ویدئوی جشن پوریم یهودیان حریدی؛ عیدی گره‌خورده به ملکه و پادشاه ایران باستان


یورونیوز: هزاران یهودی فوق‌ارتدوکس یا حریدی روز چهارشنبه ۸ مارس (۱۷ اسفند) جشن مذهبی پوریم را در شهر اورشلیم برگزار کردند. در این جشن که حالتی شبیه به کارناوال دارد، حاضران با لباس‌های مخصوص شرکت می‌کنند.

پوریم یکی از مهمترین روزها در تقویم یهودیان به حساب می‌آید و بر اساس آنچه در «کتاب استر» آمده، جشن نجات یهودیان از توطئه نسل‌کشی در ایران باستان برشمرده می‌شود.

بنا بر روایت کتاب مقدس یهودیان، استر دختری یهودی بود که در ۲۵۰۰ سال پیش به همسری اخشوروش پادشاه ایران درآمد و توانست او را از توطئه وزیرش هامان برای قتل‌عام یهودیان آگاه کند و به این ترتیب باعث نجات این قوم شود.

در توصیف استر آمده است که وی دختر زیبا‌روی یتیم و «دخترعموی مردخای از خادمان دربار هخامنشی» بوده است.

دانشنامه بریتانیکا در نوشتار خود به حقیقت تاریخی مربوط به جشن پوریم در کتاب مقدس به دیده تردید نگریسته و نوشته است: «هرچند مشخص است که عید پوریم تا حدود قرن دوم میلادی به سنتی تثبیت شده در میان یهودیان تبدیل شده بوده» است اما ریشه تاریخی آن ناشناخته‌ و شاید نوعی اقتباس یهودیان از عید نوروز بوده است.
+26
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  70 هزار ایرانی رو اینها کشتن زمان خشایارشا بعد هر سال جشن میگیرن این ایرانی کشی خودشون رو، بعد یه هلو کاست دارن هیچ کسی جرات نداره حرفی بزنه در موردش. اون رضا دماغ اشغال این روز رو تبریک هم میگه خاک بر سر بی ناموس و بی‌غیرت کنم
  9
  4
  جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  حسنلو - باکو، آذربایجان
  وقتشه که قوم یهود بدهی تاریخیشون رو به سرزمین پهناور ایران ادا کنن البته با برداشتن نسل اخوند شیعه و الحاق تمامی سرزمینهای جدا شده از مام وطن
  0
  0
  شنبه ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.