انتشار سندی مبنی بر فرار قاتل «هشام الهاشمی» از زندان خشم عراقی‌ها را برانگیخت

العربیه: انتشار نامه‌ای از سوی خالد شوانی، وزیر دادگستری عراق خطاب به دفتر نداء الکُریطی، نماینده پارلمان مبنی بر فرار «احمد الکنانی» متهم به قتل هشام الهاشمی و اینکه قاتل در زندان‌های وابسته به وزارت کشور نیست، شوک بزرگی در میان عراقی‌ها ایجاد کرده و باعث خشم عمومی در میان مردم این کشور که با دقت پرونده‌های ترور کارشناسان و کنشگران سیاسی را دنبال می‌کردند، شده است.

هشام الهاشمی کارشناس سیاسی- امنیتی برجسته عراقی در ماه ژوئن 2020 در مقابل منزل خود در منطقه «زیونه» در شرق بغداد ترور شد.

نیروهای امنیتی عراق «احمد حمداوی عوید الکنانی» را در 15 ژوئیه 2021 به همراه یک گروه 4 نفره که جنایت ترور الهاشمی را انجام دادند، دستگیر کردند، اما به دلیل نفوذ شبه‌نظامیان در دستگاه قضایی عراق محاکمه قاتل همچنان معلق ماند.

دادگاه عراق تاکنون 6 بار محاکمه متهم به قتل هشام الهاشمی را به تعویق انداخته است.

پس از رسیدگی دادگاه به جرم متهم که یک افسر نیروی انتظامی با درجه ستوان یکمی است این فرد متهم، به قتل هشام الهاشمی اعتراف کرد.

او در یک اعتراف که از تلویزیون رسمی عراق پخش شد اعتراف کرد که چهار یا پنج گلوله از سلاح کمری دولتی خود به هشام الهاشمی شلیک کرده است.

این در حالی که مقامات عراقی نام جریان پشت این نوع ترورها را اعلام نکردند، اما گفتند که الکنانی به یک حزب «یاغی» و خارج از چارچوب قانون وابسته است.

در آن زمان پخش صحنه‌های ترور هشام الهاشمی 47 ساله که به وسیله دوربین مدار بسته ضبط شده بود، فضای رعب و وحشت گسترده‌ای را در میان فعالان عراقی ایجاد کرد.

قتل روز‌هنگام و علنی این کارشناس شوک بزرگی در میان عراقی‌ها ایجاد کرد، به ویژه این‌که الهاشمی حدود یک ساعت قبل از ترور خود در حساب توییتری از وضعیت کشورش صحبت کرده بود.

الهاشمی یکی از برجسته‌ترین پژوهشگران و کارشناسان عرصه امنیتی و سیاسی در عراق بود. تحلیل‌ها و پژوهش‌های او مورد تایید رسانه‌های عربی و خارجی و تعدادی از دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های جهان بود.
+10
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.