مغز و بدن ۶۰ هزار بریتانیایی برای شناسایی و درمان بیماری‌ها اسکن می‌شود

خبرنگار بی‌بی‌سی اولین داوطلبی بود که ۹ سال پیش اسکن شدبزرگترین پروژه تصویربرداری انسان در جهان قرار است مغز و بدن ۶۰ هزار داوطلب بریتانیایی را مجددا اسکن کند تا راه‌های جدیدی برای درمان و پیشگیری از بیماری پیدا کند.

با بررسی چگونگی پیر شدن بدن، این مطالعه می‌تواند به پیش‌بینی مواردی که بیشتر احتمال ابتلا به دمانس یا سرطان‌های مختلف دارند کمک کند.

این مطالعه قبلاً منجر به ابداع آزمایشی ژنتیکی برای افرادی که با افزایش خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب متولد می‌شوند، شده است.

من اولین داوطلبی بودم که ۹ سال پیش اسکن شدم و حالا برای بررسی بیشتر برگشتم.

همه چیز از مغز من گرفته تا قلب، چشم و تراکم استخوان‌ام برای بار دوم تجزیه و تحلیل می‌شود.

همه داوطلبان مانند من بخشی از بیوبانک بریتانیا (بانک اطاعات پزشکی بریتانیا) هستند و محققان در بیش از ۹۰ کشور از این پایگاه داده برای مطالعات مرتبط با سلامت استفاده می‌کنند.

داشتن دو مجموعه ام‌آر‌آی با جزئیات بسیار زیاد و تصاویر تراکم استخوان برای هزاران نفر، که با فاصله چند سال از یکدیگر گرفته شده‌اند، می‌تواند فرصت‌های جدیدی را برای شناسایی و پیشگیری از بیماری‌هایی مانند دمانس، سرطان و بیماری‌های قلبی باز کند.

پروفسور نائومی آلن، دانشمند ارشد، به بی‌بی‌سی گفت: «محققان می‌توانند تغییراتی را که در اندام‌های ما با افزایش سن رخ می‌دهند بررسی کنند که به ایجاد نشانگرهای زیستی بیماری، شاید سال‌ها قبل از تشخیص بالینی و بروز علائم، کمک می‌کند.»

همچنین بسیاری از بینش‌های بالقوه دیگر از این تحقیق وجود خواهد داشت.
این مطالعه می‌تواند به شناسایی افرادی که بیشتر در معرض ابتلا به دمانس هستند کمک کندپروفسور پل متیوز، رئیس تحقیقات دمانس بریتانیا در امپریال کالج لندن و رئیس گروه کاری تصویربرداری برای بیوبانک بریتانیا، به من گفت این تحقیقات همچنین می‌تواند کشف کند که چه کسی به درمان‌ها بهترین پاسخ را می‌دهد و چرا برخی افراد به نظر می‌رسد نسبت به برخی بیماری‌ها بسیار مقاوم‌تر از سایر افراد هستند.
بیوبانک بریتانیا چیست؟
بیوبانک بریتانیا اولین بار در سال ۲۰۰۶ راه اندازی شد.

بیوبانک بریتانیا از نیم میلیون بزرگسال - از جمله من - برای انجام معاینات پزشکی، پاسخ‌گویی به سؤالات بهداشتی و شیوه زندگی و اهدای نمونه‌های ژنتیکی برای ذخیره و مطالعه برای چندین دهه، ثبت نام کرد.

ژنوم همه شرکت‌کنندگان - کل دی‌ان‌ای آنها - توالی‌یابی شده است.

بخش تصویربرداری این پروژه در سال ۲۰۱۴ آغاز به کار کرد و شامل اسکن‌های دقیق از مغز و باقی بدن است.
ژنوم همه شرکت‌کنندگان - کل دی‌ان‌ای آنها - توالی‌یابی شده است.تمام داده‌های جمع‌آوری شده ناشناس هستند و معمولاً هیچ بازخوردی به شرکت کنندگان ارائه نمی‌شود. پس چه سودی برای من و آن‌ها دارد؟

ماریان کیلینگ، ۶۷ ساله، آن را اینگونه خلاصه می‌کند: «تا حدی بشردوستی وجود دارد، و کمی شبیه اهداکننده خون بودن است، شما این کار را برای هم‌نوعان خود انجام می‌دهید.»

یکی دیگر از داوطلبان به نام ماری ویلسون، ۸۱ ساله، به نکته مشابهی اشاره می‌کند: «این به نسل‌های آینده کمک می‌کند و به خدمات سلامتی و بهداشتی کمک می‌کند. هر چه بیشتر بتوانید سالم بمانید، بهتر است.»

پایگاه‌های اطلاعاتی زیست‌پزشکی دیگری وجود دارند، اما آنها یا کوچک‌تر هستند یا به اندازه بیوبانک بریتانیا قدمت ندارند.

بیوبانک بریتانیا همین حالا هم شروع به کمک به اطلاع رسانی پزشکی کرده است.

بیش از ۷۰۰۰ مقاله بادقت بازنگری شده که تقریباً یک سوم آن‌ها فقط در سال گذشته منتشر شده است که نشان می‌دهد ارزش علمی آن در طول زمان چگونه در حال افزایش است.

در سال ۲۰۱۸ محققان با تجزیه و تحلیل داده‌های ژنومی بیوبانک بریتانیا، آزمایشی ژنتیکی برای تشخیص افرادی که با خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب متولد می‌شوند، ابداع کردند.

پروفسور آلن می‌گوید: «اگر تمام تنوع ژنتیکی خود را در ژنوم خود ترکیب کنید، هر یک از تغییرات تأثیر کوچکی دارد، اما، روی هم رفته، برخی افراد در معرض خطر ژنتیکی بسیار زیادی برای ابتلا به بیماری قلبی یا ابتلا به انواع مختلف سرطان‌هایی هستند که ما از قبل نمی‌دانستیم.»

پروفسور پل الیوت، اپیدمیولوژیست در دانشکده بهداشت و سلامت عمومی، امپریال کالج لندن، می‌گوید که ذخیره عظیم اسکن‌های داوطلبان درک چگونگی تأثیر ژن‌ها و محیط ما بر خطر ابتلا به بیماری را بهبود می‌بخشد.

او گفت: «این بر اساس توانایی خدمات ملی بهداشت انگلستان (NHS) برای پیگیری افراد از طریق سوابق سلامتی آنها، با رضایت است و نمونه برجسته‌ای از مزایای تحقیقات با بودجه عمومی است.»

او گفت که بیوبانک بریتانیا به «استاندارد طلایی» بین‌المللی برای این نوع مطالعه تبدیل شده است.

این پروژه تصویربرداری را شورای تحقیقات پزشکی، ولکام تراست، بنیاد قلب بریتانیا و پلتفرم زوال عقل بریتانیا تأمین مالی می‌کنند.
+6
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.