لزوم غربالگری همه افراد بالای ۳۵ سال برای تشخیص دیابت

دویچه وله:نویسندگان یک مطالعه جدید می‌گویند غربالگری همه بزرگسالان ۳۵ تا ۷۰ ساله، صرف‌نظر از وزن و وضعیت سلامت آنها، امری اجتناب‌ناپذیر است.

به‌نوشته نشریه پزشکی Healthline؛ تقریبا نیمی از جمعیت بزرگسال ایالات‌ متحده در معرض دیابت نوع ۲ یا پیش دیابت هستند. این بر اساس آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا است. پیش‌دیابت وضعیتی است که در آن سطوح گلوکز (قند) خون بالاتر از حد طبیعی است، اما آنقدر بالا نیست که فرد مبتلا به دیابت نوع ۲ تشخیص داده شود.

افراد مبتلا به پیش‌دیابت در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع ۲، بیماری قلبی و سکته مغزی هستند.

علاوه بر خطر بیماری قلبی و سکته مغزی، افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ نیز در معرض خطر از دست‌دادن بینایی و بیماری کلیوی هستند، به‌خصوص زمانی که قند خون آنها کنترل نشده باشد.

داده‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها نشان می‌دهد که بیش از ۸۰ درصد بزرگسالان مبتلا به پیش‌دیابت نمی‌دانند که به این بیماری مبتلا هستند و تقریباً یک‌چهارم موارد دیابت، تشخیص داده نشده است.

برای مطالعه جدید، که ۲۴ مارس در مجله آمریکایی Preventive Medicine منتشر شد، محققان دانشکده پزشکی فاینبرگ دانشگاه نورث وسترن با بررسی داده‌های ملی سلامت و تغذیه (NHANES) دریافتند که کاهش سن غربالگری دیابت از ۴۰ سال به ۳۵ سال، منجر به شناسایی بیشتر مبتلایان به پیش‌دیابت یا دیابت می‌شود.

دکتر پویا شفیع‌پور، پزشک خانواده در مرکز بهداشت پراویدنس سنت جان در سانتا مونیکای کالیفرنیا نیز تاکید می‌کند بسیاری از افراد با شاخص توده بدنی کم نیز در معرض این بیماری هستند.

به‌گفته او، این افراد لزوما اضافه‌وزن یا چاقی ندارند، اما دارای ذخایر چربی هستند که می‌تواند بر سلامت آنها تأثیر بگذارد. این افراد ممکن است در معرض خطر دیابت، پیش‌دیابت، کبد چرب و مقاومت به انسولین قرار داشته باشند. بنابراین غربالگری تمام افراد از سن ۳۵ سالگی می‌تواند به تشخیص موارد بیشتر زودتر، زمانی که درمان آسان‌تر است، کمک کند.

در مرحله پیش‌دیابت، پزشکان می‌توانند افراد را در مورد راه‌هایی برای کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ راهنمایی کنند، مانند ایجاد تغییرات در رژیم غذایی، ورزش بیشتر، بهبود خواب و کاهش استرس.
+7
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.