کارگردان برنده برلیناله , جایزه اش را تقدیم به خدانور لُجه‌ای کرد

 پوستر فیلم کوتاه «من خود، من هم می‌رقصم» یکی از برندگان در برلینالهرادیو فردا: دو فیلم مرتبط با ایران در بخش‌های فرعی جشنواره فیلم برلین در آلمان جوایز اصلی را دریافت کردند.

به گزارش خبرنگار رادیوفردا، فیلم کوتاه «من خود، من هم می‌رقصم» برنده جایزه بهترین فیلم کوتاه در بخش ۱۴ پلاسِ نسل از نگاه هیئت داوران جوان این بخش و فیلم مستند «هفت زمستان در تهران» برنده جایزه کمپس بهترین فیلم بخش چشم‌انداز سینمای آلمان شد.
محمد ولی‌زادگان، کارگردان فیلم «من خود، من هم می‌رقصم»، در یادداشتی جایزه‌ خود را به خدانور لجه‌ای، از قربانیان سرکوب در زاهدان، تقدیم کرد.

فیلم مستند «هفت زمستان در تهران» ساخته اشتفی ندرزول به روایت زندگی و اعدام ریحانه جباری بر مبنای تصاویر تاکنون دیده‌نشده و نامه‌های او از زندان و صحبت‌های خانواده‌اش می‌پردازد.

ریحانه جباری در ۱۹ سالگی به جرم قتل بازداشت و بعدتر اعدام شد. او اتهام قتل غیرعمد را پذیرفته و دلیل آن را دفاع از خود در برابر تجاوز جنسی اعلام کرده بود.

هفتاد و سومین دوره جشنواره فیلم برلین از روز ۲۷ بهمن آغاز به کار کرد. یکی از اتفاقات مهم جشنواره امسال، تصمیم بی‌سابقه و مهم مدیران برلیناله در عدم اجازه حضور به بخش حاکمیتی سینمای جمهوری اسلامی بود.

همزمان اما آثار متعددی از سینماگرانِ ایرانیِ خارج از کشور در بخش‌های مختلف روی پرده رفت.

گلشیفته فراهانی، بازیگر شناخته‌شده ایرانی و از اعضای هیئت داوری بسیار زنانه این دوره برلینانه در سخنرانی خود در مراسم افتتاحیه این جشنواره از اعتراضات ایران با عنوان «انقلاب» یاد کرد و از «برلین، آلمان، فرانسه و اروپا» خواست «سمت درست تاریخ» را «در حمایت از مردم ایران» انتخاب کنند.

شماری از هنرمندان سرشناس دنیا نیز در حاشیه این جشنواره با تجمع روی فرش قرمز با سر دادن شعار، کف زدن و همچنین حمل پلاکاردهایی با شعار «زن، زندگی، آزادی» از اعتراضات مردمی در ایران حمایت کردند.
+90
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه

  اگر چیزباارزشی بود تقدیم نمیکرد.مانند افسر ایرانی-کانادایی وبازیگرها وبرخی فوتبالیستها نباشیم که یک گل و یا یک تکه فلز را تقدیم به این وآن میکنند.هزاران از این کاپ ها و مدال ها وجایزه ها رامیشود در بازاربه قیمت کمی خرید.فیلم نگیریم وفیلم بازی نکنیم و ازجیب خودخرج کنیم.
  68
  2
  شنبه ۰۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  و البته در نظر شما عرضشی ها چیز با ارزش آن است که از حفره ای وارد بشکه میشود. اگر کمی منطق میداشتی متوجه میشدی که ارزش این اهدایی ها معنویست و شباهتی به تکه استخوان اهدایی رهبر به توله هایش ندارد.
  4
  24
  شنبه ۰۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.