اهمیت غربالگری منظم سرطان پستان در زنان بالای ۴۰ سال

دویچه وله: کارگروه ویژه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده آمریکا (USPSTF) بر اساس توصیه جدیدی، از زنان می‌خواهد به جای ۵۰ سالگی، همه زنانی که در معرض متوسط خطر ابتلا به سرطان پستان هستند، غربالگری را از سن ۴۰ سالگی شروع کنند تا خطر مرگ ناشی از این بیماری را کاهش دهند.

به‌نوشته نشریه پزشکی Everyday Health این توصیه، در واقع به‌روزرسانی توصیه سال ۲۰۱۶ است که در آن کارگروه ویژه توصیه می‌کند که ماموگرافی دوسالانه، که عکس‌برداری با اشعه ایکس از پستان‌ها است، از سن ۵۰ سالگی شروع شود و تصمیم زنان برای غربالگری در ۴۰ سالگی باید یک تصمیم فردی باشد.

همچنین پیشنهاد می‌شود که زنان در هر سنی، حتی زیر ۴۰ سال که در معرض خطر بالای ابتلا به این سرطان هستند، (زنانی‌که سابقه شخصی سرطان پستان یا سابقه خانوادگی جهش‌های ژنتیکی مانند جهش در ژن BRCA دارند)، باید بر اساس تصمیم پزشک خود، غربالگری را زودتر شروع کنند.

قبلاً USPSTF توصیه کرده بود که زنان بین ۴۰ تا ۵۰ سال با پزشک خود در مورد اینکه آیا باید غربالگری‌های منظم را بر اساس عوامل خطرشان شروع کنند یا نه، صحبت کنند.

اما چرا غربالگری سرطان پستان در سنین پایین‌تر مفید است؟

در مورد سرطان پستان، تشخیص زودهنگام شامل معاینات منظم پستان و غربالگری ماموگرافی و انجام خودآزمایی پستان به‌صورت ماهیانه، بسیار ضروری است.

این که چه زمانی زنان باید به‌طور منظم ماموگرافی را شروع کنند، سال‌هاست که توسط متخصصان مورد بحث بوده است. خطر ابتلا به سرطان پستان بعد از ۴۰ سالگی شروع به افزایش می‌کند. از این رو، انجمن سرطان آمریکا نیز توصیه می‌کند که زنان غربالگری سالانه را بین سنین ۴۰ تا ۴۴ سالگی آغاز کنند.

به‌گفته کارشناسان، خطر مربوط به قرار‌گرفتن در معرض اشعه با غربالگری منظم، حداقل است و زنان باید در مورد مزایای غربالگری زودهنگام و احتمال نیاز به تصویربرداری و یا نمونه‌‌گیری از بافت پستان برای ارزیابی یافته‌‌های ماموگرافی مشاوره شوند.

بر اساس گزارش انجمن سرطان آمریکا، تخمین زده می‌شود که سرطان پستان بعد از سرطان پوست در رتبه دوم سرطان‌های زنان قرار دارد و از هر ۸ زن، یک زن احتمالا در طول زندگی خود به این سرطان مبتلا خواهد شد.

متخصصان تاکید می‌کنند که وقتی غربالگری در سنین پایین‌تر شروع می‌شود، می‌توانیم سرطان‌های بیشتری را در مراحل اولیه و زمانی‌که به‌راحتی قابل‌درمان هستند، شناسایی کنیم، که ممکن است به‌معنای مداخله تهاجمی‌ کمتر باشد.
+7
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.