ایران و عربستان «ظرف حداکثر دو ماه روابط دیپلماتیک» را از سر می‌گیرند

 اعدام شیخ باقر النمر، روحانی سرشناس شیعه در عربستان در دی‌ماه ۱۳۹۴ منجر به خاموش شدن کامل چراغ روابط دیپلماتیک این دو کشور با یکدیگر شد.صدای آمریکا: رسانه‌های داخلی ایران می‌گویند تهران و ریاض، با میانجیگری چین، برای ازسرگیری روابط خود که در سال‌های اخیر سرد شده توافق کرده‌اند.

در بخشی از بیانیه‌ای که خبرگزاری تسنیم به عنوان بیانیه سه‌جانبه ایران، عربستان و چین منتشر کرده آمده است ایران و عربستان «ظرف حداکثر دو ماه، روابط دیپلماتیک خود را از سر گرفته و سفارت‌خانه‌ها و نمایندگی‌ها را بازگشایی کنند»، وزرای امور خارجه دو کشور با یکدیگر دیدار کنند، و دو کشور در «امور داخلی یکدیگر» دخالت نکنند.

این بیانیه با تقدیر از نقش چین در دستیابی به توافق می‌گوید:‌ «در نتیجه‌ گفتگوهای انجام شده، جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی توافق کردند ظرف حداکثر دو ماه روابط دیپلماتیک خود را از سر گرفته و سفارت‌خانه‌ها و نمایندگی‌ها را بازگشایی کنند.»

بیانیه می‌افزاید به‌دنبال سفر بهمن‌ماه ابراهیم رئیسی به پکن، علی شمخانی دبیرشورای عالی امنیت ملی ایران از روز ۱۵ اسفندماه در شهر پکن با هدف پیگیری توافقات سفر رییس جمهوری ایران، مذاکرات فشرده‌ای را به منظور حل‌وفصل نهایی موضوعات فیمابین تهران-ریاض با همتای سعودی خود آغاز کرد.
بر اساس این بیانیه سه کشور ایران، عربستان و چین «اراده قاطع خود را جهت به‌کارگیری تمامی تلاش‌ها برای تقویت صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی اعلام می‌نمایند.»
روابط ایران و عربستان چرا سرد شد؟
روابط ایران و عربستان پیوسته فراز و نشیب‌هایی را تجربه کرده است. اما اعدام یک روحانی سرشناس شیعه در عربستان در دی‌ماه ۱۳۹۴ منجر به خاموش شدن کامل چراغ روابط دیپلماتیک این دو کشور با یکدیگر شد.

اعدام شیخ نمر باقر النمر واکشن‌های تندی را از طرف مقامات ایرانی به همراه داشت. آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، گفت: «دست انتقام الهی گریبان سیاستمداران سعودی را خواهد گرفت.»

در پی اعدام این روحانی توسط عربستان، معترضان در مشهد به ساختمان کنسولگری عربستان حمله کردند، پرچم عربستان را از ساختمان کنسولگری آن کشور پایین کشیدند، و به سوی ساختمان کنسولگری عربستان مواد آتش‌زا پرتاب کردند. همزمان در تهران نیز عده‌ای وارد ساختمان سفارت عربستان شدند و با به زیر کشیدن پرچم آن کشور اموال داخل ساختمان را تخریب و بنای داخلی سفارت عربستان را به آتش کشیدند.

عربستان سعودی سفارت خود را تعطیل کرد و در واکنش به شرایط تعیین‌شده از سوی عربستان، حکومت ایران از شرکت زائران ایران در حج خودداری کرد. در نهایت بعد از انجام مذاکراتی میان مقامات ایران و عربستان توافق شد که زائران ایرانی در حج ۱۳۹۶ شرکت کنند.

از هنگام قطع روابط دیپلماتیک میان ایران و عربستان چند دور مذاکرات در عراق کشور میانجی برگزار شده است. سوم اردیبهشت، بغداد برای پنجمین بار میزبان مذاکرات ایران و عربستان بود، خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه، همان زمان مذاکرات را رو به جلو و مثبت توصیف و ابراز‌امیدواری کرد موضوعات در دستور کار با ارتقای سطح گفت‌وگو‌های سیاسی زودتر حل‌وفصل شود اما اکنون با گذشت یک ماه از آخرین اظهار نظرات او می‌گوید که «هنوز برای بازگشایی سفارت در تهران و ریاض خیلی زود است.»

عربستان سعودی عمدتاً سنی‌مذهب و ایران شیعه که هر دو به نوعی درگیر نیرو‌های نیابتی در سراسر خاورمیانه هستند. عربستان در تلاش است که از یک سو با اصلاح قوانین اساسی و از بین بردن برخی محدودیت‌ها از جمله حجاب و گسترش روابط دیپلماتیک خود با کشور‌های منطقه جایگاه خود را در خاورمیانه و جهان مستحکم‌تر کند.

این در حالی است که از سال گذشته تا تابستان امسال پنج دور مذاکره میان دو کشور در عراق و عمان برگزار شده بود تا روابط از سر گرفته شود اما گویا یخ روابط سرانجام در چین آب شد.
+17
رأی دهید
-70

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  انرژی و بینهایت - فوکوکا، ژاپن
  «دست انتقام الهی گریبان سیاستمداران سعودی را خواهد گرفت». جوک اش جالب بود.دست الهی در عبارت بالا وجه تشبیه یا متافور ندارد.در مذاهب مختلف اسلام الله ها واقعا دست دارند، دست دراز و با ناخن های تیز و بدریخت. هر مذهب و فرقه مختلف از خود الله های خاص خود را دارند که با طرز تفکر و ماده پرستی و شهوات پرستی همان طایفه کاملا مطابقت داره ولی از طایفه ها و مذاهب دیگر نفرت دارد و آنها را کفر میداند. الله شعیه و الله سنی خیلی با هم اختلاف دارند، در آسمانها همیشه شاخ به شاخ اند. و این نفرت های الله ها به بنده هایش هم سرایت کرده و هی از همدیگر و مذهب همدیگر نفرت دارند. چند سال پیش سیاست مدار عربستان گفته بود که الله گریبان رهبران ایران را میگیرد.حالا الله مثلیکه از خواب بیدار شده و نظرش تغیر کرده؟. نه اینطوری نیست، اون الله با این الله متفاوت است. از بین صدها و هزاران نوع الله که در مذاهب مختلف در اسلام در ذهن هر مسلمان اختراع و داده شده، این الله های متفاوت با هم خیلی اختلاف دارند.از همین خاطر است که جوامع اسلامی یک رنگ و یکتا پرست نمیشن چون چیزی منحیث یگانگی برایشان وجود ندارد، خرتو خره
  5
  21
  جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  تاکنون صدها توافق هز این نوع برای امتزاج آب و روغی صورت گرفته که البته کمتر از نیم بند است. دو دولت و مردم فاشیست مذهبی هرگز به توافقی واقعی نخواهند رسید
  4
  33
  جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  نظام اخوندی ایران برای رسیدن به چند هدف روابطش را با عربستان سعودی بهبود داده اول انکه جلوی حمله هوایی اسرائیل از طریق اسمان عربستان به تاسیسات اتمی ونظامی ایران را بگیرد. دوم انکه نظام اخوندی ایران بتواند مثل سالهای گذشته بین اسرائیل و کشورهای عرب اختلاف اندازی کند. سوم انکه با داشتن اختلاف با عربستان و قطع روابط سیاسی و دیپلماسی با دولت عربستان نیرنگ و حقه های سیاسی نظام اخوندی در منطقه و در ضدیت با اسرائیل و امریکا را بهبود یابد. هدف چهارم که خیلی مهم و عمقی است برای نظام اخوندی ایران این میباشد که عربستان سعودی و بخصوص شهرهای مذهبی را به تصرف خود گیرند. چونکه اخوندهای ایران مدیریت خودشان را از مدیریت حکام سعودی بهتر میدانن که عربستان را در اختیار خودشان قرار دهند. و در اخر امکان دارد این روابط جدید عربستان و نظام اخوندی ایران زیاد طول نکشد و باز دچار مشکل شوند به این دلیل روابطی نیست که از روی صداقت و منافع هردو دولت صورت پذیرفته باشد.
  2
  11
  جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  chi begam ke nagoftanesh - در ماموریت، نورد
  برای فرار از سقوط حالا تازی زاده ها به عربستان تازی دست میدهند، غربی ها و چین و روسیه میخوان که این حکومت جنایتکار و آدمکش باقی بمونه، مگر اینکه مردم ایران سقوط این کثافت ها رو رقم بزنن، و و اجنبی ها و مزدورانشان را وادار به خواست ملی ایرانیان بکنند، چرا طالبان اومد بغل گوش ایران؟؟؟؟؟ اینها از طریق اسلام متعفن میخواهند مردم خاورمیانه را همچنان به بند بکشند، با رفتن این مولاهای تازی زاده کشورهای مسلمان منطقه احساس خطر شدیدی میکنند، برای همین این حکومت براشون بهترین مدله، تا یک ایران ملی متحد یکپارچه و ناسیونالیست، به تاریخ ایران نگاهی بیاندازید، مخالفت این آشغال های داخلی و خارجی رو از برخواستن ملی گرایی ایرانی به وضوح میبینید، ما به یک حکومت ملی ایرانی باید برگردیم ، و همینطور هم خواهد شد، فقط باید هشیار باشیم و مسیر و خط را گم نکنیم، زنده باد ایران زمین
  2
  15
  جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  Mostafa_123 - اوسلو، نروژ
  اینا حتی واسه حرفهای خودشون هم ارزش قائل نیستند. تا همین پریروز تف و نفرین لعنت میفرستادن به آل‌سعود. حالا الان که دیدن در حال سقوط آزاد هستند به هر چیزی چنگ میزنن واسه دو روز بقای بیشتر. وقتی میگیم اینا پاش بیوفته مادر و خواهر خودشونم حراج میکنن همینه منظورمون. بدبخت‌های بی‌عرضه! ببینید اونها چجوری پول نفت رو مدیریت کردند و به مردمشون دادن و شماها چجوری گند زدید به پول نفت مردم!
  2
  15
  جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  استقلال إزادی! جمهوری اسها..ی😀😀 چین زد پس گردن اخوندا گفت من میخوام از عربستان نفت بخرم. عین بچه ادم میشینین یه گوشه
  1
  11
  جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران
  این خبر عمق داره و باید به رفتارهای امارات و قطر توجه کنید تا بفهمید.عربستان مطمن شده که به زودی اسرائیل و آمریکا حملاتی به ایران خواهند داشت و میدونه باید زرنگ باشه تا قربانی نشه. امارات در جنگ یمن بعد یکی دو حمله یمنی ها روابطش رو با ج.ا برقرار کرد و حملات به امارات قطع شد ولی امارات از یمن خارج نشد. الانم عربستان کار بسیار دقیق و هوشمندانه ای کرده یعنی چین و منافع اقتصادی چین رو مابین قرار داده تا هرکونه حمله به عربستان دودش بیشتر به چشم چین و باعث واکنش شدید چین بشه و عملا ایران در تنگنای بیشتر قرار بگیره چون ج.ا الان کاملا تو مشت و وابسته به چین هستش.به نظر میرسه این سیاست با آمریکا هماهنگ شده تا احتمال ضربه به بازار نفت حداقل باشه.حالا تصور کنید اگر اسرائیل و آمربکا مراکز انمی و متعاقبش مراکز حساس رو‌بزنند رژیم چکار خواهد کرد؟اولین جا پالایشگاههای عربستان هستش که الان با وضعیت جدید زدن این مکانها واکنش شدید چین را خواهد داشت درحد تحریم نفت ایران… بقیه اش رو‌خودتون فکر کنید
  0
  2
  شنبه ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۲:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.