برنار هانری لوی از نظریه جنجالی خود درباره تغییر نام «ایران» در دوران پهلوی اول دفاع کرد

 برنار هانری لوی، نویسنده مطرح فرانسوی
رادیو فردا: برنار هانری لوی، نویسنده مطرح فرانسوی، در واکنش به انتقادهای اخیر برخی از ایرانیان از او، از نظریه خود درباره دلیل تغییر نام کشور «ایران» در دوران پهلوی اول دفاع کرد.

آقای لوی در یادداشتی که در وبسایت نشریه خود منتشر کرده است، بار دیگر نوشت که تغییر نام ایران در دوره پهلوی اول، از «پارس» به «ایران»، به‌دلیل نزدیکی ایران به آلمان بوده و این نظر «از سوی مورخان مستند شده است».

او در واکنش به انتقادها نوشت که اشتباه است تصور شود «تغییر نام [رسمی کشور ایران] در دهه ۱۹۳۰ اهمیتی ندارد و تنها چیزی که امروز اهمیت دارد انقلاب زن، زندگی، آزادی است».

لوی با اشاره به این که «نام ایران در زبان فارسی همیشه ایران بوده»، اضافه کرد: «این کشور نام دیگری داشت، «پارس»، که دنیا با این نام آن را می‌شناخت و در اذهان [این اسم] با شعر، موسیقی، مینیاتور، مکتب‌های نقاشی و اساطیر ایرانی همراه بود».

با این حال، او تاکید کرد که پس از سال ۱۳۵۷، «ملاها همگی به‌دنبال از بین بردن دوران پیش از اسلام» برآمدند و لذا با استفاده از «نام شریف و زیبای پارس» در سطح بین‌المللی به ستیز برخاستند.

هانری لوی همچنین مدعی شد که این تغییر نام زمینه را برای «فرهنگ‌زدایی» در سال‌های پس از انقلاب بهمن ۵۷ از سوی «فاشیست‌های اصیل که سپاه پاسداران» بودند، فراهم کرد.

او تاکید کرد: «ایران، ایران نیست اگر همزمان پارس هم نباشد».
لوی: من «فاشیسلامیسم» را درباره خمینی به کار بردم
آقای لوی چند سال پیش هم کتابی جنجالی درباره ایران با نام «امپراطوری و پنج پادشاه» منتشر کرد که در آن مدعی شده بود تغییر نام کشور ایران از «پارس» به «ایران»، به پیشنهاد آلمان نازی‌ بوده است که خود را از نژاد «آریایی» می‌دانستند.

اما برخی از پژوهشگران این نظریه را رد کردند.

جواد طباطبایی پژوهشگر ایرانی که به تازگی درگذشت، در این باره گفته بود: «شخصیت‌های علمی مهم فرانسه برآنند که نوشته‌های او انباشته از اشکالات، جعلیات و بدفهمی‌های بسیار است و نباید او را جدی گرفت».

این نویسنده همچنین در یادداشت خود نوشته که پیشتر برای نشان دادن سرکوب گسترده روح‌الله خمینی در ایران، از واژه «فاشیسلامیسم» استفاده کرده است.

برنار هانری لوی که از مدافعان حقوق کردها در منطقه است، پیشتر کارزاری را برای جلوگیری از اعدام سکینه محمدی آشتیانی، زن محکوم به سنگسار از سوی جمهوری اسلامی، به راه انداخته بود.

خانم محمدی آشتیانی که سال ۱۳۸۴ زندانی شد، به اتهام زنای محصنه و همکاری در قتل همسرش به سنگسار و اعدام محکوم شده بود.

در سال‌های اخیر، از آقای لوی به دلیل حمایتش از جنگ لیبی نیز انتقاد شده است. همچنین انتقادها از او در جریان اعتراضات جاری در ایران نیز ادامه داشت.

چندی پیش، انتشار عکس‌های گلشیفته فراهانی با آقای لوی، جنجال بر‌انگیز شد. همچنین گزارش‌هایی در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر رد تقاضای لوی برای دیدار با شاهزاده رضا پهلوی از سوی ولیعهد پیشین ایران منتشر شد.

با این حال، روزنامه واشینگتن‌پست به نقل از مقام‌های غربی و خاورمیانه گزارش داده که برنار هانری لوی یکی از اهداف ترور از سوی تبهکاران مزدور جمهوری اسلامی در خاک کشورهای غربی بوده است.

همچنین روزنامه فرانسوی فیگارو به نقل از یوسی ملمن، تحلیلگر اسرائیلی، نوشت که قتل سرهنگ خدایاری، افسر ارشد سپاه پاسداران و مسئول عملیات تروریستی سپاه در خارج، در پیوند با طرح قتل برنارد هانری لوی بوده است.

این نویسنده که در رسانه‌ها نیز حضوری فعال دارد، اصالتا از یهودیان الجزایر است.
+14
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۴
  romano - تهران، ایران
  دلقک رضا شاه قبل از جنگ جهانی دوم و هیتلر نام ایران را تغییر داد و تازه بماند که ۱۰۰۰ سال قبل میگوید چو ایران نباشد تن من مباد. حالا حتما تعداد زیادی از ایرانیها چون اسمش هنریه فکر میکنند هرچی بگه درسته، دسته دیگه هم فکر میکنند چون یهودیه حتما مظلومه و هرچی میگه باز درسته. این بی پدر مادر الجزایری در دهه ۷۰ کمونیست فرانسوی بوده الان هم یهودیه دو آتیشه شده و یکی از تئوریزه کنندگان تکه تکه کردن و تجزیه خاورمیانه و آفریقاست. چرا این بوزینگان مطبوعاتی رو بزرگ میکنید؟ این اصلا برای سپاه مهره ارزشمندی نیست که بخواد بکشش چون افراطیه اتفاقا بهترین دلیل برای مظلوم نمایی سپاهه.
  4
  18
  ‌پنجشنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۵:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران
  ایرانشهر اختراع ساسانیانه، اون موقع آلمان کجا بود! اون قسمت حرف لوی درسته ایران همیشه توی فارسی ایران بوده. پارس توی خارج و بین الملل بوده نه داخل. بعدها البته چرچیل اعتراض کردچون تلفظش شبیه عراق، اشتباه میشه . محمدرضا پهلوی یارشاطر رو مامور بررسی کرد یارشاطر گفت پارس،ولی دیگه دیرشده بود،
  0
  2
  ‌پنجشنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.