اسرائیل: کتیبه‌ای که نام «داریوش کبیر» روی آن حک شده قلابی است

یورونیوز: اسرائیل اعلام کرد که قطعه‌ای از کتیبه‌ خاک رسی که در جنوب این کشور یافت شده و نام «داریوش کبیر»، فرمانروای امپراتوری ایران باستان بر روی آن حک شده، فاقد اصالت تاریخی است و اثری باستانی محسوب نمی‌شود.

یک بازدید کننده در جریان گشت و گذار در سایت باستان‌شناسی «تل لاچیش» در دسامبر گذشته به طور اتفاقی قطعه‌ای سفالی دارای نقش و نگار را پیدا کرد و آن را به اداره آثار باستانی اسرائیل تحویل داد. بررسی‌های اولیه نشان داد که نام داریوش از پادشاهان مشهور امپراطوری هخامنشی بر روی آن حک شده است. اوایل هفته گذشته بود که پیدا شدن قطعه‌ای منقش به نام داریوش کبیر که بخشی از یک کتیبه متعلق به قرن پنجم و ششمِ پیش از میلاد مسیح در اسرائیل خبر ساز شد. این قطعه از روز چهارشنبه برای بازدید عموم به نمایش گذاشته شد. قطعه‌ای ۴*۴ سانتیمتر که روی آن با خطی متعلق به ایران باستان نوشته شده بود: «سال ۲۴ داریوش.»

اما بلافاصله پس از انتشار این خبر، یک کارشناس کتیبه‌های باستانی با مراجعه به اداره آثار باستانی اسرائیل توضیح داد که در جریان سفر آموزشی تابستان گذشته به سایت باستان‌شناسی «تل لاچیش»، او این کلمات را به هنگام آموزش شیوه حکاکی باستانی بر روی کتیبه‌ها به دانشجویان، حک کرده و سپس این قطعه را همانجا به زمین انداخته است.

تل لاچیش که در ۴۰ کیلومتری جنوب غربی اورشلیم قرار دارد، یکی از شهرهای مهم تمدن کنعانی محسوب می‌شود.

بدین‌ترتیب، اداره آثار باستانی اسرائیل روز جمعه تایید کرد که این وجود نام داریوش کبیر بر روی این قطعه باستانی فاقد اصالت تاریخی است.

مقام‌های اداره آثار باستانی اسرائیل این کارشناس را به «سهل‌انگاری و بی‌دقتی» متهم کردند. کارشناس خاطی که نامش افشا نشده، اقرار کرده که این کار را ناخواسته و بدون سوء نیت انجام داده است.

گیدئون آونی، رئیس اداره باستان‌شناسی اداره آثار باستانی اسرائیل نیز اعلام کرد که «مسئولیت کامل این رویداد ناگوار را بر عهده می‌گیرد.» او سپس توضیح داد که چنین رخدادی بسیار نادر است، در واقع این قطعه سفالی در آزمایشگاه بررسی شد و مشخص شد که قدیمی است و همین امر کارشناسان را برای رد یا تایید اصالت نوشته روی آن، دچار سردرگمی کرد.

آقای آونی همچنین از بررسی و بازبینی احتمالی تمامی رویه‌ها و سیاست‌های فعلی برای جلوگیری از تکرار خطای مشابه خبر داد.
+45
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  Nabaat - بلک تان، استرالیا
  با درود. این جهودان یه زندگی به ایرانیان از جانب کوروش بزرگ و یه زندگی در بابت داریوش بزرگ و یه زندگی از بابت کمبوجیه بدهکارند.حالا دارند تاریخ رو تحریف میکنند تا بدهکاریشون رو ادا نکنند.😁😁
  20
  39
  یکشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو

  jتمامی افسانه «کوروش کبیر» یعنی افسانه کتاب عهد عتیق و اجازه دادن یهودیان برای رفتن از هلال سبز به «نه بسمت هندوستان و نه بسمت پاکستان و افغانستان) بلکه به سمت کانال سوئز و )بسمت اراضی وعده داده شده از سوی یهوه(بخوانید خدای تجارت) به قوم برگزیده خود(بخوانید تجار یهودی) !* آنهم به استراتژیک ترین سواحل دریای مدیترانه و درست بیخ گوش کانال سوئز بعبارتی ناف تجارت جهانی همیشه روزگار بوده است. این جماعت مطابق افسانه ها زمانیکه فرعون آنها رامی راند، بسوس سودان فرار نمی کنند، بلکه خدای تجارت باز درسا را می گشاید و آنان را به آنطرف آب یعنی سواحل تجاری دریای مدیترانه می رساند. خدای ما هم ما را بسمت قم و کویر لوت هدایت می کند! حالا این اواخر در سرزمین ملت عرب خوزستان نفت پیدا شده و خدای تجارت پشتون های پاکستان، که نیمچه زبان الکن فارسی(سالاد عربی تورکی هندی) است را زبان اصیل مادری خود می دانند و پشت خود را به ستونهای صیقلی تخت جمشید می مالند تا خودشان را به افسانه یهودیان کوروش و داریوش و آگهی حصر وراثت نفت وصله بزنند.
  41
  15
  یکشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.