دست‌کم ۱۷ مدرسه دیگر در روز شنبه مورد حملات شیمیایی با ترکیبی از چند گاز قرار گرفت

ایران اینترنشنال: «حملات شیمیایی» به مدارس و به خصوص مدرسه‌های دخترانه در ایران، روز شنبه ۱۳ اسفند نیز ادامه یافت و گزارش‌هایی از مسومیت دانش‌آموزان در دست‌کم ۱۶ دبستان و دبیرستان دخترانه و یک دبستان پسرانه منتشر شد. شمار زیادی از دانش‌آموزان به بیمارستان منتقل شدند.

بر اساس خبرهای منتشر شده، نوع مواد سمی استفاده شده در این حمله‌ها شناسایی شده است.

موج مسموم کردن عمدی دختران دانش‌آموز که از نهم آذر و در مدارس قم شروع شد، روز شنبه به سراسر ایران گسترش یافت و به مدارس شهرها و روستاهای کوچک هم رسید.

بر اساس گزارش‌ها، دبیرستان دخترانه «کفایی‌زاده» هدف حمله شیمیایی قرار گرفت. مسوولان دبیرستان اما درهای مدرسه را بستند و از خروج دانش‌آموزان جلوگیری کردند.

با تداوم این حملات در مدارس شهر قم، روز ۱۳ اسفند گزارشی از مسمومیت دختران دانش‌آموز در دبستان «شهید فهمیده» این شهر منتشر شد.

دختران دانش‌آموز در دبیرستان امامت شهرستان پاکدشت نیز در این روز در پی حمله شیمیایی مسموم شدند.
شماری از دانش‌آموزان دختر مدرسه مهاجر در کرج نیز به دلیل مسمومیت به بیمارستان منتقل شدند.

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، گزارش داد دست‌کم ۳۰ دانش‌آموز مدرسه شاهد «نورالزهرا» در ارومیه دچار مسمومیت شده و به مراکز درمانی سطح شهر انتقال یافتند.

روز شنبه، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان از حمله شیمیایی و مسموم شدن دانش‌آموزان در دو مدرسه دخترانه در همدان و کبودرآهنگ خبر داد.

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال همچنین نشان از حمله شیمیایی به دبیرستان دخترانه توحید در شهریار و مسموم شدن شماری از دانش‌آموزان این مدرسه داشت.

در عبدل‌آباد تهران نیز دختران دبیرستان «سید جمال‌الدین اسدآبادی» هدف این ترورهای شیمایی سریالی قرار گرفته و مسموم شدند.

دبیرستان دخترانه فاتحی در منطقه اسلام‌آباد تهران یکی دیگر از مدارسی بود که روز شنبه هدف حملات شیمیایی قرار گرفت و شماری از دانش‌آموزان آن دچار مسمومیت و به بیمارستان منتقل شدند.

دختران دانش‌آموز دبیرستان اعتمادفرد در تهران نیز در این روز دچار مسمومیت شدند.

گزارش‌ها از شهر رشت هم حاکی از آن بود که دختران دانش‌آموز دبستان حمزه رفعتی بر اثر حملات شیمیایی دچار مسمومیت شدند.

هم‌زمان، سخنگوی اداره کل آموزش و پرورش استان فارس خبر داد در شهرستان کوار این استان هم صبح امروز ۲۷ نفر از دانش‌آموزان یکی از مدارس با علایم حالت تهوع، ضعف و سرگیجه مواجه و سریعا به بیمارستان اعزام شدند.

حمله به مدرسه‌ها در روزهای گذشته تنها محدود به دانش‌آموزان دختر نبوده و امروز هم گزارش‌ها حاکی از مسمومیت گروهی از دانش‌آموزان پسر در پی حمله شیمیایی به دبستان «برجسته» در کرج بود.

با گذشت سه ماه از مسموم کردن سریالی دانش‌آموزان نه تنها عاملان حملات شیمیایی به مدارس شناسایی نشده‌اند که گستردگی این حملات به شهرهای مختلف هم کشیده شده است.

روز شنبه مرتضی خاتمی، نایب‌ رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از شناسایی نوع سم استفاده شده در حمله به مدارس خبر داد و گفت: «عامل مسمومیت دانش‌آموزان ممکن است یک یا ترکیبی از چند نوع گاز باشد.»

پیش از این اعلام شده بود که گاز «ان.دو» عامل مسمومیت دانش‌آموزان است اما این مقام مسوول گفت: «گاز N2 موجود در این گروه، علایم و تظاهرات بالینی را توجیه نمی‌کند ولی گازهای دیگری که در این محیط‌ها جداسازی شده‌اند علایمی از جمله بی‌حسی اندام را توجیه می‌کند.»

حالت تهوع، استفراغ، سرفه، تنگی نفس، سرفه و ... علایمی هستند که خاتمی از آن‌ها یاد کرد و گفت: «طبق شواهد بالینی افرادی که مسموم شدند مسمومیت ناپایدار و زودگذر داشته و آزمایشات آنان طبیعی است».

او همچنین عامل مسمومیت دانش‌آموزان را در نتیجه نمونه‌برداری‌ها و آزمایش‌های انجام شده «استنشاقی» عنوان کرد.

در روزهای گذشته بسیاری از والدین و برخی چهره‌های سیاسی و دینی از جمله عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، مسموم کردن عمدی دختران دانش‌آموز را پروژه حکومت برای انتقام‌گیری از اعتراض دانش‌آموزان در جریان خیزش انقلابی دانستند.

برخی دیگر نیز هدف از این حملات را خانه‌نشین کردن دختران و زنان و حذف آنان از عرصه عمومی عنوان کردند.

جمهوری اسلامی، مقامات و رسانه‌های آن اما در تلاش‌ هستند تا مسوولیت ترور بیولوژیک دختران دانش‌آموز را به گردن مخالفان خود بیاندازند. از جمله روزنامه کیهان که در گزارش روز شنبه خود از مسموم کردن‌های سریالی با عنوان «فاز جدیدی از جنگ ترکیبی غرب و پادوهای داخلی آن علیه جمهوری اسلامی ایران» یاد کرد.

این روزنامه که حسین شریعتمداری، مدیرمسوول آن، منصوب علی خامنه‌ای است، بدون اشاره به مقصران ترور دانش‌آموزان، «مسمومیت‌های سریالی» را «اسم رمزی» برای «احیای اغتشاشات» و تجمع اعتراضی در خیابان‌ها» دانست.

کیهان همچنین به تبرئه جریان به اصطلاح «تندروی مذهبی» پرداخت که برخی فعالان سیاسی داخل ایران آن‌ها را عامل حمله به مدارس دخترانه دانسته‌اند.

این روزنامه نوشت: «یکی دیگر از محورهای مشترک [فعالیت] ضدانقلاب و طیف رادیکال اصلاحات، انتقام [گرفتن] از جامعه مذهبی ایران است.»

حسین الله‌کرم، از افراد متعلق به نیروهای تندروی حکومتی معروف به «گروه فشار» نیز روز جمعه «چهار روایت از جمهوری اسلامی، جریان انقلابی، غرب‌گراها، آمریکا و ضدانقلاب» را در مسموم کردن‌های سریالی برشمرد.

او گفت دیدگاه رسمی جمهوری اسلامی این است که «آمریکا و گروه‌های ضد‌انقلاب به ویژه منافقین» عامل مسموم کردن دختران مدارس در قم هستند «تا از این طریق با تداوم رمز مهسا، اغتشاشات سه ماهه پاییز را مجددا در پایان سال اجرا یا حداقل آن را زنده نگه داشته یا انتقام ناکامی و شکست جنگ ترکیبی پاییز را از ملت ایران بگیرند».

الله‌کرم مدعی شد «جریان انقلابی» معتقد است «گروه‌های غرب‌گرا با جریان خرابکاری شرافتمندانه به دنبال بازگرداندن ریل کشور به غرب و پذیرش برجام» هستند.

عطالله مهاجرانی، وزیر اسبق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در توییتی، معترضان خیزش «زن، زندگی، آزادی» را عامل حملات شیمایی به مدارس معرفی کرد و نوشت: «بدون تردید همان گونه که ملت ایران در ٢٢ بهمن، توهم انقلاب سوم را به خاک سپرد، موج مسمومیت تمام مى‌شود.
+38
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  واقعاً بنظر میرسه که حکومت سخت در تلاشه که ملت انقلاب کنند اما قشر خاکستری فعلا مشغول خرید دانه ای پسته و کشمش برای شب عید هستند!
  2
  39
  شنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  elnazpishu - لندن، انگلستان

  نوکرای پوتین روش های جنایتشون هم مشابهه. بشار اسد هم به ملت خودش شیمیایی میزد
  2
  37
  شنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  خر سوار سابق - آلبک، آلمان

  تازه اولشه. آخوندهای حـ... میدونند با ایرانی جماعت چه جوری رفتار کنند. حالا به اونها بعد از تظاهرات وقت کافی دادید که پوست‌تان را بکنند،. تمرگیده بمونید تو خونه تا یکی بیاد شما رو نجات دهد. تنها راه نجات ایران ،،، حضور میلیونی در خیابان .
  2
  36
  شنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Munchen - مونیخ، آلمان
  و‌ متاسفانه با وجود این جنایات بینظیر در دنیا ، درصد زیادی از مردم بیخیال مشغول رقابت با هم برای پیش خرید ماشینهای بنجل ساخت شرکتهای وابسته سپاه به قیمت میلیاردی برای دلالی و فروش به یکدیگر برای سود هستند که با اینکار هم جیب اراذل تروریست سپاه رو پر میکنند و هم چرخه شکسته اقتصاد رژیم رو تا حدی به حرکت میاندازند.
  2
  8
  شنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.