نگاهی به وضعیت ارتش عربستان

ارتش عربستان سعودی تحولات مختلفی را از یک اداره به سازمان و در نهایت وزارتخانه طی کرده تا امروز به رتبه ۲۲ قوی‌ترین ارتش‌های جهان دست یافته است.

ارتش عربستان سعودی تحولات مختلفی را از یک اداره به سازمان و در نهایت وزارتخانه طی کرده تا امروز به رتبه ۲۲ قوی‌ترین ارتش‌های جهان دست یافته است.

به گزارش ایسنا، به نقل از «روسیا الیوم»، بر اساس رده بندی «گلوبال فایر پاور»، ارتش عربستان سعودی در آغاز سال جاری در رتبه ۲۲ از میان ۱۴۵ کشور جای گرفت و در بین کشورهای جهان عرب هم در رتبه دوم پس از مصر ایستاد.

عربستان سعودی در سال ۲۰۲۱ پس از آمریکا، چین، هند، روسیه و انگلستان در رتبه ششم کشورهایی بود که بیشترین هزینه‌های نظامی و دفاعی جهان را داشتند. طبق بیانیه‌های موسسه بین‌المللی مطالعات صلح استکهلم عربستان حدود ۸۰ درصد از سلاح‌هایش را از آمریکا وارد می‌کند.

عربستان سعودی قصد دارد بر اساس برنامه توسعه چشم انداز سال ۲۰۳۰، حدود ۵۰ درصد از خریدهای نظامی خود را با نظارت دو سازمان صنعتی نظامی که شامل سازمان کل صنایع نظامی و سازمان صنایع نظامی عربستان سعودی است بومی سازی کند و این سازمان قراردادهای مستقیمی با شرکت‌های خارجی منعقد می‌کند.

سازمان کل صنایع نظامی در سال ۲۰۱۷ تاسیس شد و نهاد سازمان یافته و دارای مجوز بخش صنایع نظامی عربستان سعودی است و وظیفه پیشنهاد راهبردها و لوایح مرتبط با صنایع نظامی و بخش‌های تکمیلی را بر عهده دارد.

شرکت صنایع نظامی سعودی که توسط صندوق سرمایه گذاری‌های عمومی عربستان با هدف تامین تولیدات و خدمات نظامی این کشور تاسیس شده است و در پی کاهش وابستگی کشور به جنگ افزارهای خارجی مانند موشک‌ها و رادارهای دفاعی است.

وزارت دفاع عربستان سعودی که از سال ۲۰۲۲ تحت سرپرستی خالد بن سلمان قرار دارد بر نیروهای زمینی و دریایی و هوایی و نیروی راهبردی موشکی اشراف دارد و تعداد افراد وابسته به این بخش‌های نظامی چیزی حدود ۲۷۷ هزار نفر برآورد می‌شود.

موشک‌های راهبردی عربستان سعودی پیشرفته‌ترین سلاح‌های این کشور است که از سال ۱۹۸۸ از آنها رونمایی شد.

بنا بر برخی گزارش‌ها تشکیل این نیروهای راهبردی پس از موفقیت ریاض در خرید محرمانه موشک‌های بالستیک میان برد چینی با کلاهک ۲۱۵۰ کیلوگرمی به جای محموله هسته‌ای حرارتی صورت می‌گیرد.

همچنین عربستان سعودی در سال ۲۰۱۴ اقدام به نوسازی توان موشکی خود و تجهیز زرادخانه‌هایش به موشک‌های چینی از نوع «اف ۲۱» کرده است که برد آن به ۳ هزار کیلومتر می‌رسد.
+23
رأی دهید
-35

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  فعلا که حوتی ها بادست خالی پدر عربستان و امارات رو در آوردند.
  28
  18
  دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.