تحقیقات نشان می‌دهد که انسان‌ها در اروپا ۵۰ هزار سال زودتر از آنچه تصور می‌شد آتش روشن می‌کردند

یورونیوز: محققان دانشگاه «هریوت وات» در اسکاتلند دریافتند که انسان‌های اولیه در اروپا، حداقل ۵۰ هزار سال زودتر از آنچه قبلا تصور می‌شد آتش را ایجاد و کنترل کرده‌اند.

در مقاله‌ای که در نشریه «ساینتیفیک ریپورت» منتشر شده، دانشمندان شواهدی ارائه کردند مبنی بر اینکه اجداد ما در اروپا حداقل ۲۵۰ هزار سال پیش، برای فعالیت‌هایی مانند پخت و پز، گرم کردن و دفاع از خود از آتش استفاده می‌کرده‌اند. شواهد قبلی حاکی از این بود که انسان‌ها در اروپا آتش را بسیار دیرتر از این زمان، یعنی ۲۰۰ هزار سال پیش از این ایجاد کرده بودند.

این تیم تحقیقاتی متشکل از چند دانشگاه مختلف، با استفاده از «روش‌های شیمی قانونی» برای شناسایی مولکول‌های سوخت ناقص، آتش سوزی در «ولدوکاروس ۲» یک سایت باستان‌شناسی در نزدیکی مادرید اسپانیا را پیدا کردند.

دکتر کلایتون ماگیل که این پروژه را رهبری می‌کند، گفت: «ما شواهد قطعی از سوختن اشیا پیدا کرده‌ایم. این بقایا در قالب یک الگو به دست آمده‌ که نشان می‌دهد این انسان‌ها هستند که آتش را ایجاد و کنترل کرده‌اند. آنها همچنین از آتش برای پختن غذا یا دفاع از خود استفاده می‌کرده‌اند. الگوهای فضایی در آتش این را به ما می‌گوید که آنها در میان چیزی مانند یک خانه یا محل خواب، یک اتاق نشیمن یا آشپزخانه یا یک محوطه برای حیوانات احاطه شده بودند.»

مشخصات شیمیایی بقایای زغالی شده همچنین نشان می‌دهد که اجداد بشر انواع خاصی از هیزم را برای گرما یا به خاطر بدون دود بودنش انتخاب می‌کرده‌اند.

ماگیل گفت که این یافته‌ها «بسیار هیجان‌انگیز» هستند و شکاف درک ما از آتش کنترل شده توسط انسان و توسعه انسانی را از بین می‌برد.

ماگیل ادامه داد: «این مهم است، زیرا گونه ما با مدل استفاده از آتش تعریف می‌شود. توانایی پختن غذا یکی از چیزهایی است که ما را از نظر تکاملی بسیار موفق کرده است. آتش همچنین از انسان‌ها محافظت و ارتباطات خانوادگی را تقویت می‌کند. ما اکنون شواهد قطعی و غیرقابل انکاری داریم که نشان می‌دهد انسان‌ها حدود ۵۰ هزار سال زودتر از آنچه ما گمان می‌کردیم آتش را در اروپا روشن و کنترل کرده‌اند.»

 در مرحله بعدی این پروژه، تیم تحقیقاتی ابزارهای سنگی یافت شده در نزدیکی آتش‌گاه‌ها را مطالعه می‌کند تا تشخیص دهد که آیا این ابزارها به روش‌های خاصی در ساخت و کنترل آتش استفاده شده‌اند یا خیر.

در سطح جهانی، قدیمی‌ترین شواهد روشن از «ایجاد آتش تحت کنترل انسان» در شرق آفریقا حدود ۱.۵ میلیون سال پیش و در اسرائیل حدود ۷۹۰ هزار سال پیش به دست آمده است. در اروپا، در کشورهایی مانند مجارستان، فرانسه و آلمان شواهدی از ایجاد آتش به دست آمده است.
+10
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  پرشین پرینس - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  بیخود نیست که هر چی اتیشه از این انگلیسیها پفیوزه که بلند میشه 😂
  1
  7
  جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۲۳:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.