نژادپرستی در لالیگا، سرخط اخبار ورزشی جهان

 وینیسیوس جونیور، بازیکن برزیلی رئال مادرید در کنار کارلو آنچلوتیرادیو فردا: اهانت نژادی برخی هواداران والنسیا به بازیکن برزیلی رئال مادرید، این بازی جنجالی را سرخط اخبار ورزشی جهان کرده‌. رئیس جمهور برزیل نیز اعتراض خود را ابراز کرده است.

در هفته سی و پنجم لالیگا، هتاکی به وینیسیوس جونیور از لحظه ورود اتوبوس رئال مادرید به ورزشگاه مستایا آغاز شد. آنها این بازیکن ۲۲ ساله‌ را میمون خطاب کردند.

وینیسیوس جونیور در پرتنش‌ترین لحظات مسابقه که هفت دقیقه از وقت‌های تلف شده می‌گذشت و یاران دو تیم با هم گلاویز شده بودند، با سیلی زدن به بازیکن میزبان اخراج شد.

در این دیدار ۱۰۷ دقیقه‌ای، هزاران نفر با شعارهای نژادپرستانه، وینی جونیور را آزردند. او که به ستوه آمده بود، جایگاه هواداران هتاک را به داور نشان داد و گفت در صورتی که توهین‌ها ادامه پیدا کند زمین را ترک می‌کنم.

داور توجهی نشان نداد. حتی در گزارشش اشاره‌ای به جو ورزشگاه نکرده بود اما در پی بازتاب جهانی، وقایع را در گزارش خود گنجانده است.

فدراسیون فوتبال اسپانیا می‌گوید «اشتباه فنی'» باعث شد در گزارش اول، توهین‌های نژادی هواداران والنسیا درج نشود.

ستاره برزیلی پس از داور، سراغ خود آن هواداران نیز رفت، اقدامی که جز نتیجه‌ای جز تشدید تنش در پی نداشت. او سپس به درخواست سرمربی تیمش به جریان بازی برگشت.

وینیسیوس جونیور پس از اخراج، با شعارهای تند هواداران میزبان و در حالی که عدد ۲ را نشان‌ می‌داد به رختکن رفت، اشاره‌اش کنایه‌ای در سقوط به دسته پایین‌تر بود. اما والنسیا با این برد مهم، از خطر سقوط دور شده و تا رده سیزدهم بالا آمده.

وینی جونیور که بسیاری او را برترین وینگر حال حاضر فوتبال دنیا می‌دانند، پس از بازی مجدداً در اینستاگرام به خروش آمد: «پاداش نژادپرست‌ها اخراج من بود. این فوتبال نیست، لالیگاست.»

ستاره ۲۲ ساله برزیلی با ۲۲ بازی ملی که در جام جهانی هم زننده گل اول کشورش به کره جنوبی بود، نوشت: «نه اولین بار بود، نه دومین و نه سومین بار. نژادپرستی در لالیگا عادی شده. فدراسیون و رقبا هم استقبال می‌کنند. مسابقاتی که زمانی به رونالدینیو، رونالدو، کریستیانو و مسی تعلق داشت امروز در اختیار نژادپرستان است. کشوری زیبا که دوستش دارم، متاسفانه با این رفتارها خود را به عنوان کشوری نژادپرست به دنیا نشان داده. امروز اسپانیا را در برزیل، سرزمین نژادپرست‌ها می‌نامند. متاسفانه من نیز که در برابر ماجراهای هفتگی بی‌دفاعم، با آنها موافقم.»

کارلو آنچلوتی سرمربی رئال در نشست خبری گفت: «الان وقت صحبت از فوتبال نیست. لالیگا مشکل دارد. باید به این بازی خاتمه داد. اگر ۳-۰ می‌بردیم همین حرف‌ها را می‌زدم. هرگز ندیده بودم کل استادیوم نژادپرست باشند و فریاد بزنند میمون، میمون، میمون.»

لولا داسیلوا رئیس جمهور برزیل ضمن حمایت از فوتبالیست هموطنش، درباره گفت: «پسر فقیری که در زندگی پیروز شد. یکی از بهترین بازیکنان جهان و رئال مادرید. اجازه نخواهیم داد استادیوم‌های فوتبال به تسخیر نژادپرستی دربیاید.»

او از فیفا و مقامات فوتبال اسپانیا خواست با اتخاذ تدابیر مناسب، از تکرار «نژادپرستی و فاشیسم» جلوگیری کنند.

خاویر تباس رئیس لالیگا در پاسخ به جونیور نوشت: «تلاش کردیم توضیح دهیم لالیگا چه اقداماتی برای مقابله با نژادپرستی انجام می‌دهد. اما به جلساتی که خودت تاریخش را تعیین کرده بودی نیامدی. قبل از اینکه به لالیگا اتهام بزنید، خودتان را آگاه و اصلاح کنید.»

جونیور پاسخ داد: «من دوستت نیستم که درباره نژادپرستی با هم صحبت کنیم. خواهان اعمال قانون و مجازات هستم. هشتگ‌ها تاثیری ندارد. رئیس لالیگا باز هم به جای انتقاد از نژادپرستان، به من حمله کرده. نمی‌خواهند تصویر لیگ‌شان مخدوش شود.»

فدراسیون فوتبال اسپانیا با صدور بیانیه، این اتفاقات را بسیار ناراحت کننده نامیده. بنا بر اعلام رسانه‌های این کشور، فدراسیون خواستار اقدام فوری کمیته انضباطی و کمیسیون ایالتی علیه رفتارهای نژادپرستانه و خشونت‌آمیز است، جدیتی که می‌تواند شامل بستن برخی سکوها یا حتی کل ورزشگاه شود.

مارکا نوشته اگر فدراسیون اسپانیا مجازاتی علیه والنسیا و هوادارانش در نظر نگیرد، رئالی‌ها موضوع را در دادگاه پیگیری می‌کنند.

پلیس والنسیا از طریق دوربین‌ها، افرادی را که مشغول سر دادن شعارهای نژادپرستانه علیه وینی جونیور بوده‌اند شناسایی کرده. قرار است روبیالس رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا در کنفرانس خبری صحبت کند.

تیبو کورتوآ دروازه‌بان بلژیکی رئال پس از بازی گفت: «اگر وینی زمین را ترک می‌کرد، من هم با او بیرون می‌رفتم.»

سایر رئالی‌ها نیز به حمایت از هم‌تیمی خود برخاستند. ریو فردیناند ستاره سابق منچستریونایتد نوشت هیچکس لایق چنین رفتاری نیست. همگی کنار وینیسیوس هستیم و نژادپرستی را محکوم می‌کنیم.

دنی کارواخال، ادر میلیتائو، کریم بن‌زما و کیلیان امباپه هم در اینستاگرام‌ از وینیسیوس جونیور حمایت کرده‌اند.

با افزایش واکنش‌ها و اعتراضات، باشگاه والنسیا ضمن محکوم کردن رفتار هواداران خاطی، از آغاز تحقیقات درباره حادثه ورزشگاه مستایا خبر داده است.
+8
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.