فقط عرض کردم که شوربختانه تحت چه شرایطی شکنجه در دوران اوج ساواک‌متداول شد ، ساواک توانست کمر نیروهای مخالف را بشکند ، اما متاسفانه علیرغم موفقیت های ساواک بیشترین ضربه را به شاه و سیستم حکومتی او زد ،روش های ساواک از شاه انسان سنگدل. جلاد و بی احساس ترسیم کرد چرا‌که او شخص اول کشور بود ، اما شاه فقید براستی اینگونه نبود ، توجه کن به تحقیقات عباس میلانی . با سپاس
  1
  8
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  در برسی تاریخ باید صادقانه قضاوت کرد ، شکنجه توسط تعداد محدودی از بازجویان ساواک واقعیت دارد ، در عین حال نباید کل ساواک را مجری دانست ، بسیاری واقعا وطن پرست و‌کارمند‌معمولی بودند
  0
  8
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ
  ordak - بن، آلمان
  جنابعالی مثل اینکه حرف بنده را نگرفتید!.کی بنده از ناتو و امریکا دفاع کردم?سخن بنده از نقص حقوق انسانی بویژه شکنجه هست [چونکه بحث شکنجه هست.] بله کشورهای غربی بویژه نروژ از این لحاظ درسطح بالایی قرار دارد. حالا چرا شما کاسه داغ تر از آش شده اید? وقتی که رضا پهلوی به شکنجه و اعتراف اجباری در دوران پدرش ایراد میگیرد و انتقاد می کند بعد شماها از او جلو می زنید? بقول دوستمان شکنجه در جمهوری آخوندی اشکال دارد ولی در زمان گذشته برحق بود.این گزینش سلیقه ای را که به شما اهدا کرده است? پس با این حساب و تفکر شمایان در حکومت آینده ایران شکنجه آزاد است. یقین دارم که آقای پهلوی با همچنین منش و روشی موافق نیست.
  4
  2
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  نظر آقای رضا پهلوی در مورد شکنجه در زمان پدرش: وجود شکنجه در زمان پدرم نیز اثبات شده، و کسی نمی تواند آنرا انکار کند. برای من، شکنجه نه تنها خلاف قانون، بلکه کاری غیر انسانی است و قادر به پذیرش و توجیه آن نیستم. این موضوع برای من بسیار دردناک است، چرا که نهایتا پدرم، مسئول آن شناخته می شود. اما از نظر من، محکومیت شکنجه، محکومیتی اصولی است، حتی اگر پای پدرم در میان باشد. نمی توانم هیچ توجیهی برای این قبیل اعمال پیدا کنم. اگر او زنده بود، این پرسش خوبی بود که از او باید می شد. نمی دانم چه پاسخی به شما می داد و من نمی توانم بجای او پاسخ بدهم. کتاب زمان انتخاب. ص 23
  13
  1
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  ساربان - نورمبرگ، آلمان
  نظرآقای رضا پهلوی در مورد شکنجه در زمان پدرش: وجود شکنجه در زمان پدرم نیز اثبات شده، و کسی نمی تواند آنرا انکار کند. برای من، شکنجه نه تنها خلاف قانون، بلکه کاری غیر انسانی است و قادر به پذیرش و توجیه آن نیستم. این موضوع برای من بسیار دردناک است، چرا که نهایتا پدرم، مسئول آن شناخته می شود. اما از نظر من، محکومیت شکنجه، محکومیتی اصولی است، حتی اگر پای پدرم در میان باشد. نمی توانم هیچ توجیهی برای این قبیل اعمال پیدا کنم. اگر او زنده بود، این پرسش خوبی بود که از او باید می شد. نمی دانم چه پاسخی به شما می داد و من نمی توانم بجای او پاسخ بدهم. کتاب زمان انتخاب. ص 23
  14
  2
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  نظرآقای رضا پهلوی در مورد شکنجه در زمان پدرش: وجود شکنجه در زمان پدرم نیز اثبات شده، و کسی نمی تواند آنرا انکار کند. برای من، شکنجه نه تنها خلاف قانون، بلکه کاری غیر انسانی است و قادر به پذیرش و توجیه آن نیستم. این موضوع برای من بسیار دردناک است، چرا که نهایتا پدرم، مسئول آن شناخته می شود. اما از نظر من، محکومیت شکنجه، محکومیتی اصولی است، حتی اگر پای پدرم در میان باشد. نمی توانم هیچ توجیهی برای این قبیل اعمال پیدا کنم. اگر او زنده بود، این پرسش خوبی بود که از او باید می شد. نمی دانم چه پاسخی به شما می داد و من نمی توانم بجای او پاسخ بدهم. کتاب زمان انتخاب. ص 23
  13
  2
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  nihad_finland - تورکو، فنلاند
  الهی موش کور تو رو بخوره! بنده خدا اگر بخواد کار پدر و پدربزرگش رو تموم کنه که الان ایران میشد یه ژاپن. واقعا چه کرم اسکاریسی شماها دارین که تا تخم چشمتون هم رسیده و کلا کورتون کرده؟
  4
  9
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  ساربان - نورمبرگ، آلمان
  antifascism - تهران، ایران
  صحبت از سواد نکن که شماها از این نظر بی آبروترین هستید! یک نگاه به کامنت مسخره ای که نوشتی بنداز بعد بده آقا معلمت در نهضت برات تصحیح کنه !! 🤣
  3
  9
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  ساربان - نورمبرگ، آلمان
  ordak - بن، آلمان
  باهات موافقم
  1
  7
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  antifascism - تهران، ایران
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  وای تو چقدر شجاعی پسر! شبا تو خواب میبینی سواد تانک شدی داری از روی چپی ها رد میشه هههههه. همیشه هم آخر وقتی آرپی جی میخوره به تانکت از خواب میپردی. مراقب تانکت باش آر پی جی نخوره شکاف بخوره.
  11
  1
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  ساربان - نورمبرگ، آلمان
  پس چرا هیچ چیزی در مورد اطلاعیه حزب مشروطه منتشر نمیکنید
  2
  6
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ
  نظرآقای رضا پهلوی در مورد شکنجه در زمان پدرش: وجود شکنجه در زمان پدرم نیز اثبات شده، و کسی نمی تواند آنرا انکار کند. برای من، شکنجه نه تنها خلاف قانون، بلکه کاری غیر انسانی است و قادر به پذیرش و توجیه آن نیستم. این موضوع برای من بسیار دردناک است، چرا که نهایتا پدرم، مسئول آن شناخته می شود. اما از نظر من، محکومیت شکنجه، محکومیتی اصولی است، حتی اگر پای پدرم در میان باشد. نمی توانم هیچ توجیهی برای این قبیل اعمال پیدا کنم. اگر او زنده بود، این پرسش خوبی بود که از او باید می شد. نمی دانم چه پاسخی به شما می داد و من نمی توانم بجای او پاسخ بدهم. کتاب زمان انتخاب. ص 23
  13
  1
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  ساربان - نورمبرگ، آلمان
  nihad_finland - تورکو، فنلاند
  تو میدونی ترور کور یعنی چی؟ اگر سواد یا شعور داری برو تحقیق کن بعد اسهال نظر کن! تمام این سازمانی ها که اعلان جنگ مسلحانه داده بودند براشون فرقی نمیکرد چه کسی کشته میشه بچه، پیر،سرباز صفر یا حتی زن حامله! آنها معتقد بودند که باید ناامنی ایجاد کنند تا مردم ناراضی شوند و فکر کنند که حکومت توان ایجاد امنیت را نداره! اینها دستشون به خون هزاران نفر از مردم عادی آغشته بود و همینطور افراد خودشون! زمانیکه مجاهدین خلق به آخوندها اعلان جنگ دادند افراد رده پایینشون شروع کردند به کشتن بقال و نانوا و کارگر و آدمهای بدبخت بیچاره همین بهانه داد دست حکومت آخوندی که دمار از روزگار هواداران این سازمان دربیاره
  3
  12
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  زرتشت بلوف چی شد غیبت زد؟ بیا جواب بده!۱-آیا شکنجه و اعتراف گیری در جمهوری اسلامی محکوم هست یانه۲- آیا اعتراف اجباری تحت شکنجه را محکوم میکنی یا خیر؟ ۳- رهبر معنوی شما آقای پهلوی از گذشته پدرش در این بابت ایراد می گیرد و می گوید شکنجه عملی غیر انسانی است و محکوم می کند.پس شما چرا شکنجه را تایید می کنید؟
  13
  1
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  antifascism - تهران، ایران
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  آره واقعا مثلا این ثابتی 1001 پدر چقدر مظلومه و در هیچ شکنجه ای دست نداشته و فقط حواسش نبوده دستور شکنجه میداده. مادر جمشیدی همچین هم قیافه میگیره یکی ندونه فکر میکنه فوق تخصص جراحی کف جمجمه بوده و خیلی از آدما رو از مرگ نجات داده. هم در رژیم قبل هم در این رژیم هرکی از شهرستان و روستاشون یهو شد آدم حکومتی خودشو گم کرد و به ملت ظلم کرد. در حکومت رضا پالانی و پسرش فقط شازده های تحصیل کرده قاجاری بودن که درست کار میکردن و تمام چیزایی که به این خانواده سوادکوهی میچسبونید زحمات و علم همون شازده های تحصیلکزده بوده. که البته وظیفشونو انجام دادن. من فقط جهت قیافه گرفتن ثابتی برای ملت ایران دلم میخواد دستم بیوفته بولابولاش کنم. چون فکر کرده خر کدوم قافله هستش. با پول مردم ایران (چه حکومتیهای قبلی چه فعلی) توله های 1001پدرشون رو میفرستن دانشگاههای تراز اول دنیا و پز اونها رو هم میدن. ماها انقدر ادعامون میشه که ملکه انگلیش رو برای واکس زدن ابیاضمون نمیپذیریم حالا این غربتیهایی مثل ثابتی برای ما قیافه حق به جانب و باکلاس بودن میگیرن.
  12
  4
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  antifascism - تهران، ایران
  ایران اگر چپی داره نه به خاطر کمونیسمه نه سوسیالیسم بلکه به خاطر غرور فردی و شعور و هوش بالای اون عده هست. اصلا استی باسواد یا باشعور وجود داره؟ نام ببرید. سواد مدرک نیست. طرف باید صاحب نظر باشه. اما همه دانشگاهی های دانشگاه های معتبر ایران افکار چپی دارن. چون هیچکس رو از خودشون برتر نمیپذیرن. حیوانات و طبیعت رو هم ستایش میکنن. تقابل بین چپ و راست ایرانی همون تقابل بین باهوش و کم هوشه.
  14
  4
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  ساربان - نورمبرگ، آلمان
  اگر اون رو هم اینجا منتشر کنند این جماعت زیاده خواه از رو نخواهند رفت و همانطور که پیرزنِ روانپریش صدها بار نوشته، باز خواهد پرسید که چرا شاهزاده چیزی نگفت. در حالیکه همه میدانند که فحاشی کار کدام گروه هست و چه بسا عوامل نفوذی آخوند هستند که با کمک این چپول ها سعی در بدنام کردن و لوث کردن فعالیت های شاهزاده هستند.
  1
  12
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  نظر سبکبال در مورد اعدام اقوام پیرزن: اگر پاسبان بیگناه را ترور نکرده بودند مجازات سبکتری شامل حالشان میشد.
  1
  12
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  نظر اکثریت اعضای سایت که نماینده نظر اکثریت ملت ایران است: طیف چپ فریبکار و شکست خورده ای که در به قدرت رسیدن آخوند نقش داشت و سپس به غرب امپریالیست فراری شد منفور ملت است. بخصوص که هنوز بعد از نیم قرن و با پای لب گور هنوز اظهار ندامت نمیکند.
  1
  16
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  antifascism - تهران، ایران
  شما تحصیلاتت رو کجا تمام کردی؟ حوزه یا چاله میدون پشت حجره...؟
  4
  10
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  antifascism - تهران، ایران
  اگر شما مدتی مواد مصرف نکنی و اجازه بدی افکار مه آلودت کمی صاف بشن شاید کامنت هات هم مفهوم تر بشن.
  3
  11
  ‌پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  ساربان - نورمبرگ، آلمان
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  این پیرزن همیشه یک سوال رو هزار بار میپرسه و هزار بار هم همون جواب رو میگیره ولی باز میپرسه !! آلزایمر داره😏
  3
  14
  جمعه ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۰:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  antifascism - تهران، ایران
  باز دو خط نوشتی ده تا غلط؟ بابا بیخیال. برو ....
  5
  11
  جمعه ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۱:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  antifascism - تهران، ایران
  چپ؟ تو فقط چشمت چپه! 😀😀
  5
  11
  جمعه ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۱:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  ساربان - نورمبرگ، آلمان
  چرا از جواب دادن طفره می روی؟ چرا رضا پهلوی عمل ساواک را در زمان پدرش محکوم کرد و گفت شکنجه عملی غیر انسانی است؟ این است منطق سفسطه؟ واقعاً برایتان متاسفم. همین کارها را می کنید که صداقت خود را در راستگویی زیر سوال می برید.
  18
  2
  جمعه ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۴:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  ممنون و سپاس از جواب شما.
  15
  2
  جمعه ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۴:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  بدرستی شما مستند نظر آقای پهلوی را نوشتید. نظر بنده براین است اولین بار نیست که آقایان سلطنت طلب اینگونه واقعیت را منکر می شوند. طرفداری از سرکوب و شکنجه می کنند. واقعیتها را نمی پذیرند. واقعیت همان بخشی از سخنان رضا پهلوی است که به صراحت شکنجه را محکوم میکند.ولی این افراد تند رو کاسه داغتر از آش هستند.
  12
  2
  جمعه ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۴:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  بنده را با زبانِ خودت مخاطب قرار دادی و گفتی مغلطه نکن! حالا سوال دارم شما هم مغلطه نکن!جواب بده! چرا رضا پهلوی شکنجه را در ساواک در زمان پدرش محکوم کرد، و به صراحت آن را عملی غیر انسانی خواند؟ چه کسی این وسط اشتباه می کند شما یا رضا پهلوی؟
  18
  3
  جمعه ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۵:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  ساربان - نورمبرگ، آلمان
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  البته که شکنجه عملی غیرانسانی است ولی جنابعالی برات سؤتفاهم پیش اومده! هستند زن و شوهرهایی و یا رئیس و مرئوسهایی و یا همکارانی که همدیگر را شکنجه میدهند بعضی فیزیکی و بعضی روحی و روانی و این کار در جامعه اتفاق میافته و عادی هم شده واسه همین مردم با هم درگیر میشوند و یا از هم جدا میشوند! شاهزاده هم اگرچه شکنجه را محکوم کرد ولی این دلیل نمیشه که این عمل در آن زمان توجیه نداشته! اگر جنایتکاری با هدف برهم زدن امنیت و آسایش مردم بمبی را جایی کار گذاشته که ممکنه هزاران نفر را بکشتن بده آنوقت توجیه منطقی برای شما چیه اگر این شخص را وادار به حرف زدن نکنند؟
  3
  14
  جمعه ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  Munchen - مونیخ، آلمان
  اول که اقتضای زمانه بود و برای رفع بلای تروریسم توده و چپ و سیاه دلهای مذهبی ۱۰۰ درصد باید شدت عمل بیشتری هم نشون میدادند.این شری بود که روسیه راه انداخته بود و اینها رو ساپورت میکرد تا ایران رو برای مقابله با غرب به یکی از اقمار کمونیستی خودش تبدیل کنه.الان توی روز روشن دارن جوون های مملکت رو اعدام و شکنجه میکنند،این فسیلهای بیشرف خفه خون گرفتن و یاد کتکی که ۵۰ سال پیش خوردن افتادن تا تلاشهای شاهزاده ای که حتی مسئول وقایع اون زمان نیست و اصلا قصد شاه شدن نداره رو تخریب کنند.ننگ بر شما،پست تر و لجن تر از شما در تاریخ ایران نداریم.
  4
  16
  جمعه ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  ordak - بن، آلمان
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  دوست عزیزهمه ازشکنجه وساواک میگن ولی به این حقیقت توجه نمیکنند، وقتی یکی از همین اقیان یک سرماخوردگی میگیره میره پیش دکتر و دکتر به اوانتی بیوتیک میدن، بعله یعنی برای زنده ماندن خودش مجبور باکتری یا ویروسها را بکشه بعله ساواک هم وظیفه داشت مملکت را از این انگلها و ویروسها پاک کنه،حتی در ادیانی که ادعای اسمانی بودن میکن با زور شمشیر گردن زدن بود که تونستند جامعه را پاک کنند.خیلی عجیبه جمعی اینجا کاسه داغتر از اش شدن و اریووا و امریکا را مظهر حقوق بشروانسان دوستی میدونن، فراموش کردن همین بشر دوستها بودن که بمب اتم،گاز خردل و سارین و وی ایکس یا ایجنت اورانج را کشف کردند که ۴۰ سال بعد از جنگ ویتنام هنوز بخاطر استفاده از ان بچه های ناقص الخلقه دنیا میان. حقوق بشر و منع شکنجه را بعضی ها چماق کردن و برای به برده گی کشیدن ملتهای دیگر اونو شب و روز بر سروکول آنها میکوبند،ولی گونتانامو و بگرام و زندانهای مخفی اروپا شرقی و مدلهای شکنجه های ابداعی خودشون را دفاع از مردم وکشورشون میدونن.نیکسون شاه را بخاطر خشونت سواک از یک طرف وازطرفی بخاطر تماس با روسیه برای فروش گاز مواخضه میکرد ...
  1
  13
  جمعه ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  ordak - بن، آلمان
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  . از یک طرف وازطرفی بخاطر تماس با روسیه برای فروش گاز مواخضه میکرد و میگفت ساواک با مارکسیستها برخورد نمیکننه ولی کسی نبود به خود نیکسون بگه دستور قتل وعامها و بمبارانهای ویتنام را کی میداد، قاتل۲۰ زن و بچه ویتنامی را درمی لای کی بخشید؟حالا این حقوق بشربعض از هموطنها هم اینجا مثل ادمس تودهان دارن خیال پلو میکنن که در اینده نباشه. مملکت و امنیت کشور و مردم بدون ساواک یا سازمان امنیت غیر ممکنه و سازمان امنیت هر کشور نقش انتی بیوتیک برای جامعه را بازی میکنه که جامعه را ز وجود میکروب و ویروسهای مثل این انگلی که سمهاش را نشان میده و میگه شلاق خپرده ،ولی جای پوزبند و لگامی که روسها و اخوندها برای سوارش شدن و وطن فروشیهاش را مخفی میکنه
  1
  15
  جمعه ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  ساربان - نورمبرگ، آلمان
  ۱-ببین: هر کاری که بکنید سرتان با پاهاتون پنالتی میزنه. یعنی رضا پهلوی این دلایل آبدوغی شما را نمیداند؟ حالا شما که شکنجه را در آن زمان درست ارزیابی میکنید، پس چرا رضا پهلوی رد میکند؟ رضا پهلوی مگر از دوران مفرغ صحبت می کند؟ وقتی که او شکنجه را غیر انسانی میداند، شما چرا ویراژ خودسرانه می دهید. میگن: بچه بعضی از حیوانات همیشه جلوتر از پدر و مادر خودش می دود. حالا موضوع شماست که کاسه داغتر از آش شده اید. بدبختی شما از تعصب و خودشیفتگی وبزرگ بینی است.
  19
  1
  جمعه ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  ساربان - نورمبرگ، آلمان
  ۲- همین کارها رو میکنید که اسمتون بدجور در رفته.از آتش به اختیاری و پاچه بگیری حکومت ملا چرا درس نمی گیرید؟ پرسیدید جواب من راجع به جلوگیری از انفجار چییه؟ ۱-هیچ بندی در قوانین حقوق انسانی علیه شکنجه ذکر نشده که کسی مجاز است در مواقعی استثنایی اعتراف تحت شکنجه بگیرد.۲- مگر کشورهای اسکاندیناوی و غیره این دلایل را نمی دانند٬ چرا شکنجه نمی کنند؟ بدبختی و فرومایگی دیدگاه شما سلطنت طلب ها این است که فکرتان آکبند ۵۰ سال پیش است.کامنتها را خواندی؟ حتی یکنفر هم پیدا نشد که از خشونت دوری بکند. شمایان با همین فهم ودرک مدعی آزادی و دمکراسی هستید؟
  20
  1
  جمعه ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  ساربان - نورمبرگ، آلمان
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  گاگول جان تو فکر کردی کشورهای اسکاندیناوی واسه تو یک بیانه صادر میکنند در دفاع از شکنجه!؟ اینقدر نمیفهمی؟ خب معلومه که این کار رو نمیکنند مگر آمریکا یا انگلیس بیانیه در دفاع از شکنجه صادر کرده اند که موضوع گوانتانامو و ابوقریب پیش اومد؟ تو نمیدونی این بیانیه ها همش جنبه تبلیغاتی داره و حقوق بشر و اینجور چیزها همش واسه تو چشم مردم کردن و کشکه! کدوم حقوق بشر؟ چقدر ساده ای تو! دوما وقتی ما صحبت از انسان میکنیم منظور یک موجود دوپا که حرف میزنه نیست بلکه اون موجود دوپا باید خاصیت انسانی داشته باشه نه کسی که با بمب مردم را میکشه و رفیقش رو تکه تکه میکنه بعد با بنزین به آتش میکشه یک همچین موجودی انسان نیست!! و این دلسوزی ها برای چنین موجودی قابل توجیه نیست
  0
  12
  جمعه ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  Munchen - مونیخ، آلمان
  اصلا خوب کرد کاش ساواک وظایفش رو بهتر انجام میداد و بیشتر این تروریستهای واپسگرا و بیشرف رو سرکوب میکردند.چهره هرکس گویای درونش هست..چهره این فرد رو ببینید..چهره اعضای منفور مجاهدین و البته چهره شیاطین سپاه و آخوندها..همه زشت پر از نفرت و عقده و سیاهی..این جانیها با ترور به مردم اعلان جنگ داده بودند،نکنه انتظار داشتند مثل زندانهای اسکاندیناوی بعد از ارتکاب جنایت و ترور قهوه و چای در اختیارشان بگذارند؟ بیشرفها الان بعد از ۵۰ سال یاد این حرفها افتادند،در زمانیکه رژیم آخوندی مشغول کور کردن دختران معترض و دار زدن جوانان بیگناه است خفه خون گرفته و حرف از چوب خوردن کف پای نفرت انگیزشان نیم قرن پیش هستند.
  0
  12
  جمعه ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  antifascism - تهران، ایران
  گرامی ، ثابتی هرگز شخصا در شکنجه دخیل نبود ، اما باید توجه داشته باشیم که روش‌های اکثر گره های چپ بر اساس معیارهای آن زمان چریک انقلابی بود ، ما امروز دنیا بعنوان تروریسم و اوانتوریسم جنجالی ارزیابی می‌کند ، امثال ثابتی قصد خدمت به کشور را داشتند ، اما روش انها برای یک جامعه مدرن غلط بود ، چپ ها هم بهترین و شریف ترین جوانان کشور بودند ، اما انها هم متاسفانه به بیراهه رفتند ،کشتن یک پاسبان کم سواد در جنگل سیاهکل که افتخار پدر و‌مادر روستاییش بود ، را نمیتوان اعدام انقلابی مزدور امپریالیسم نامید و از ان افتخار کرد ، نباید احساسی برخورد کرد ،
  1
  6
  جمعه ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  ساربان - نورمبرگ، آلمان
  این عفریته به خیال خودش سوراخ دعا را پیدا کرده و خیال میکند که اگر از شاهزاده نقل قولی را اینجا تکرار بکند مثلا دیگران را بدنام کرده و برای خودِ دیوانه اش اعتبار خریده. خوب است که خودش هم اقرار میکند که مخالف نظر اکثریت ور میزند! حماقت را تماشا کنید، ما متهم به خشونت شدیم و این تروریست با عطوفت رفتار میکند!!
  1
  10
  جمعه ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  یکبار ملت مزخرفات و شایعاتِ شما را باور کردند و نیم قرن بها پرداختند. لطفاً امروز فقط خفه!
  0
  22
  جمعه ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  استاد مرتضی کیوان هاشمی اینطور می گوید: ( من از شب‌ های تاریک بدون ماه می‌ترسم _______ نه از شیر و پلنگ، بلکه از شاه الله و حزب الله می‌ترسم.)_______. __ (من از عمامه و تسبیح و تاج و مسند شاهی_________ اگر افتد به دست آدم خودخواه، که چون فتح کند ماتحت هالو می‌ترسم.)_________. (مرا از داریوش و کوروش و این جمله باکی نیست _____من از قداره‌ بندان مرید شاه می‌ترسم)___________(نمی‌ترسم ز درگاه خدای مهربان اما _____ ز برخی از طرف‌داران شاه الله می‌ترسم)______________(خدای من، نمی‌دانم چرا از تو نمی‌ترسم؟ _____ ولی از این برادرهای شاه الله و حزب الله می‌ترسم؟)
  12
  2
  جمعه ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  ساربان - نورمبرگ، آلمان
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  ای داد بیداد بازهم که یادت رفت آخر چیزشعرت بنویسی بغوری بغوری بغوری 😁
  3
  9
  جمعه ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  استاد کیوان ایزد پناه سبکبال هم اینطور میگوید: (چون پیرزنی روانپریش شعر سرود - معلوم شد از روز ازل دیوانه بود) (در بدو جوانی به چپولان پیوست - به عکس لنین بوسه زده میشد مست) ( اکنون که لب گور قدم میزند او - انگار همان ....قدیم است پر رو)( الحق که سبکبال چه خوش میداند - کین ....ابدالدهر ....میماند)
  0
  4
  شنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۴:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  از این اوباشان لات و فالانژ طرفدار اعدام و خشونت و شکنجه باید پرسید: اگر همین هالو سلطنت چی بود و دو بیت طنز برایشان می خواند، آیا به سپاهی بودن او کسی گیر میداد؟ بلکه جایش بالا بود و یک غسل همایونی هم بهش می دادند. ولی با این وضع بقول خودش ماتحتش فتح شد. استاد مرتضی کیوان هاشمی برای هالو اینطورشعر می گوید-- -- (من از عمامه و تسبیح و تاج و مسند شاهی_________ اگر افتد به دست آدم خودخواه، که چون فتح کند ٭ما تحت هالو٭ می‌ترسم.)
  4
  3
  شنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۵:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  بیخود زور نزن، تو مثل خیلی چیزهای دیگه که نداری طبع شعر هم نداری.
  1
  2
  شنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  کسی شکنجه رو تایید نمیکنه. باز مغلطه میکنی. شما بگو ببینم کسی که ترور میکنه رو باید آزاد گذاشت؟ وقتی طرف حرف نمیزنه و هم دستهاش اون بیرون میخوان باز ادمکشی راه بندازن باید با طرف چکار کرد؟ ابمیوه تعارفشون کرد توی زندان؟
  1
  1
  یکشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۲:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  خانم جان، شما چرا جواب کارهای خودتون رو نمیدین؟ توی دهه ٥٠ و ٦٠ چقدر ترور کردین؟ چسبیدین به دو تا شلاق کف پای یه جانی؟؟
  1
  1
  یکشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۲:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  ما هم از مزاحمین خلق میترسیم. شاه حداقل یه چهارتا اتوبان کشید و یه فرودگاه مهرآباد درست کرد، شما اون رو هم توی کارنامه اتون ندارین. یه سری اراجیف مربوط به خلق و این دری وری ها، اونهم با چاشنی الله و روسری. بیا یه ١٠ مورد از کارنامه درخشانتون رو بنویس ببینم
  1
  2
  یکشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۲:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  بنده هم از مجاهدین خلق ترس دارم و هم از شما شاه الهی ها. چونکه هر دوتایتان فرقه هستید و پشتوانه دینی دارید.هم شاه شما خواب حضرت عباس را می دید , و هم مریم لچک عاشق امام حسین. اولا بنده مثل شما سن لاک پشتی ندارم که در اون سالها کاری کرده باشم یا بخوبی آن دوران یادم بیاد.(حالا ماشین حسابت رو بردار حساب کن).۲- خوشحالم از اینکه توی اصطکاک فکری و روانی گیر کرده اید که فکر می کنید، با یک پیرزنی طرف هستید با عینک ته استکانی, عصای مسقطی و دندانهای اجاره ای😜. شماها هنوز خیلی کار دارید.
  0
  0
  دوشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  حالا دیگه شما هم از مجاهدین میترسین؟؟. طلبکار هم شدین لابد.
  0
  0
  دوشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  نه تنها از مجاهدین ترس دارم! بلکه از هر گروه افراطی و فرقه ای به ویژه شاه پرستان. .همانهایی که درلندن بودند و همین هایی که در اینجا موس موس می کنند، تا کسی نامی از سلطنت ببرد فوراً پاچه اش را بگیرند. باید ترسید از تمامیت خواهان. از مدافعین اعدام و زور و خشونت و شکنجه!
  0
  0
  دوشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.