مدودف: دستگیری پوتین به معنای «اعلان جنگ» به روسیه است

دویچه وله: مدودف هرگونه تلاش برای دستگیری پوتین در خارج از کشور بر مبنای حکم بازداشت دیوان کیفری لاهه را "اعلان جنگ" توصیف کرد. او گفت، اگر دستگیری در آلمان صورت گیرد، "همه سلاح‌ها، به سوی بوندستاگ و صدراعظم نشانه‌گیری می‌شود".

رئیس‌جمهوری پیشین روسیه، دمیتری مدودف، در گفت‌وگو با خبرگزاری روسی تاس گفته است که به دنبال حکم بازداشت پوتین از سوی دیوان کیفری بین‌المللی لاهه، هر گونه تلاش برای دستگیری ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در خارج از کشور به منزله "اعلان جنگ" علیه فدراسیون روسیه خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مدودف در این رابطه آلمان را مثال زد و گفت: «بیایید تصور کنیم، البته واضح است که این وضعیت هرگز اتفاق نخواهد افتاد، اما بیایید همچنان تصور کنیم که این اتفاق بیفتد. رئیس کنونی یک کشور هسته‌ای به قلمرو مثلاً آلمان می‌رسد و دستگیر می‌شود. این چیست؟ این اعلان جنگ علیه فدراسیون روسیه است.»

مدودف که معاون رئیس شورای امنیت روسیه است، افزود که تصمیم دیوان کیفری بین‌المللی، روابط با غرب را بیشتر تیره خواهد کرد.:

دیوان کیفری بین‌المللی در لاهه، جمعه گذشته حکم بازداشت پوتین را به دلیل ربودن کودکان اوکراینی به روسیه به عنوان بخشی از درگیری اوکراین صادر کرد. مسکو این حکم بازداشت را "باطل" و "بی‌اهمیت" توصیف کرد. حکم بازداشت دیگری علیه ماریا الکسی‌یوونا لووا-بلووا، کمیسر حقوق کودک رئیس‌جمهوری روسیه صادر شده است.
رؤیای "روسیه بزرگ"
بر اساس اظهارات اخیر مدودف، اوکراین باید بخشی از "روسیه بزرگ" تاریخی باشد. این در حالی است که اوکراین پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱، خود را مستقل اعلام کرد و بیش از ۹۰درصد مردم این کشور در یک همه‌پرسی به آن رأی مثبت دادند. جامعه بین‌المللی و رهبری وقت روسیه آن زمان نیز استقلال اوکراین را به رسمیت شناختند. اما رهبری کنونی کرملین، که در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۲۲ به طور غیرقانونی بخش‌هایی از اوکراین را ضمیمه کرد، استقلال اوکراین را به رسمیت نمی‌شناسد.

رویاهای "روسیه بزرگ" پوتین و مدودف شامل بلعیدن و ادغام بلاروس نیز می‌شود. در اوایل سال ۲۰۱۱، پوتین این گزینه را "مطلوب" دانسته بود. اخیراً یک سند فاش شده از داخل کرملین پرده از طرحی برداشت که نشان می‌دهد چگونه بلاروس می‌تواند به تدریج تا سال ۲۰۳۰ ضمیمه خاک روسیه شود.

مدودف در گفت‌وگو با خبرگزاری دولتی تاس گفت که غرب استقلال روسیه و چین را دوست ندارد و بنابراین تلاش خواهد کرد روسیه را در دهه‌های آینده به کشورهای کوچک‌تر و ضعیف‌تر تقسیم کند.

او همچنین چشم‌اندازی برای احیای روابط روسیه و غرب در آینده نزدیک نمی‌بیند و می‌گوید: «من معتقدم که دیر یا زود اوضاع تثبیت و روابط از سر گرفته خواهد شد، اما از ته قلب امیدوارم که تا آن زمان بخش بزرگی از این افراد (رهبران غربی) بازنشسته شده و برخی نیز مرده باشند.»

مدودف همچنین در مورد شراکت سابق خود با غرب صحبت کرد و گفت که او در دوران دانشجویی معتقد بود که روسیه "یک شراکت عادی با غرب خواهد داشت، زیرا ما دشمن نیستیم و هیچ اختلاف ایدئولوژیکی نداریم، زیرا دیگر موافق ایده‌های سخت کمونیستی نیستیم. ما اقتصاد بازار، انتخابات دموکراتیک و همه چیزهایی از این دست داریم". با این حال، بعداً متوجه می‌شود که شراکت با غرب تنها "تصورات نزدیک به توهم است".

مدودف در لفاظی‌های خود در چند ماه گذشته، آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان را "زنی بی‌فرهنگ" توصیف کرد. او در مورد شهروندانی که از روسیه گریختند نوشت: «بگذار استخوان‌هایشان در سرزمین‌های بیگانه بپوسد" و در واکنش به تحویل تسلیحات آمریکا به اوکراین گفته بود: «سراسر اوکراینی که تحت حاکمیت کی‌یف باقی می‌ماند، خواهد سوخت». اظهارات او مبنی بر اینکه روسیه می‌تواند از تسلیحات هسته‌ای علیه غرب استفاده کند نیز سروصدا به پا کرد.

دمیتری مدودف در دوران ریاست جمهوری خود از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ از نظر بسیاری در غرب به عنوان یک "نور امید" در صحنه سیاسی روسیه تلقی می‌شد. تصور این بود که او رویکردی لیبرال‌تر از ولادیمیر پوتین دارد. اما پس از چهار سال پوتین به ریاست‌جمهوری بازگشت و مدودف را به عنوان نخست‌وزیر خود منصوب کرد.

به خصوص‌ پس از حمله گسترده نظامی روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، تصویر یک مدودف به ظاهر میانه‌رو به یک سیاستمدار افراطی تغییر کرد. امروز چیزی از شعارها و اظهارات او در  دوران ریاست جمهوری او که تفاهم و  همکاری‌ با غرب را تبلیغ می‌کرد باقی نمانده است. رئیس‌جمهور سابق امروز به طور عمده با اظهارات تبلیغاتی و توهین‌آمیزش شناخته می‌شود.
+19
رأی دهید
-105

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۶
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو

  مدودف اشتباه است. طریقه صحیح تر املاء نام او «مدویدف (بمعنى پسر خرس) می باشد.
  34
  11
  ‌پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  باز این پِت پِتُف به پِت پِت افتاد ، چقدر گوشت تلخه این ملیجک تزار پوتین !!؟
  8
  38
  ‌پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  saeed scotland - لاس وگاس، ایالات متحده امریکا

  ای معیوب دیوف فکرش را هم نمیکردی حکم جلبش صادر شود اما شد الان هم فکرش را نمیکند دستگیر شود اما خواهد شد و محاکمه این عاقبت هر دیکتاتوری است
  9
  40
  ‌پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Herzl - امستردام، هلند

  اگر قصد دستگیری پوتین را دارن به موقعش میگیرن در دادگاه لاهه محاکمه میشه شما هم فقط باد بزنید خمینی گور به گور شده یک حرفش درست بود گفت به روسیه اعتماد نکنید روسیه ببر کاغذی است،دولتی که این همه ادعاهای نظامی و پیشرفت نظامی می کنه میاد از ایران پهباد بخره.
  8
  35
  ‌پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  اونوقت چی پیش میاد جنگ مگه الان چی کار میکنی
  5
  26
  ‌پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  با پوزش ببخشید. بی تربیت نیستم. اما باید گفت. بیش از حد داره مدودف .. خوری میکند ؟
  8
  20
  ‌پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا
  این گاگول فکر میکنه عددیه؟؟ اگه فقط فکر کنه چطوری پوتین از سال ٢٠٠٠ باینطرف چجوری این منگول رو دست آویز خودش کرده میفهمه که تو روسیه تا وقتی پوتین زنده ست هیچکس عددی نیست! ینی پوتین «ولی وقیح» روسیه ست! حالا هی بمالون!
  2
  6
  ‌پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۸:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  lord_man_uk - لندن، انگلستان
  اینها هنوز نفهمیدن غرب اینارو وارد جنگ کرد که ببینه چند مرده هلاجن که فهمیدن روسیه فقط طبل تو خالیه. طبق اطلاعاتی که از دوستانم تو دولت انگلیس دارم اینو میدونم که اگه روسیه دست از با خطا کنه و بخواد از سلاح هسته‌یی استفاده کنه اصلا نمیذارن موشکش از کشور روسیه به بیرون بیاد و تو همون خاک روسیه منهدم می‌شه چون غرب ۲۴ ساعته از طریقه ماهواره روسیه رو تحت نظر داره و بد آمریکا و انگلیس و کلا ناتو روسیه رو از رو کره خاکی برمیدارن. وگرنه انگلیس که یک جزیره کوچیکه اونقدر احمق نیست که بخواد انقدر راحت به اکراین کمک کنه ولی خودشون میدونن که می‌تونن روسیرو با این اندازه از روی کره خاکی برش دارن. من همیشه اینو گفتم برای کسی که تو غرب بزرگ شده و خیلی هم از دولتی‌های اینجارو میشناسم، هیچ وقت غرب رو دست کم نگیرین.
  3
  5
  ‌پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۸:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Munchen - مونیخ، آلمان
  هیچ غلطی نمیتونید بکنید.پوتین پارکینسونی فکر میکرد میتونه اوکراین این کشور فقیر و توسعه نیافته که نه عضو ناتو بود و نه اهمیت و رابطه ای با دنیای غرب داشت رو یک ماهه اشغال کنه،الان بیشتر از یک ساله مثل خر توی گل گیر کرده و فقط میتوننند با امثال این مدوف داروغه شاخ و شونه بکشند و تهدید کنند.
  3
  6
  ‌پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.