ویدیویی از حمله پهپادی به هواپیمای جاسوسی ۲۷۴ میلیون پوندی روسیه در بلاروس

بر اساس ویدیوی منتشر شده، یک هواپیمای جاسوسی ولادیمیر پوتین در یک عملیات خرابکارانه در بلاروس و به کمک پهپادهای تجاری کوچک نابود شده است. فعالان بلاروسی ضد دولت که با جنگ در اوکراین مخالفند، مسئولیت از بین بردن هواپیمای جت ۲۷۴ میلیون پوندی Beriev A-50U در نزدیکی پایتخت بلاروس، مینسک، را پذیرفته اند. آن ها مدعی هستند که برای این حمله از پهپادهای تجاری خریداری شده از یک فروشگاه برای حمله به پایگاه هوایی ماخولیشچی استفاده کرده اند.

یک ویدیو حیرت انگیز لحظه ای را نشان می دهد که پهپاد بلاروسی های طرفدار اوکراین روی دیش رادار هواپیمای جاسوسی ۲۷۴ میلیون پوندی روسیه می نشیند و لحظاتی بعد آن را منفجر می کند. دوربینی که روی این پهپاد نصب شده، نشان می دهد که چطور کنترل کننده ها این پهپاد را در پایگاه هوایی برف گرفته ماخولیشچی در نزدیکی پایتخت بلاروس، مینسک، هدایت می کنند و به سمت هواپیمای جاسوسی می برند تا ادامه به آرامی روز دیش راداری که روی قسمت بالای بدنه هواپیما قرار دارد، بنشیند.قسمت جلو و مرکز هواپیمای جاسوسی Beriev A-50U و آنتن راداری آن در اثر دو انفجار دچار آسیب می شود. مشخص نیست که این پهپاد تجاری حامل مواد منفجره بوده یا تنها با حمله به هواپیما و راهنمایی حمله های بعدی به کار گرفته شده است. دو نفر که به شکلی موفق این پهپادها را هدایت کرده اند بعد از انجام عملیات، بلاروس را ترک کرده اند.

بر اساس گزارش ها، بلاروس مرزهایش را به منظور جلوگیری از عاملان این حمله خرابکارانه که روز گذشته انجام شده بسته است. اما گفته می شود که عاملان این حمله توانسته اند از کشور خارج شوند، ادعایی که توسط الکساندر آزاروف، رییس جریان اپوزیسیون بایپول (ByPol) مطرح کرده است.
این هواپیمای جاسوسی هشدار سریع که یکی از شش هواپیمای ناوگان جاسوسی روسیه در نوع خود است، در ۳ ژانویه اخیر به بلاروس منتقل شده بود. هواپیمای جاسوسی Beriev A-50U دستکم ۱۲ عملیات بر فراز آسمان اوکراین انجام داده و اهدافی را برای جت های میگ روسیه به منظور بمباران مشخص کرده بود، جنگنده های که از همین پایگاه در بلاروس بلند شده بودند. رادار پیشرفته Beriev A-50U توانایی هدایت بمب افکن ها برای نابود کردن اهداف ضدهوایی روی زمین را داشت. حمله روز گذشته به پایگاه هوایی ماخولیشچی ضربه بزرگ دیگری به تلاش های نه چندان موفق روسیه برای بدست آوردن برتری مطلق هوایی و یک شکست دیگر برای ولادیمیر پوتین است.
بر اساس گزارش کانال تلگرامی بلاروسی Hajun project، در این حمله که با دو پهپاد صورت گرفته، این هواپیمای جاسوسی گرانقیمت روسی «به شدت صدمه دیده» است. در این گزارش آمده که «قسمت های جلو و وسط هواپیما، سیستم آویونیک و آنتن راداری آن» مورد اصابت قرار گرفته است. پیش تر انفجارهای بزرگی در پایگاه نظامی ماخولیشچی گزارش شده بود. در این حمله به یک هواپیمای ترابری روسیه و ماشین های برف روب نیز آسیب رسیده است. نیروهای امنیتی بلاروس گزارش داده اند که کیفی حاوی کنترل تجهیزات هدایت پهپاد را در نزدیکی پایگاه یافته اند.

گفته می شود که این حمله خرابکارانه از سوی «پارتیزان» های بلاروسی صورت گرفته که با تصمیم الکساندر لوکاشنکو برای اجازه به پوتین به منظور استفاده از این کشور به عنوان پایگاهی برای جنگ با اوکراین مخالفند. ByPol مدعی است که این هواپیمای جاسوسی به شدت صدمه دیده و قطعاً دیگر پرواز نخواهد کرد. آزاروف تایید نکرده که از چند پهپاد در این حمله استفاده شده اما به نبود امنیت و نگهبانی در این پایگاه بلاروسی اشاره کرده و گفته است: «همه چیز به فرصت ها و اطلاعات بستگی دارد. گزینه های کافی وجود داشت اما آن ها دیدند که این هواپیما تقریباً بدون نگهبان است. قبل تر، سربازان از تمام پایگاه های هوایی مراقبت می کردند و حتی خندق می کندند. اکنون در کمال آرامش راه می روند و فکر می کنند که همه تهدیدها سرکوب شده اند. مشارکت کنندگان در این عملیات بلاروسی بوده و در این عملیات پیروزمندانه شرکت داشتند. آنها اکنون در خارج از کشور در مکان امن به سر می برند. همه آنها خارج شده اند».
علیرغم گزارش های محلی از اعزام نیروها به پایگاه هوایی ماخولیشچی، هیچ مقام روسی یا بلاروسی هنوز به علت انفجارها و شایعات مربوط به نابود شدن یک هواپیمای جاسوسی روسی در خاک بلاروس اشاره ای نکرده اند. از زمان حمله روسیه به اوکراین چندین عملیات خرابکارانه در بلاروس صورت گرفته که اکثر آن نها مسیرهای راه آهن تامین تجهیزات را هدف قرار داده بودند. اما حمله پهپادی بسیار قابل توجه بوده و برای اولین بار در بلاروس رخ می دهد.

روسیه در کل ۹ فروند از هواپیمای تجسسی A-50 در اختیار دارد که در میان کشورهای عضو ناتو با نام رمز Mainstay شناخته شده و شش فروند از آن ها از نمونه مدرن U هستند. این هواپیما دارای یک گنبد فایبرگلس ۳۳ فوتی است که یک آنتن چرخان از ترکیب راداری Shmel در خود دارد و می تواند به طور همزمان ۶۰ هدف را رهگیری کند. پایگاه ماخولیشچی معمولاً توسط جت های جنگنده MiG-31K روسی باری حمله به اوکراین به کار گرفته می شود که مجهز به موشک های مافوق صوت کینژال هستند. معمولاً این جنگنده ها در هنگام عملیات با هواپیماهای جاسوسی A-50U همراهی می شوند.
هواپیمای A-50U برای رهگیری و شناسایی تهدیدهای هوایی یا زمینی و راهنمای کردن جت های جنگنده به سمت اهداف طراحی شده است. روسیه تاکنون نتوانسته برتری هوایی خود را در آسمان اوکراین دیکته کند، علیرغم اینکه بیش از یک سال از حمله این کشور به اوکراین می گذرد.
+80
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  hitman01 - استوکهلم، سوئد
  ما که انفجاری ندیدیم. دیروز هم از‌پروازش ویدئو نشون دادن. این هم از روغ گویی اکرانیون
  26
  19
  شنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  varied - ریزه، ترکیه
  پهباد بیاد تو فرودگاه نظامی و رادارها نشون ندهند این هم از اون نوع دروغ هایی است که از جنگ حهانی دوم شروع شد دشمنان در تخریب همدیگر بکار میبردند در جنگ 8 ساله ایران و عراق هم طویله اسلام و صدام هم مدام از این دروغ ها میگفتند
  13
  24
  شنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  ابن ملجم(ع) - مونیخ، آلمان
  این جعلی بود، اولا اون یک پایگاه نظامی است که در ان در کنارهواپیمای جاسوسی بیروف ا روسی تعدادی بمب افکن هم دیده میشه، معمولا در چنین شراطی حفاظت فیزیکی اون پایگاه بطور منظم گشت پیاده در گروهای ۲ تا ۴ نفره روی باند داره، بعد سیستم دفاع هوایی وسیستم قفل فرکانساهای ۲.۴ گیگاهرتس معمولا در نزدیک هواپیماها فعال است. ایین حمله معلوم شد یک فیک بوده تساویر بعدی ماهواره هم ادعای این حمله فیک را رد کرد
  2
  7
  شنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  ایرانی دبش - تهران، ایران
  حداقل یه کبریت روشن میکرد
  2
  8
  شنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  از یک دلقک زپلشکی بیشتر از این نمی‌شود انتظار داشت. نام عمو پوتین در تاریخ همچون مشاهیر نامی ثبت شد. کل غرب و دست‌نشانده‌هایشان نتوانستند به خواسته‌های مشروع این کلان‌مرد، شبهه‌ای ایجاد کنند.
  6
  3
  یکشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.