چطور اضطراب غربالگری دهانه رحم را کاهش دهیم؟

دویچه وله: بسیاری از افراد غربالگری دهانه رحم را به ‌‌دلیل احساس اضطراب یا خجالت به تعویق می‌اندازند. این درحالی است که تست پاپ‌اسمیر بخش مهمی از مراقبت از سلامت بدن زنان است.

به ‌نوشته نشریه پزشکی مدیکال‌ نیوز‌تودی و به‌ گفته متخصصان، مهم‌ترین چیزی که زنان باید بدانند، این است که غربالگری دهانه رحم یک آزمایش نجات‌دهنده و بهترین محافظت در برابر سرطان است.

این آزمایش عفونت ناشی از ویروس HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی و وجود سلول‌های غیرطبیعی و پیش‌سرطانی در دهانه رحم را در مراحل اولیه قبل از تبدیل‌شدن به سرطان تشخیص می‌دهد. اگر همه آزمایشات منظم خود را انجام دهند، ۸۳ درصد از سرطان‌های دهانه رحم قابل پیشگیری است.

در طول غربالگری، پزشک متخصص از ابزاری به‌نام اسپکولوم استفاده می‌کند تا به ‌آرامی دیواره‌های واژن را باز کرده و به دهانه رحم دسترسی پیدا کند.

او از یک برس نرم برای جمع‌آوری نمونه‌های سلولی از دهانه رحم استفاده و نمونه‌ها را برای تجزیه‌و‌تحلیل به آزمایشگاه می‌فرستد. کل فرآیند فقط باید چند دقیقه طول بکشد.

طبیعی است که از فکر معاینه اندام خود توسط یک غریبه احساس ناراحتی کنید. اما به‌خاطر داشته باشید که این شخص می‌داند که چه کاری انجام می‌دهد و کارش قضاوت در مورد بدن شما نیست.

آزمایش اسمیر نباید دردناک باشد. ممکن است کمی ناراحتی در ناحیه لگن خود احساس کنید اما این فقط یک لحظه است.

هرچه احساس آرامش و کنترل بیشتری داشته باشید، کمتر احتمال دارد در طول غربالگری احساس ناراحتی کنید. در طول معاینه نفس‌های عمیق بکشید، که به آرامش شما کمک می‌کند. نفس خود را حبس نکنید، زیرا این کار باعث می‌شود عضلات شما منقبض شده و ناراحتی بیشتری داشته باشید.

ممکن است بخواهید از چیزی که حواس‌تان را پرت می‌کند برای تغییر تمرکزتان استفاده کنید.

برای افرادی که واقعاً به درد حساس هستند، مصرف داروهای مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن (پاراستامول) یک‌ساعت قبل از قرار ملاقات ممکن است به جلوگیری از هرگونه احساس درد کمک کند.

می‌توانید از پزشک متخصص بخواهید در هر نقطه‌ای، به‌خصوص اگر درد دارید، این کار را متوقف کند.

معمولاً آزمایش‌های اسمیر باعث ناراحتی یا خونریزی بیشتر نمی‌شوند، اگرچه گاهی اوقات ممکن است خونریزی‌های خفیف رخ دهد، زیرا برس مورد استفاده برای جمع‌آوری نمونه‌های سلولی ممکن است گاهی دهانه رحم را تحریک کند.

خونریزی شدید پس از آزمایش اسمیر شایع نیست. با ‌این‌ حال، اگر بعد از آزمایش اسمیر خونریزی شدیدی را تجربه کردید که مربوط به پریود نیست، یا دچار گرفتگی عضلات شدید یا لخته‌شدن خون شدید، مهم است که با پزشک خود صحبت کنید.

اگر آزمایش اسمیر برای HPV یا سلول‌های غیرطبیعی روی دهانه رحم مثبت شد، باید به‌خاطر داشت که به این معنی نیست که شما سرطان دهانه رحم دارید. بلکه شما نیاز به معاینات بیشتر توسط متخصص زنان دارید. آنها آزمایش کولپوسکوپی را انجام می‌دهند تا دهانه رحم شما را بیشتر ببینند و ممکن است نیاز به انجام بیوپسی یا نمونه‌گیری داشته باشید.

شاید مهمترین چیزی که در مورد غربالگری دهانه رحم باید به‌خاطر بسپارید، این است که با برنامه‌ریزی و انجام منظم آن طبق توصیه، کنترل سلامت خود را به‌دست می‌گیرید.
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.