فرار از استانبول از ترس زلزله؛ افزایش ۱۰ برابری اثاث‌کشی به خارج از این شهر

شرکت های اسباب کشی در استانبول می گویند طی روزها و هفته های گذشته تقاضای اثاث کشی به خارج از این شهر 10 برابر نسبت به قبل افزایش یافته است.

پس از زلزله مرگبار اخیر در 10 استان جنوبی ترکیه (و 5 استان شمالی سوریه)، برخی شهروندان ساکن شهر استانبول از بیم زلزله احتمالی در این اَبَرشهر، به فکر مهاجرت افتاده اند و مهاجرت معکوس از این شهر افزایش یافته است.

به گزارش عصرایران، در پی زلزله مهیب 7.6 ریشتری ماه گذشته در استان های جنوبی ترکیه، بیم تکرار چنین زلزله ای در اَبَر شهر استانبول ترکیه بسیاری را نگران کرده است.

کارشناسان زمین شناسی و ژئوفیزیک سال هاست که نسبت به یک زلزله احتمالی بالای 7 ریشتر در شهر استانبول هشدار می دهند. شهر استانبول روی گسل های فعال منطقه دریای مرمره واقع است، گسل هایی که در گذشته های تاریخی زلزله های مرگبار و شدیدی را تجربه کرده است.

آخرین زلزله بزرگ استانبول در سال 1509 رخ داده که طی آن بخش های زیادی از این شهر نابود شده و انسان های زیادی کشته شدند و بخش هایی از این شهر تاریخی به طور کامل ویران شده است.

حالا با گذشت بیش از 500 سال از آخرین زلزله بزرگ در استانبول، طبق گفته کارشناسان، خطر زلزله هر آن این شهر را که در حکم مرکز اقتصادی ترکیه است؛ تهدید می کند.

مشاوران املاک در دو استان مجاور استانبول ( ادیرنه و کیرک لارلی) می گویند طی هفته های گذشته صدها قطعه زمین به شهروندان استانبول که دیگر نمی خواهند در این شهر پرخطر زندگی کنند، فروخته اند.
با توجه به اینکه این دو استان به استانبول نزدیک هستند و همزمان از گسل فعال زلزله ای استانبول فاصله دارند، تقاضا برای خرید خانه و زمین در این دو منطقه به شدت افزایش یافته به نحوی که قیمت زمین و خانه در آن طی 1 ماه گذشته تا حدود 2 تا 4 برابر افزایش یافته است.

همچنین شرکت های فعال در بخش حمل و نقل لوازم خانه و اسباب کشی در شهر استانبول می گویند طی هفته های گذشته تقاضای حمل اثاثیه منزل از شهر استانبول به خارج از این شهر به نحوی بی سابقه افزایش یافته و در مواردی به 10 برابر رقم های سابق رسیده است.

برخی از شهروندان استانبول هم که در روستاها و شهرهای آباء واجدادی شان خانه و املاکی دارند به خانه های خارج از استانبول خود کوچ کرده اند.

گفتنی است طبق اعلام کارشناسان و با توجه به نقشه گسل ها، بخش اروپایی استانبول در مقایسه با بخش آسیایی آن، در صورت وقوع زلزله تکان های شدیدتری را تجربه خواهد کرد.

 همچنین طی هفته های گذشته لیست هایی از محل های احتمالی امن و ناامن استانبول دست به دست شده که نقشه گسل های خطرزا و کم خطرتر را نشان می دهد و بر همین اساس حتی قیمت املاک و مستغلات در بخش های مختلف شهر استانبول دستخوش تغییر شده است.

شهر استانبول به واسطه تاریخی و قدیمی بودن، دارای دهها هزار ساختمان ناامن و فرسوده است که کارشناسان هشدار می دهند در صورت وقوع زلزله ای شدید و بالای 7 ریشتر، می تواند به مرگ دهها هزار انسان و ریزش کامل بخش بزرگی از ساختمان های ناایمن آن بینجامد.

از سوی دیگر خطر وقوع سونامی پس از زلزله احتمالی نیز بر شدت نگرانی ها افزوده است.
+80
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  sahandogli - لندن، انگلستان

  من در شهرداری های کلان شهرهای ایران کار کرده ام . ایمنی شهرهای ایران به مراتب بدتر از ترکیه است . اگر زلزله ای در یکی از شهرهای ایران رخ دهد شاید 70 درصد ساختمانها ویران می شود و ملیونها انسان در مرحله اول جان خود را از دست می دهند. مسله دیگری که مطرح است کمک رسانه به زلزله زده ها در ایران بدون برنامه و ضعیف و حتی ابتدایی است همانطور که در پلاسکو دیدیم هیچ امداد رسانی مدرن و پیشرفته را در ایران وجود ندارد و بیشتر مردم به خاطر نرسیدن امدادها خواهند مرد و یا شاید زیر آوار از نبود آب و غذا برای هفته ها و ماهها جان خود را از دست خواهند داد. زلزله برای ایران فاجعه ای خواهد بود که شاید تاریخ آن را فراموش نخواهد کرد
  3
  46
  ‌چهارشنبه ۱۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  sahandogli - لندن، انگلستان

  مسله مهم تر در ایران این است که فرهنگ کمک رسانی و کمک به دیگران خیلی ضعیف و یا اصلا نیست در مسله پلاسکو مردم به جای کمک به نیروهای امداد راه را برای آنها بسته بودند و نظارگر و عکس و سلفی می گرفتند آن یک فاجعه فرهنگی و اجتماعی بود. چه برسد که به مثل ترکیه که مردم تمام احتیاجات زلزله زده ها را تامین می کردند و حداقل از لحاظ غذا و مواد مورد نیاز اولیه کسی اذیت نشد.
  5
  40
  ‌چهارشنبه ۱۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  انرژی و بینهایت - فوکوکا، ژاپن

  از نگاه آینده نگری، فرار از شهر راه حل نیست، باید دولت زیرساخت ها و منازل مسکونی محکمتری بسازد. چند هزار نفر باید از شهر فرار کند؟ به کجا بروند و مسله کار و زندگی چطور میشه؟ انسان در شهری که سکونت میکند وابسته به کار، شغل و اقتصاد در همان شهر میشود، این سفر تعطیلات آخر سال نیست که موقتی باشد. سفر دایمی است و راه حل منطقی نیست. البته کسیکه میتواند میرود ولی میلیون ها انسان وابسته به اقتصاد همان شهر استند که نمیتوانند خرج خود را در شهر دیگری پیدا کنند و نمیتوانند سفر کنند. عجب بدبختی و مسله قابل تشویشی است. استرس زا است، اضطراب آور...
  3
  26
  ‌چهارشنبه ۱۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک

  sahandogli - لندن، انگلستان
  کلام شما به یک سو. ولایت ما امام زمانی عج است و او حافظ این دیار.
  25
  2
  ‌پنجشنبه ۱۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  sahandogli - لندن، انگلستان
  به خاطر امام زمانتان و اسلامتان است که کشور پر از گند و بدبختی دزدی فساد و اختلاس و شکنجه مردم از طریق تحمیل سیاستهای خرانه مقامات ایران است
  1
  14
  ‌پنجشنبه ۱۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.