برای اولین بار در بریتانیا باد منبع اصلی تولید برق شد

بی بی سی: در بریتانیا برای اولین بار توربین‌های بادی برق بیشتری از نیروگاه‌های گازی تولید کرده‌اند.

براساس نتایج پژوهش امپریال کالج لندن، در سه ماه اول سال جاری مسیحی یک سوم برق بریتانیا در مزارع بادی تولید شده است.

سازمان مدیریت شبکه ملی برق بریتانیا هم گفت که میزان تولید بی‌سابقه انرژی از خورشید در ماه آوریل بی‌سابقه بوده است.

بریتانیا می‌خواهد تمامی برق تولیدی این کشور تا ۱۲ سال دیگر، سال ۲۰۳۵، کاملا پاکیزه و بدون انتشار گازهای گلخانه‌ای باشد.

لین استافل، پژوهشگر انرژی در امپریال کالج لندن و نویسنده اصلی این گزارش، گفت: «هنوز موانع زیادی در راه رسیدن به یک شبکه برق عاری از سوخت‌های فسیلی وجود دارد، اما پیشی گرفتن باد از گاز برای اولین بار، گام واقعا بزرگی است.»

این تحقیق به سفارش موسسه «دی‌ای‌آی» (دراکس الکتریکال اینسایتس) - زیرمجموعه شرکت انرژی دراکس - تهیه شده است.

بخش عمده انرژی بادی در بریتانیا از «مزارع بادی»، که در دریا نصب شده‌اند، تولید می‌شود. احداث توربین‌های جدید بادی در خشکی عملا از سال ۲۰۱۵ در بریتانیا ممنوع شده است.

دانشمندان می‌گویند روی آوردن به انرژی های تجدیدپذیر برای مهار آثار تغییر اقلیم حیاتی است. آثار گرمایش به‌وضوح در زمین ظاهر شده. برای مثال پارسال بریتانیا گرمترین سال از زمان شروع ثبت رکوردها را پشت سر گذاشت.

در بریتانیا نیروگاه‌های خورشیدی و بادی با سرعت زیاد درحال گسترش هستند. در سه ماهه اول ۲۰۲۳، ۴۲ درصد برق بریتانیا از انرژی‌های تجدیدپذیر تولید شد و ۳۳ درصد هم از سوخت‌های فسیلی مثل گاز و زغال.

اما تحقیقات بی‌سی‌سی نشان داد که میلیاردها پوند پروژه انرژی‌های سبز به دلیل تاخیر در متصل شدن به شبکه برق منتظر راه‌اندازی هستند.

بعضی از نیروگاه‌های خورشیدی و بادی گاه ده تا پانزده سال در انتظار اتصال به شبکه می‌مانند که دلیل آن کمبود ظرفیت در سامانه برق است.

به علاوه برق فقط ۱۸ درصد نیازهای انرژی بریتانیا را تامین می‌کند؛ برای مثال گرم کردن ساختمان‌ها، بخش تولیدی و حمل و نقل نیازمند سایر انواع انرژی است.

درحال حاضر اکثر خانه‌ها در این کشور برای گرم شدن از گاز استفاده می‌کنند اما دولت تلاش دارد دستگاه‌‌های کنونی مثل آب گرم‌کن را با وسایل‌ برقی مثل «پمپ‌های حرارتی» جایگزین کند.
+7
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.