حکم بازداشت ولادیمیر پوتین برای ارتکاب جنایات جنگی، صادر شد

ایران اینترنشنال: دیوان کیفری بین‌المللی حکم بازداشت ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه را به دلیل ارتکاب جنایات جنگی و ربودن کودکان اوکراینی صادر کرد.

پیش از این کمیسیون تحقیق سازمان ملل، روسیه را به موارد متعدد جنایت جنگی از جمله ربودن کودکان اوکراینی، کشتن غیر‌نظامیان، قتل‌های از پیش برنامه‌ریزی شده، تجاوز، خشونت جنسی و حمله به زیرساخت‌های انرژی متهم کرده بود.

دیوان کیفری بین‌المللی همچنین حکم بازداشت ماریا الکسیوانا لووا-بلوا، کمیسر حقوق کودکان در دفتر رییس‌جمهوری روسیه را با اتهامات مشابه صادر کرد.

خبرگزاری رویترز روز ۲۲ اسفند خبر داده بود کریم خان، دادستان ارشد دیوان لاهه، از قاضی دیوان خواسته حکم جلب مقام‌های روسیه را امضا کند.

کریم خان پس از حمله روسیه به اوکراین در سه سفر از «جنایات جنگی» رخ داده بازدید کرده و با ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین دیدار کرده بود.

آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان، روز ۲۶ دی ماه خواستار تشکیل یک دادگاه بین‌المللی ویژه برای محاکمه رهبران روسیه شده بود.

طبق اعلام دولت اوکراین، بیش از ۱۶ هزار کودک از این کشور ربوده و به روسیه یا مناطق تحت کنترل مسکو منتقل شده‌اند.

گرچه تیم بازرسان شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد اعلام کرد نمی‌تواند این عدد را تایید کند اما نشانه‌هایی در دست دارد که بر اساس آن‌ها، مقامات روسیه کودکان اوکراینی را در اختیار خانواده‌های دیگر یا مراکز نگهداری کودکان قرار داده و به آنان شهروندی روسیه می‌دهند.

در این گزارش از جمله به انتقال اجباری ۱۶۴ کودک و نوجوان بین چهار تا ۱۸ سال از مناطق دونتسک، خرسون و خارکیف اشاره شده است.

اریک ماوز، رییس کمیسیون تحقیق شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، پیش از این نیز درباره اعدام‌های دسته‌جمعی، تجاوز و خشونت جنسی علیه زنان و کودکان بین چهار تا ۸۲ سال گزارش داده بود.

کمیسیون تحقیق سازمان ملل متحد حدود یک سال پس از آغاز حمله نظامی روسیه در شورای حقوق بشر این سازمان تشکیل شد.

خبرگزاری رویترز روز ۲۲ اسفند گزارش داده بود دیوان بین‌المللی کیفری دو پرونده جنایات جنگی درباره ربودن کودکان و هدف قرار دادن زیرساخت‌های غیرنظامی اوکراین تشکیل خواهد داد.

حمله به زیرساخت‌های مرتبط با انرژی اوکراین نیز دیگر موضوع مطرح شده در گزارش کمیسیون تحقیق سازمان ملل است.

بخشی از حملات به زیرساخت‌های اوکراین با استفاده از پهپادهای ساخت جمهوری اسلامی انجام می‌شود.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفته بود که تهران با ارائه پهپاد‌ به روسیه، می‌‌تواند در ارتکاب جنایات جنگی در اوکراین شریک باشد.
+171
رأی دهید
-19

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان

  .....خندید مستر putin رو دستگیر کنید، شما که راست میگید جرج بوش که بیش از یه میلیون زنو بچه عراقی و افغانی رو کشت رو اول بگیرید بعد بیایید سراغ عمو putin
  132
  69
  جمعه ۲۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  عمو پوتین یا با با پوتین ؟ شاید هم ارباب پوتین ؟ نمی‌‌دانم تا آنجا که می‌‌دانیم. پوتین نه علاقه به روغن بنفشه دارد. نه می‌‌داند حوزه علمیه کجاست ؟ نه می‌‌داند طلبه بی‌ ریش چیست ؟ یک جدی داشت که حوزه قم را می‌‌شناخت که بست به توپ. بدمان نمی‌‌یاد. البته نادرشاه را بیشتر دوست داریم . هفته گذشته روز تولدش است. اول از همه ۵ هزار آخوند را در اصفهان یوغ به گردن بست .بعد هم در نزدیکی‌ نهاوند چنان پس گردنی به عثمانی داد که وزیر تام ال اختیار اجداد همین ارباب شما پوتین به نزدش آمد. یک نگاه چپ کرد و گفت عثمانی را که دیدی ؟ به زبان آدمی میگم دولت فقیمه شما باید به زودی مناطق اشغال شده ایران را ترک کند. طرف هم یک نامه نوشت. چشم ها این بوی خون می‌‌دهد. اگر آمد سان پتزربورگ که چه عرض کنم. تا وین لشکر کشی‌ می‌‌کند. البته چه فایده . هرچه گذشتگان بافتند شیخ شما پنبه کرد. شیخ شده "جا.." کش کمانگیر. ماتحت را کرده به طرف خلیج فارس. هر جا تیر کمان پاهین آمد.مال روس ها.بقیه آن هم مال چینی‌ ها
  17
  75
  جمعه ۲۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  Hassan1479 - تهران، ایران
  اگر دیوان کیفری بین المللی قدرت اجرایی داشته باشد ، این حکم می‌تواند موثر باشد.
  8
  27
  جمعه ۲۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  انصاف خوب چیز - تورنتو، کانادا

  اینم مثل حضرت اقا دیگه خونه نشین شد. دیگه تا شاه عبداعظیمم نمیتونه بره
  3
  31
  جمعه ۲۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  newyork333 - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  حکومت ایران که کودک‌های کشور خودش رو میدزده ،می‌کشه، تجاوز می‌کنه. هیچ جا محکومش نمی‌کنه!!. مردم نابودی این حکومت فقط به دست خودمون هست. به امید هیچ کشور و سازمانی نباشین. حقوق بشر، حقیقت یاب ، اتحادیه اروپا همش چرنده. هیچ کاری هم لازم نیست بکنین ،فقط تو جریان بعدی از خونهاتون بیاین تو خیابون، حتا شعار هم ندین. ببینید کی‌ وجود می‌کنه رو ۳ میلیون آدم شلیک کنه
  3
  14
  جمعه ۲۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  samisan - توکیو، ژاپن
  اول از همه حکم جلب رئیس جمهور چین را صادر کنید صد برابربدتر از پوتین که به سر مردم اوکراین اورد به سر مردم ایغور اورده و هیچ کس هم به داد مردم ایغور نرسده
  0
  8
  جمعه ۲۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  قصد طرفداری از پوتین را ندارم ، چرا که هم به دوام رژیم اخوندی کمک می‌کند ، و هم سرمایه های ایران را چپاول می‌کنند ، اما به باور من حرکت نظامی روسیه به رهبری پوتین اجتناب ناپذیر بود و‌او‌در راستای منافع ملی روسیه این جنگ را آغاز کرد ، و اتفاقا تحلیلگران پنتاگون هم پوتین و سیاست های او را عقلانی محاسبه می‌کنند و‌خطر جنگ اتمی را ناچیز میدانند . واقعیت اینه که منافع ملی امریکا بعنوان ابر قدرت در تضعیف ۳ کشور کلیدی رقم میخورد . چین ، روسیه و‌المان . هر چند المان در ناتو ‌متحد امریکاست اما داشت شدیدا به روسیه نزدیک می‌شد . خط گازی المان و روسیه ، شکوفایی اقتصادی ابن ۲ کشور کلیدی را تضمین می‌کرد ، در تحلیل سیاسی که ۲۵ سال پیش پنتاگون تنظیم کرده بود مشخصا تاکید شده بود که نزدیکی استراتژیک المان و روسیه ابر قدرت نوینی در آینده ایجاد می‌کند . تکنولوژی و‌ثروت اقتصادی المان ، منابع طبیعی و جمعیت ۳۰۰ میلیونی این دو کشور پتنسیال ابر قدرت شدن را دارد . توجه داشته باشید بحث ۵ سال ۱۰ سال نیست ، بحث مثلا ۵۰ سال به بالا می بود ، طبق همان تحقیقات راه حل ایجاد فاصله استراتژیک بین این دو کشور بود
  4
  5
  جمعه ۲۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  ادامه . کلید حل این مشکل ، کشاندن کشور پهناور اوکراین به ناتو ، و با نظامی کردن آن ، ‌ایجاد بعد استراتژیک علیه روسیه بود ، روسیه یا باید این خطر را می پذیرفت و یا حمله می‌کرد ، که در هر دو‌حالت باز امریکا برنده می شد ، اشتباه پوتین محاسبات غلط او بود ، او توقع اتحاد اروپا را نداشت ، اما شکست سیاسی اقتصادی و نظامی روسیه در کوتاه مدت برای غرب جشن عروسی است اما همانطور که کسینجر هشدار داده در دراز مدت اتحاد خرس و اژدهای چین توانایی نظامی این دو را به حد خطرناکی فزاینده خواهد کرد .
  1
  3
  جمعه ۲۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  خوب حالا تکلیف کشور‌های همراه پوت-این چی میشه !!
  1
  6
  جمعه ۲۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  BrainWorm - لیون، فرانسه
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  پوتین کلا به زور سنبه اعتقاد داره و آمریکا هم همین رو داره بهش به شکل خیلی کوچک یادر آور میشه. کلا روسیه در رویارویی مستقیم در جنگ متعارف با آمریکا به یک هفته دوام نخواهد آورد. در قسمت بعد استراتژیک ظاهرا خود پوتین با وارد شدن به سوریه (حیاط خلوط اسرائیل) در فکر همان بعد استراتژیک برای خودش بود که با اینکار از حد خودش رد شده بود. درباره بهانه حمله به اوکراین و بهانه نزدیک شدن ناتو به روسیه , باید گفت که لتونی و استونی از مرزهای شمالی اوکراین به مسکو نزدیکتر هستند. چیزی که مشخصه این بود که این آدمکش در فکر متزلزل کردن اروپا بوده و هست و نقطه شروع رو هم به خیال خودش از اوکراین دیده بود. مولداوی برای شروع این کار برای روسیه بهتر بود ولی از اونجا که مرز زمینی و دریایی مشترک یا غیر مشترک با مولداوی نداره تصمیم به حمله وحشیانه به اوکراین گرفت.
  0
  3
  ‌سه شنبه ۰۱ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۸:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.