خشم مردم از طرح ارائه سیم کارت خاص به گردشگران: «مردم ایران را هم توریست حساب کنید»

رادیو فردا: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران اظهارات خود درباره طراحی سیم‌کارت‌های مخصوص گردشگران خارجی برای استفاده راحت‌تر از اینترنت را به دنبال موج انتقادات در شبکه‌های اجتماعی تصحیح کرد.

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ایران، پاد، روز جمعه به نقل از عیسی زارع‌پور نوشته بود که وزارت ارتباطات در نظر دارد برای گردشگران خارجی که به کشورمان سفر می‌کنند، سیم‌کارت‌های خاصی را طراحی کند تا بتوانند در مدت حضور خود در ایران راحت‌تر و بهتر از فضای مجازی استفاده کنند.

این اظهارات اما واکنش منفی کاربران فارسی زبان شبکه‌های اجتماعی نظیر توییتر را به دنبال داشت که از فیلترینگ شدید پلتفرم‌ها و سرعت بسیار پایین اینترنت در ایران خشمگین هستند و آن را نشانه «تحقیر ملی» و حتی «کاپیتولاسیون» دانستند.

محمد فاضلی، جامعه‌شناس، نیز نوشت: «ما مردم ایران را هم توریست فرض کنید، فقط اقامت ما متوسط هفتاد و اندی سال است.»

این واکنش‌ها در نهایت پایگاه اطلاع‌رسانی دولت را واداشت تا پست خود در توییتر را حذف کند. ساعتی پس از آن نیز وزیر ارتباطات گفت که این موضوع صرفا پیشنهاد است و هیچ چیزی قطعی نشده است.
آقای زارع‌پور اظهار داشت: «برای گردشگران خارجی که به ایران می‌آیند و ارتباطاتشان در سکوهایی است که مطابق مقررات ما دچار محدودیت‌ است، درخواست‌هایی مطرح شده که سیم‌کارت‌ با دسترسی به چند سکوی خاص اختصاص و پس از خروج، سیم‌کارت منقضی شود.»

وی افزود: «این سیم‌کارت هنوز در حد پیشنهاد است و درباره آن تصمیم‌گیری نشده است.»
اینستاگرام و واتساپ از جمله سکوهایی است که در پی اعتراضات اخیر در ایران فیلتر شد و این تصمیم صدها هزار کاربر ایرانی داخل کشور را که بسیاری از آنها نیز کسب و کارشان با این شبکه‌ها مرتبط بوده است با مشکل مواجه کرده. سرعت پایین اینترنت نیز دلیل دیگر نارضایتی کاربران ایرانی از سیاست‌های جمهوری اسلامی است به طوری گاهی باز کردن فایل‌های ساده کم حجم نیز زمان زیادی می‌گیرد.
وزارت ارتباطات ایران: «سیم کارت خاص» برای توریست‌های خارجی «در حد پیشنهاد است و تصمیمی» گرفته نشده
بی بی سی:در پی انتشار خبر اظهارات عیسی زارع‌پور،‌ وزیر ارتباطات ایران درباره دسترسی گردشگران خارجی به سایت‌های فیلتر شده در ایران از جمله واتساپ و اینستاگرام از طریق یک نوع «سیم کارت خاص»، وزارت ارتباطات ایران این مساله را رد کرد.
 
وزارت ارتباطات در بیانیه ای گفت که چنین مساله ای «هنوز در حد پیشنهاد است و درباره آن تصمیم‌گیری نشده است.»
 
آقای زارع‌پور گفته بود که شنیده شده است که «توریست‌ها و گردشگران خارجی در کشور به دلیل فیلترینگ دو پلتفرم واتس‌آپ و اینستاگرام کمی دچار مشکل شده‌اند».
 
وی در ادامه گفته که «در نظر داریم با توجه به محدودیت استفاده از این دو پلتفرم، برای گردشگران خارجی که به کشورمان سفر کرده‌اند، سیم‌کارت‌های خاصی را طراحی کنیم».
 
به گفته وی هدف از این کار این است که «که این افراد بتوانند در مدت حضور خود در ایران راحت‌تر و بهتر از فضای‌مجازی استفاده کنند.»
 
این اظهارات واکنش‌های زیادی را داشت و شهروندان ایرانی با انتقاد از اینکه مسئولان جمهوری اسلامی به جای اینکه به فکر شهروندان ایرانی باشند به فکر گردشگران هستند به طنز نوشتند:‌«مردم ایران را هم توریست حساب کنید.»
+41
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  Mostafa_123 - اوسلو، نروژ

  تا میتونید خشم و تنفر مردم رو بیشتر کنید! با همین فرمون برید جلو لطفا! دریغ از یک ذره مردم داری! خنگ‌های بی‌مصرف
  0
  42
  جمعه ۰۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  elnazpishu - لندن، انگلستان
  ...... میگه توریست خارجی یعنی ایرانی مقیم خارج هستید و دوروز میاید لجنزار اخوندا رو ببینید حق ندارید استفاده کنید
  0
  9
  جمعه ۰۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن
  معلوم نیست که اون سیم کارتها هم قابل کنترل و شنود باشه ، چه بسا در بین گردشگران خارجی ( از دید کارگزاران رژیم ) دشمن و جاسوس هم به ایران بیایند ! ولی اونچه رو که مسلم هست این بی شرفها دیدن مشقت و سختی زندگی مردم در هر شکلی براشون لذتبخشه !
  0
  14
  جمعه ۰۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  siavash786 - قلب نگین، هندوستان
  منهم برای عید میخوام برم ایران ، اینترنت سرتون و بخوره . تلفن ما را قطع نکنید
  0
  11
  جمعه ۰۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan1326 - تهران، ایران
  منظور از توریست اعرابی هستند که جهت مراجعه به عشترتکده های مشهد مقدس مراجعه میکنند ، و میهمان ویژه علم الهدا هستند، البته بهتر استکه علم الهدا بوسیله دختران و زنان خانواده خودش از اینها پذیرایی کند
  0
  4
  شنبه ۰۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.