با مجوز آمریکا نیم میلیارد دلار پول ‌ایران در عراق آزاد شد

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق می‌گوید که آمریکا به عراق اجازه داده تا ۵۰۰ میلیون دلار از پول‌های ایران در بانک‌های عراقی آزاد و به ایران پرداخت شود.دویچه وله: دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق روز جمعه ۱۹ اسفندماه (۱۰ مارس) در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم اعلام کرد که در سفر اخیر وزیر امور خارجه عراق، آمریکا اجازه پرداخت ۵۰۰ میلیون دلار از پول‌های ایران در بانک‌های عراقی را داده است.

اشاره حمید حسینی به سفر فواد حسین، وزیر خارجه و معاون نخست‌وزیر عراق به واشنگتن در اواخر بهمن‌ماه گذشته است. بر اساس گزارش‌ها، در جریان این سفر برای گسترش همکاری دو کشور در زمینه‌های تجاری، فرهنگی، بهداشت و سلامت و آموزش توافق‌های مهمی حاصل شد.

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق همچنین با بیان اینکه عراق پول برق و گاز ایران را در حساب بانکی به نام شرکت ملی گاز و توانیز واریز می‌کند در عین حال افزود که ''این به‌معنی دسترسی ایران به این پول‌ها نیست.''

به گفته حمید حسینی، پول‌های ایران در بانکی تحت نظارت آمریکا قرار دارد که تنها اجازه واردات کالاهای غیرتحریمی را می‌دهد، به‌طوری که ''در اسفندماه سال گذشته یک میلیارد دلار کالا از این مسیر به ایران وارد و بدهی ایران به ترکمنستان نیز از این محل پرداخت شد.''
اختلاف رقم ۸ میلیارد دلاری در میزان بدهی عراق به ایران
دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق، با اشاره به ''نظارت آمریکا بر بازار ارز عراق'' افزود که با این حال، همه فعالیت‌های بانکی عراق از طریق بانک‌ها انجام نمی‌شود و عملاً مسیر ورود ارز به ایران بسته نیست.

حمید حسینی از سرمایه‌گذاری در عراق به عنوان یکی از راه‌هایی نام برد که به گفته او، ایران می‌تواند با سرعت بیشتری پول‌های خود را آزاد کند.

او می‌گوید که وزارت خارجه عراق میزان بدهی خود به ایران را حدود ۱۸ میلیارد دلار برآورد کرده اما رئیس‌کل بانک مرکزی ایران این رقم را تنها ۱۰ میلیارد دلار اعلام کرده است.

حسینی درباره این اختلاف رقم حدودا ۸ میلیارد دلاری تصریح کرد که ''شاید به‌دلیل پول‌های برق و گازی جدیدی است که اضافه شده است.''
کاهش مناسبات تجاری ایران و عراق
خبر آزاد شدن ۵۰۰ میلیون دلار از پول‌های ایران در بانک‌های عراقی در حالی اعلام شده که در هفته‌های گذشته، رسانه‌ها و مقام‌های ایرانی و بین المللی گزارش داده‌اند که دسترسی ایرانیان به دلار در بازار عراق محدود شده و روابط تجاری میان تهران و بغداد نیز کاهش یافته است.

از جمله، روزنامه ''شرق'' چاپ تهران اواخر بهمن‌ماه گذشته در گزارشی به نقل از شماری مسافر و تاجر ایرانی که برخی از اعضای اتاق بازرگانی مشترک دو کشور هستند، نوشت که آنها برای "تأمین میزان بسیار ناچیز دلار" هم در عراق دچار مشکل بوده‌اند.

خبرگزاری رویترز نیز پنجم بهمن گزارش داد که بانک مرکزی آمریکا از ماه نوامبر سال گذشته میلادی کنترل‌های شدیدتری را بر معاملات بین‌المللی دلار توسط بانک‌های تجاری عراق اعمال کرده تا جلوی انتقال دلار به ایران را بگیرد.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال هم در روزهای پایانی تیرماه به نقل از مقام‌های آمریکایی و عراقی گزارش داده بود ایالات متحده برای مقابله با پولشویی در عراق و انتقال دلار به کشورهای تحت تحریم، از جمله جمهوری اسلامی و سوریه ارسال ارز به بغداد را محدود کرده است.

مجموعه این شرایط باعث شده تا مناسبات تجاری میان ایران و عراق به طرز محسوسی کاهش یابد.

خبرگزاری ایسنا در گزارشی در آبان امسال نوشت که در هفت ماهه نخست سال جاری صادرات ایران به عراق در حالی کاهش یافته که در این مدت، مجموع تجارت عراق به شکل جدی افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، ارزش واردات عراق در سال جاری به ۱۰۵ میلیارد دلار  می‌رسد که رشدی ۴۳ درصدی را نشان می‌دهد. اما ایران در هفت ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۱ حدودا چهار میلیارد دلار کالا به عراق صادر کرده که "از نظر وزنی افت ۴۲ درصدی و از نظر ارزشی کاهش ۲۷ درصدی داشته است.''
+19
رأی دهید
-153

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۵
  عشق ایران شهر - سمنان، ایران

  با تشکر از کارتر شماره ۳… و نفرینی که هنوز دست از سر مردم و کشور ایران برنخواهد داشت
  6
  90
  جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  تف به روت بیاد سیاست.
  4
  91
  جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  Shahrokh-86 - تهران، ایران

  سگ *** تو روحت بایدن
  6
  96
  جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  بالاخره "کارتر سوم" برای خوشامد بیلیونرهای نفتی که هزینه ی انتخاب او را داده اند ادای دین کرد تا در بازار اشفته ی نفت تحت عناوین دروغ تحریم، منافع حامیان بیلیونرش مصون باقی بماند. البته در ادبیات غرب تحریم نفت به معنای عدم فروش نفت نیست. معنی درست ان کنترل کامل صادرات نفتی این کشورها هست. قیمت ها کنترل شده و بشدت زیر قیمت و خریداران هم تجار مشخصی هستند که به ثروت های بالای 200 بیلیون دلار رسیده اند بطوریکه فقط در یک مورد یکی از انان بیش از 300 میلیون دلار برای انتخاب بایدن فقط در یک ایالت خرج میکند. در دنیای زشتی زندگی میکنیم که نوع استعمار بسیار عوض شده است. همچنان نفت بار کشتی شده و در دریای ازاد با پرچمی دیگر به تاجران نفتی تحویل داده میشود و حتی اختیار مسائل مالی هم کاملا در دست خریدار است
  3
  78
  جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  شیطان ابله آمریکا ، با این روشی که سیاستمداران آمریکا در قبال رژیم ایران در پیش گرفته اند ، سرنگونی این شریک مهم خاورمیانه ای ( رژیم ایران ) بعید به نظر میرسه و فکر میکنم اگر یکروز ملت ایران همگی بر علیه رژیم بلند بشن و واقعاً بقاء رژیم به خطر بیوفته ، کماندوهای آمریکایی برای سرکوب مردم وارد صحنه بشن !! خاکبرسر اون مرده متحرک ، بایدن لب گور و پشت پرده ایهایی که بایدن و تیمش حقوق بگیرانشون هستند !!
  2
  58
  جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  sahandogli - لندن، انگلستان

  ناراحت نباشید دمکراتهای آمریکا به هیچ وجه اجازه نمیدهند رژیم ایران سرنگون شود و رضا پهلوی و سلطنت طلبان و حامد اسماعلیون و .. دارند بازی می کنند
  7
  45
  جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۹
  senator x - تهران، ایران

  اخ و تف باین جنازه خارج از گور,,,,شول بایدن.خب اشغال برای خوش خدمتی ,همین مبلغ را یک حساب برای موجی جون باز میکردی .40ساله فریاد میزدم که اشغال سفارت آمریکا هم جز توافقهای خمینی و کارتررر در نوفل لوشاتو بود ولی باورش برای هموطن مشگل بود
  1
  42
  جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو

  البته اینها تنها مبالغ ناچیزی است که رژیم بعنوان خوش دستی برای چهل سال شعار کوبنده و دشمن شکن «مرگ بر امریکا» و «انداختن بمب و راکت» بر سر و کله مردمان بخت برگشته خاورمیانه دریافت می کند دریافت می کند.
  1
  27
  جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو

  مادام که افراد فرا نگیرند در پس هر یک از جملات، اظهارات و وعده و وعیدهای اخلاقی، دینی، سیاسی و اجتماعی، منافع طبقات مختلف را جستجو کنند، در سیاست همواره قربانی سفیهانه فریب و خودفریبی بوده و خواهند بود.
  0
  25
  جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  اینا همشون با همند فقط مردم بیگناه رو اسکل کردند و کشور رو کردند ماند یک گوسفند قربانی هر کی یک تیکه ازش میکنه
  3
  15
  جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  دو کلمه حرف حساب - حصارک، ایران

  کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من. بابا ما نمیتونیم تو خونه ها قایم بشیم تا بایدن برامون حکومت متمدن و پیشرفته بیاره، شرمنده عزیزان از دست رفته.و خاک بر سر تک تک ما، اول خودم.
  0
  26
  جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  ارباب دست مرحمت خود را بر سر نوکر خود کشید
  1
  7
  جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.