شش نفر از مخالفان سرشناس جمهوری اسلامی «منشور همبستگی و سازماندهی» منتشر کردند

بی بی سی: شش نفر از چهره‌های سرشناس اپوزیسیون جمهوری اسلامی در خارج از ایران متنی را با عنوان «منشور همبستگی و سازماندهی» منتشر کرده‌اند.

حامد اسماعیلیون، نازنین بنیادی، رضا پهلوی، شیرین عبادی، مسیح علینژاد و عبدالله مهتدی اولین امضاکنندگان این متن هستند.

در این متن بر حکمرانی دموکراتیک، حقوق بشر، کرامت انسانی، عدالت، صلح، پایداری محیط‌ زیستی و شفافیت اقتصادی تاکید شده است. یکی از موارد مشخص مورد نظر این منشور «انحلال سپاه» است و در چند جای آن بر «یکپارچگی سرزمینی» تاکید شده است.

این منشور ۱۷ بند دارد. در نخستین بند این منشور بر ضرورت «تعیین نوع حکومت از طریق همه‌پرسی و استقرار یک نظام دموکراتیک سکولار (بر مبنای اصل جدایی دین از حکومت)» تاکید شده است.

دومین بند این منشور درباره «حفظ یکپارچگی سرزمینی ایران با پذیرش گوناگونیِ زبانی، قومی (اتنیکی)، مذهبی و فرهنگیِ آن» است. گفته می‌شد این موضوع، پیشتر از موارد اختلاف شماری از چهره‌ها و احزاب به شمار می‌آمد. بعدتر در بند ششم و ذیل بخشی با عنوان «حقوق بشر و کرامت انسانی» به «پذیرش جایگاه زبان‌های مادری بر اساس قوانین و کنوانسیون‌های بین‌المللی» هم اشاره شده است.

«لغو مجازات اعدام و هر نوع کیفر جسمانی؛ ممنوعیت هر نوع مجازات خودسرانه در دوران گذار» از جمله مواد دیگر این منشور است. «انحلال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و تمام زیرمجموعه‌های آن» هم از بندهای این منشور است.

در بند ۹ این منشور نیز به حقوق زنان و افراد دارای معلولیت اشاره شده است: «پیوستن و عمل به کنوانسیون بین‌المللی رفع هرگونه تبعیض علیه زنان، عمل به کنوانسیون حمایت از افراد دارای معلولیت».

پیشتر، هشت چهره سرشناس ایرانی در نشستی در دانشگاه جورج تاون با تاکید بر «همبستگی» با هدف سقوط جمهوری اسلامی ایران وعده داده بودند که «منشور همبستگی و سازماندهی برای ایران» را تا پایان ماه قبل میلادی منتشر کنند. از آن جمع نام گلشیفته فرهانی و علی کریمی در زیر امضاهای منشور اخیر به چشم نمی‌خورد.

اکنون در «منشور همبستگی و سازماندهی برای آزادی (مهسا)» ذکر شده که «این منشور ابتدا بر فعالیت‌های خارج از کشور تکیه می‌کند که می‌تواند زمینه را برای مشارکت فعالانه‌ کنشگران داخل کشور فراهم کند.»

امضا کنندگان منشور کنونی نوشته‌اند «انزوایِ جهانیِ جمهوری اسلامی از اولین گام‌های لازم برای ایجاد تغییر است». آنها ایجاد فشار بین‌المللی بر جمهوری اسلامی برای لغو حکم اعدام و آزادی زندانیان سیاسی در ایران، اخراج سفرا و وابستگان جمهوری اسلامی را از برنامه‌های خود عنوان کرده‌اند. هر چند همزمان تاکید شده «تاثیرگذاریِ این دولت‌ها باید به نحوی صورت بپذیرد که آن‌ها حق دخالت در امور داخلی و تصمیمات مردم ایران را نداشته باشند.»

این شش تن نوشته‌اند «گام‌های بعدی با حضور کنشگران داخل ایران بر عدالت انتقالی، تشکیل شورای انتقال قدرت و راهکارهای انتقال قدرت به حکومتی دموکراتیک، ملی و سکولار تمرکز می‌کند».

رضا پهلوی و مسیح علی نژاد و حامد اسماعیلیون پس از انتشار این منشور در یک برنامه لایو در اینستاگرام حاضر شدند.

رضا پهلوی در این گفتگو بار دیگر بر همبستگی در میان ایرانیان تاکید کرد و گفت «این اولین بار است که دنیا به طور جدی با آلترناتیوهای جمهوری اسلامی مذاکره می‌کند».

حامد اسماعیلیون بر لوگوی این منشور تاکید کرد که تمام عناصر «زن، زندگی، آزادی» در آن وجود دارد. او گفت روند نگارش این منشور شاید کُند بود اما «سازنده» بود.

مسیح علی‌نژاد گفت با وجود «اختلاف نظرها»، هیچ گاه تا این حد شاهد «احترام و همبستگی» چهره‌‎های سیاسی اپوزیسیون نبوده است.

این چندمین متنی است که در هفته‌های اخیر زیر نام منشور و پیمان منتشر و در آن، بر حقوق بنیادین مردم در تحولات آینده ایران تاکید می‌شود.

در میانه بهمن ماه هم میرحسین موسوی، از چهره‌های شاخص جنبش سبز در پیامی از حبس خانگی خواهان تشکیل مجلس موسسان، تدوین یک قانون اساسی جدید «برای نجات ایران» شد که به گفته او باید در یک همه‌پرسی آزاد به تایید مردم برسد.

در داخل ایران نیز نزدیک ۲۰ تشکل‌ مستقل صنفی و‌ مدنی داخل ایران یک «منشور‌ مطالبات حداقلی» منتشر کردند. نهادهای امضاکننده تحقق این خواست‌ها را «اولین فرامین و نتیجه‌ اعتراضات بنیادین مردم ایران» دانستند.

«پیمان دادخواهی» نیز متن مشابهی است که در هفته‌های اخیر منتشر شده است.
امضاکنندگان «منشور همبستگی و سازماندهی» کیستند؟
حامد اسماعیلیون: دندانپزشک و نویسنده ساکن کانادا. او همسر و دخترش را در فاجعه سرنگونی هواپیمای اوکراینی با موشک سپاه از دست داد و به یکی از چهره‌های کلیدی دادخواهی قربانیان خشونت حکومت ایران تبدیل شده است. حامد اسماعیلیون می‌گوید به دنبال مقام سیاسی نیست.

نازنین بنیادی: بازیگر ایرانی-بریتانیایی سینما و تلویزیون که در سریال‌های بزرگی چون «میهن» و «ارباب حلقه‌ها» ایفای نقش کرده است. او فعالیت‌هایی در دفاع از حقوق بشر داشته و چند سال از سخنگویان عفو بین‌الملل بود. نازنین بنیادی در جریان اعتراضات در شورای امنیت سازمان ملل سخنرانی کرد.

رضا پهلوی: فرزند محمدرضا شاه پهلوی و ولیعهد پیشین ایران. او در سال ۱۳۵۹ در تبعید به عنوان پادشاه ایران سوگند یاد کرد، اما بعد از آن گفته به این نتیجه رسیده که نباید بحث شکل حکومت مانع همسویی مخالفان جمهوری اسلامی شود. رضا پهلوی در سال‌های اخیر بر شعارهایی چون اتحاد، دموکراسی و حقوق بشر تاکید داشته است.

شیرین عبادی: وکیل دادگستری، حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل. او از بنیانگذاران کانون مدافعان حقوق بشر در ایران است و تا زمانی که در ایران بود وکالت برخی از مهمترین پرونده‌های سیاسی را به عهده داشت. شیرین عبادی از سرشناس‌ترین فعالان حقوق زنان و حقوق بشر ایران و منطقه است.

مسیح علینژاد: روزنامه‌نگار و کنشگر. او در سال‌های اخیر در پوشش اخبار اجتماعی و حقوق بشری ایران نقش پررنگی داشته است. مسیح علینژاد با کارزارهایی چون «آزادی یواشکی» و «چهارشنبه‌های سفید» روی موضوع حجاب اجباری تمرکز داشته است. او به همراه چهره‌هایی از اپوزیسیون روسیه و ونزوئلا سازمان جهانی آزادی را تاسیس کرده است.

عبدالله مهتدی: دبیرکل حزب کومه‌له کردستان ایران که یک حزب چپگرا و طرفدار خودمختاری برای کردهای ایران است. عبدالله مهتدی از ۱۳۶۲ تا ۱۳۷۲ دبیرکل حزب کمونیست ایران بود. او اما بعدتر در سال ۲۰۰۰ میلادی همراه بخش بزرگی از اعضای کومه‌له از حزب کمونیست ایران جدا شد.
+116
رأی دهید
-28

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۵
  dannni - سوئد، سوئد

  مهم ترین بند پرچم‌ واحد شیر و خورشید
  6
  32
  جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  محسن ۵۵ - گنت، بلژیک

  حرکت به سوی آزادی کم کم شتاب بیشتری می گیرد. انقلاب ۵۷هم تنها زمانی متاسفنه موفق شد که تمام مخالفان در یک صف قرار گرفتند،امیدوارم که اپوزیسیون کنونی هم زودتر کاملا متحد شوند
  6
  38
  جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  Sasan 55 - پاریس، فرانسه

  با درود و سپاس از شاهزاده رضا پهلوی و یاران مبارزشان من و تمامی میهن پرستان واقعی و دلسوز وطن با دل و جان از این منشور حمایت می کنیم.پاینده ایران ،نابود حکومت ملاها
  19
  40
  جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  عبدالله مهتدی بخاطر دشمنی با نظام اخوندی که خودشان را مسلمان هفت خط اسلام میدانن شد کمونیست و برای سالها رهبری حزب کمونیست ایران را بعهده گرفت ولی بعدها دید که با کمونیست بودن و مبارزات کمونیستی نمیشه از رژیم اخوندی گذر کرد مجبور به انشعاب شد و این حزب کومله را با چند نفر دیگر تشکیل داد , خواست به وسیله ریس جمهور شدن خاتمی با نظام اخوندی به مذاکره کردن افتد که موفق نشد و بعداز سقوط صدام و ریس جمهور شدن یک کرد در عراق عبدالله مهتدی هم به تکاپوافتاد که دربین فارسهای مخالف نظام اخوندی مقامی را بگیرد و بعداز سقوط نظام اخوندی هم جایگاه و پایگاهی در داخل ایران داشته باشد.
  19
  8
  جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  درود بر اقای پهلوی و چهره‌های سرشناس اپوزیسیون جمهوری اسلامی در خارج از ایران که متنی را با عنوان «منشور همبستگی و سازماندهی» منتشر کرده‌اند.
  7
  34
  جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  این گوی و این هم میدان .مگر اتحاد و دمکراسی نمی‌‌خواستید؟ خوب برادران سایبری کدام یکی‌ از شما شروع می‌‌کند ؟ شرط می‌‌بندید؟ ضد بشر : خدا حامد را از دست شاه طلبان نجات دهد، پیر زن. من زمان شاه کفش نداشتم من قبول ندارم چرا طرفدار شاه به مسیح گفت تو بدی؟ جناب سروان:حامد مجاهد است. توله مقدس از بیت مقدس:.حامد تجزیه طلب است. بقیه توله بسیجی‌ها . یک دفعه می‌‌شوند شاه دوست دو اتشه.نخیر شازاده چرا با این تجزیه طلب همکاری می‌‌کند؟ پیرزن فاشیست‌ها پهلوی دمکراسی نمی‌‌خواهند .چرا فحش به مسیح می‌‌دهند. ۱۰ ها سایبری ریز و کلان. مجاهد . مسیح مسیح نیست معصومه قمی است. اصلاح طلب است. ۵۷ اتی همه سکوت یا به مصداق چه کسی‌ به چه کسی‌ فحش می‌‌دهد. چپ و راست منفی یا مثبت. میلیونر رضا بی‌ عرضه است. انگار باباش تو حوزه خیلی‌ با عرضه بود.خلاصه می‌‌شود صحنه تعزیه.کسی‌ که در مورد این اتحاد زر می‌‌زند در نهایت چیزی را که می‌‌گوید باور هم می‌‌کند. و " بهانه خیر " هم مرتب بیشتر می‌‌شود.
  13
  12
  جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  siavash786 - قلب نگین، هندوستان
  چند روز پیش گروه دیگری با هم متحد شدن و این گروه اول ۸ نفر بودن شدن ۶ نفر ، اگر همینطوری بخواد ادامه پیدا کنه رژیم جاش بیشتر محکم تر میشه تا سقوط . جدا شدن از هم ، تکروی و گروه های مختلف درست کردن یعنی همان چند دسته گی است. بهتر نیست همه با هم ، در کنار هم متحد شوید تا زودتر به نتیجه مثبت برسید ؟ هر بار یکی فراخان میدهد و جعیت زیادی در تظاهرات شرکت میکنند . حالا منو و فاطی هم فراخوان میزاریم ببنید کسی اهمیت میدهد ؟ این تجمع مردم در فراخوان ها یعنی امید مردم به شماها . اگر متحد نشوید و هر روز کمتر شوید و یا چند گروه مجزا باشید دیگر نه اعتمادی به شما خواهند و نه امید به اپوزیسون خارج از کشور. در یک مسابقه گروهی برنده یک گروه است نه یک فرد. برای همه تان و راه وهدفتان آرزوی موفقیت میکنم و امیدوارم
  12
  4
  جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  ادامه: "بهانه خیر" هم مرتب بیشتر می‌‌شود: بهانه همیشه درخشان تر از سخن راست است. ۴۳ سال است تجربه نمی‌‌کنیم ؟ تا این اتحاد را داغان نکنند.دست بر نمی‌‌دارند. دلیل‌ها متفاوت است.یکی‌ چپ است دیگری مجاهد .یکی‌ ضد امپریالیست.ولی نتیجه همیشه یکی‌ است. از ۵۷ شروع شد و مانند طاعون به تاریخ این ملت گره خورده کسی‌ که یک فاجعه مانند ۵۷ ایجاد کند اگر اصلاح نکند فاجعه بعدی به مراتب خونین تر است.حاضر نیستند به شکست ایده ۵۷ اعتراف کنند. انتقام آن را از نسل جدید می‌‌گیرند."یوکی لطفا سانسور نکنید. من نگفتم یکی از معروفترین ۵۷ اتی‌ها گفت" این انقلاب ۵۷ اینها مانند گوز است.همه گوزیدند و هیچ کس هم حاضر نیست مسئولیت قبول کند نتیجه اخلاقی‌. داغون کنیم این اتحاد را. وسط این شلوغی و داد قال ممکن است همه فراموش که آن بوی گند ۵۷ از شکم ما بیرون زد
  11
  9
  جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Vafadar - برلین، آلمان
  پشه های تنفربرانگیز سیستم لیبرال-کاپیتالیسم.دنیا بدون خرده بورژواها و خرده سرمایه داران و بقال ها و چقال هاوکاسبکارها که یک ریال هم برایشان یک ریال است دنیای بهتر می بود.دنیا ملک طلق خرده بورژواها وکوتوله های سرمایه دار ومال جمع کن نیست.
  4
  2
  جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  طبیعتا بر تک تک تشکیل دهنده گان این منشور می‌توان انتقادات داشت و اتفاقا این اصل اول دموکراسی است ولی نکته مهم کلیت پر محتوای این منشور است ، افسوس که بزدلان در احزاب ملی ، چپگرا ، حاظر به همکاری برای زیر کشیدن این نظام را ندارند ،
  3
  4
  جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  ضدبشر - گراتس، اتریش
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  حضرت زرتشت , ایکاش نظر شاه الهی های فحاش محترم فرقه پهلوی پاچه گیر را هم مینوشتی تا از نظرات این محترمان بی نسیب نبودیم . ضمنا چند وقتی است به شیشه قاجارها سنگ نمیزنی .فراموششان کنی من حلالت نمیکنم . نظر شخص خودت را هم بنویس ببینیم که شاه الهی های محترم برای اتحاد اپوزیسیون جز فحاشی کار دیگری هم باید بکنند یا نه . از اینکه بنده حقیر را مورد خطاب قرار میدهی بسیار تشکر میکنم . اجرکم عندالله
  7
  5
  جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  چندی پیش در مورد تشکیل کشور اسراییل مطالعه می کردم ، یهودیان ساکن در فلسطین بر خلاف تصور اصلا یک خط سیاسی یکسان و یکپارچه نداشتند ،از چپ لنینیستی ، تا چپ تروتسکیستی ، برخی شدیدا مذهبی متعصب ، و بسیاری از لحاظ سیاسی صهیونیست ناسیونالیست ، اما زمانی که هدف مقابله با اعراب که از لحاظ تعداد بیشتر بودند بود متحد و‌پیروز شدند ، ( کاری به حقانیت و یا نادرستی تشکیل اسراییل ندارم ) اما اتحادشان ستودنی است ، در مقابل سپاه پاسداران و بسیجیان مسلح فقط اتحاد میلیونی چاره کار است ، اما اپوزیسیون ما شعور سیاسی حتی در حد یک‌هدف مشترک‌ندارد ،شگفت انگیزه که از این منشور سرنگونی استقبال نمیکنند
  3
  3
  جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  در این صحنه جهانی جای کافی برای همه وجود دارد، ولی فحاشان سلطنت نشان به جای آن که جای واقعی خود را پیدا بکنند، بدنبال گرفتن جای دیگران هستند! اکنون دو پرسش فکرم را به چالش انداخت.۱- در این اپوزیسیون همه دارای شغل و منبع کسب درآمدی بوده و هستند به غیر از آقای پهلوی! شاید وابستگی و فرزند بودن به یک شخص وجه مثبت و شغل محسوب می شود؟ ۲-؟مگر لاتهای سلطنتی با هرکسی که مشکل پیدا میکردند فحش به چپی ها نمی دانند؟چه شد مگر این آقای عبدالله مهتدی چپولیسم سوپر آتشه نبود ؟ مگر این آقای تررویست چپی در زمان پدر رضا پهلوی زندانی نبود؟ امیدوارم بخشش و تفاهم ماندلایی در ایران جا بیفتد. آقای سرکلانتر زرتشت لطفاً بیا بالا منبر یک تحلیل آبدوغ خیاری به این تشکل بکن. لابد میگوهی. این چیرکها. لاس خشک. زده میباشد. و بود. بوده. میشود و ریش زد لیس آقا. و ترس نکنید از خیس.که آمد خراب😜
  4
  15
  شنبه ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  1- بنده در ابتدا عرض میکنم که از این اتحاد باید استقبال بشود. حتی چه مجاهدین چه راست و چپ چه پان ایرانیست های تندرو و چه هویت خواهان قومی و دینی و غیره باید ورود بکنند. ولی بی درنگ خطابم به سر کلانتر زرتشت است: همان کسی که وجودش تلنباری است از بدگویی و تهمت و افتراء و منش زشت و حرفهای زیر نافی ! سرکلانتری که غسلش با حرفهای کسل کننده چون لیس و ریش رهبر.۵۷تی. استالین این است ماهو آن است. فلانی چپی لاس خشکه میزند. با ج.ا. چیرک کمونیست جنایتکار است.
  3
  5
  شنبه ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  ۲- حالا آقای برعکس نویس: می بینی که چطور گاو شما سلطنت چی های متعصب سقط جنین کرد؟ می بینی که رهبر معنوی و عمرانی ات رضا پهلوی چطور با یک چیرک(چریک) کمونیست لاس خشکه میزند و همبستر سیاسی شد؟ بقول شما با۵۷تی که با افکار چپی و تروریستی در زندان شاه بوده است! آیا وقتش نیست که شعور را پیشه بکنی و دست از تنگ نظری بر داری؟دیدی که حالا با این اتحاد تف سر بالا زیبنده ریش خودتان شد؟ متاسفم برایتان که حتی یک جو درک درست و جوانمردی در شما فرقه شاه الهی دیده نمی شود.
  2
  9
  شنبه ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.