جراحی کلیتوریس بزرگ: بیماری نیست اما یک اختلال است

هیچ «اندازه معیاری» برای کلیتوریس وجود ندارد، اما اگر از آن احساس راحتی ندارید، از پزشک کمک بگیریدبی بی سی: داشتن کلیتوریس بزرگ در اندام جنسی زنان بیماری نیست، اما یک اختلال است که آن را بزرگی کلیتوریس یا کلیتورومگالی می‌نامند. دلایل بروز این نارسایی متفاوت است؛ از مسائل ژنتیکی گرفته تا اختلالات هورمونی مثل استفاده از استروئیدهای آنابولیک.

به‌تازگی مرکزی به نام دانشکده زایمان آسیس شاتوبریاند در شمال شرقی کشور برزیل دو جراحی ترمیم کلیتوریس انجام داده است.

ماریا یکی از بیماران این مرکز که ۲۲ ساله است و این جراحی را انجام داده درباره آن با بی‌بی‌سی مصاحبه کرده است.

زن جوان می‌گوید که برای ترمیم اندازه کلیتوریس خود به یک گروه پزشکی مراجعه کرده و از دسامبر ۲۰۲۱ تحت هورمون‌درمانی بوده است.

اندام جنسی ماریا که در حالت عادی هم آن را بزرگ توصیف می‌کند،‌ در زمان آمیزش جنسی بزرگ‌تر می‌شده و او را به شدت ناراحت می‌کرده است.

ماریا می‌گوید: «وقتی در ۱۸ سالگی سکس را شروع کردم،‌ متوجه شدم که کلیتوریس‌ام به شدت متورم می‌شود. و این موضوع بسیار من را آزار می‌داد.»
در جست‌وجوی راه حل
این زن جوان سپس از یک متخصص زنان پرسید که آیا امکان دارد اندازه کلیتوریس خود را کوچک کند.

پزشکان بعدا تشخیص دادند که او دچار اختلال ژنتیکی است که باعث می‌شود کلیتوریس بزرگ‌تر از حد نرمال شود
عمل جراجی می‌تواند کلیتوریس را کوچک‌تر کندماریا توضیح می‌دهد: «در شرایط عادی مشکلی با این موضوع نداشتم اما هنگام آمیزش جنسی به آن نگاه می‌کردم و به نظرم می‌آمد که عادی نیست. برای همین می‌خواستم که آن را کوچک کنم.»

او البته اضافه می‌کند که شریک جنسی‌اش هیچ‌وقت از این موضوع ابراز ناراحتی نکرده بود اما به او گفته بود که اگر خودش از این وضعیت ناراضی است، به دنبال درمان برود.

در ایالت سئارا در شمال شرقی برزیل،‌ جایی که ماریا زندگی می‌کند، متخصص جراحی کلیتوریس وجود نداشت پس او مجبور بود منتظر بماند تا یک متخصص موافقت کند ۳ هزار کیلومتر از سائوپائولو به سئارا بیاید و جراحی را انجام دهد.

او می‌گوید: «عمل جراحی خیلی خوب پیش رفت. الان فکر می‌کنم یک زن کامل هستم چون قبل از آن احساس نمی‌کردم وضعیتم عادی است.»

«برای بسیاری این یک مشکل کوچک است اما برای آنهایی که دچارش هستند،‌ شرایط سخت است.»
این بیماری نیست
مارسلو پراکسیدس، متخصص زنان و زایمان که مسئول جراحی بوده است، هشدار می‌دهد که داشتن کلیتوریس بزرگ یک بیماری نیست بلکه «یک اختلال عادی رشد» است، هرچند می‌تواند بر اعتماد به نفس زنان تاثیر بگذارد.
متخصصان می‌گویند تغییر اندازه کلیتوریس می‌تواند بر عزت نفس زنان تأثیر بگذارد، اما نباید به عنوان یک بیماری تلقی شودجراحی کلیتوروپلاستی چیست؟
عمل جراحی کوچک کردن کلیتوریس بر نقش آن به عنوان منشا اصلی لذت جنسی زنان اثر نمی‌گذارد.

این عضو بیش از ۸ هزار عصب حسی دارد و بسیار حساس است. مانند «یک دکمه کوچک» اندازه کلیتوریس از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است.

دکتر پراکسیدس بعضی از علل هیپرتروفی یا رشد بیش از حد یاخته‌های سلولی را که با عنوان کلیتورومگالی شناخته می‌شود، فهرست می‌کند: اختلالات ژنتیکی یا هورمونی و همچنین استفاده از استروئیدهای آنابولیک- موادی که اغلب افرادی مصرف می‌کنند که دوست دارند سریع‌تر عضلات خود را بزرگ کنند.

همچنین رشد غیرعادی اندام جنسی می‌تواند نتیجه استفاده از هورمون‌ها در دوران بارداری باشد یا رشد برخی تومورها که باعث افزایش تولید هورمون‌های مردانه می‌شود و در موارد شدیدتر،‌ رشد غیرعادی ممکن است بر اثر سندروم تخمدان پلی‌کیستیک اتفاق بیفتد.

دکتر پراکسیدس توضیح می‌دهد «سندروم تخمدان پلی‌کیستیک شایع‌ترین بیماری غدد درون‌ریز زنان در سنین باروری است. بین ۵ تا ۱۷ درصد زنان در سن باروری به این سندروم مبتلا هستند.»

به گفته دکتر پراکسیدس، سندروم تخمدان پلی‌کیستیک «می‌تواند باعث نامنظم شدن قاعدگی، آکنه و جوش، رشد موهای زائد بدن، و در موارد جدی‌تر افزایش اندازه کلیتوریس شود.»
کلیتوریس دارای ۸۰۰۰ پایانه عصبی است که باعث برانگیختگی جنسی می‌شوندکلیتوریس به طور طبیعی هنگام برانگیختگی جنسی بزرگ می‌شود، چون خون به سمت بافت اندام جنسی حرکت می‌کند. این اتفاقی عادی در زنان است اما در افراد دچار کلیتورومگالی این میزان شدیدتر است.

همچنین این نارسایی می‌تواند باعث نعوظ بیش از حد معمول شود که در زمان آمیزش جنسی ایجاد ناراحتی کند.

بعضی کارشناسان هم می‌گویند بسیاری از زنان که دچار مشکل بزرگی بیش از حد کلیتوریس هستند، هنگام بر تن داشتن بیکینی یا لباس‌های تنگ احساس ناراحتی می‌کنند چون اندازه اندام جنسی‌شان باعث جلب توجه می‌شود.

دکتر پراکسیدس توضیح می‌دهد:‌ «در جراحی ما به دقت آن قسمت از بافت را که بزرگ شده، برمی‌داریم. اما تمام قسمت حساس اندام جنسی را که از همه مهم‌تر است، نگه می‌داریم.»
آیا کلیتوریس اندازه مشخص دارد؟
هیچ اندازه استانداردی برای کلیتوریس وجود ندارد. بنابراین توصیه می‌شود که اگر کلیتوریس واقعا به طور مشهود بزرگ است یا هنگام سکس باعث ناراحتی می‌شود، با پزشک مشورت شود.
بزرگ شدن کلیتوریس می‌تواند برای برخی از زنان هنگام رابطه جنسی باعث درد شوددکتر پراکسیدس توصیه می‌کند: «بیمار نباید اندازه بگیرد که آیا واقعا کلیتوریس او بزرگ است یا نه. این یک موضوع بسیار شخصی است. اگر کمی بزرگ است اما بیمار احساس ناراحتی نمی‌کند، بنابراین مشکلی وجود ندارد.»

در ادبیات پزشکی طبقه‌بندی‌ای به نام «پرادر» برای درجه‌بندی عددی یک تا چهار از میزان ناهنجاری فیزیکی دستگاه تناسلی وجود دارد اما این ارزیابی را فقط دکتر متخصص می‌تواند انجام دهد.
+10
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.