در پی حکم اعدام برای جمشید شارمهد، آلمان دو دیپلمات ایرانی را اخراج کرد

بی بی سی:  آنالنا بائربوک وزیر خارجه آلمان می‌گوید در واکنش به صدور حکم اعدام برای جمشید شارمهد، دو ایرانی از برلین اخراج می‌شوند. آقای شارمهد شهروند دوتابعیتی ایرانی آلمانی است که در جریان سفری به امارات ربوده شد.

وزیر امور خارجه آلمان روز چهارشنبه اعلام کرد از این دو دیپلمات خواسته شده «در مدت زمان کوتاهی» آلمان را ترک کنند.

آلمان می‌گوید که این دو دیپلمات را «عنصر نامطلوب» تشخیص داده است؛ این اصطلاحی است که در عرف روابط بین الملل عمدتا برای اخراج افراد دارای مصونیت دیپلماتیک استفاده می‌شود.

دادگاه انقلاب جمشید شارمهد شهروند ربوده شده ایرانی - آلمانی را که در ایران زندانی است، به اتهام «افساد فی‌الارض از طریق طراحی و هدایت اقدامات تروریستی» به اعدام محکوم کرده است.

آلمان در واکنش خواستار لغو این حکم شده است. آنالنا بائربوک وزیر خارجه آلمان پیشتر هم گفته بود ایران تلاش‌ها برای دفاع از آقای شارمهد را نادیده گرفته است.

تابستان ۱۳۹۹ جمشید شارمهد، رئیس «گروه تندر» در جریان سفری به امارات متحده عربی در دوبی توسط ماموران حکومت ایران ربوده و به این کشور منتقل شد.
انتقادها از روند ناعادلانه دادرسی
آنالنا بائربوک روز گذشته در توییتی اتنقاد کرد که «جمشید شارمهد از یک محاکمه عادلانه برخوردار نبود» و گفت: «ما بارها حمایت خود را از آقای شارمهد اعلام کرده‌ایم و با تمام قدرت به این کار ادامه خواهیم داد».

آنالنا بائربوک روز سه‌شنبه تاکید کرد: «حکم اعدام صادر شده علیه جمشید شارمهد به هیچ وجه قابل قبول نیست. ما از ایران می‌خواهیم این حکم را تصحیح کند. صدور مجازات اعدام برای آقای شارمهد باعث واکنش شدیدی خواهد شد.»

غزاله شارمهد، دختر جمشید شارمهد، اخیرا پس از برگزاری آخرین جلسه دادگاه پدرش در ماه ژانویه - ۲۰ دی - در توییتی گفته بود که جان او در خطر است. خانم شارمهد نوشت پدرش در یک دادگاه «نمایشی» به «افساد فی‌الارض» متهم شده که می‌تواند حکم اعدام را برای او به همراه داشته باشد.

ریاست جلسات محاکمه جمشید شارمهد را قاضی صلواتی برعهده داشته که احکام سنگینی برای زندانیان سیاسی صادر کرده است.

نهادهای حقوق بشری بارها درباره عدم رعایت قواعد یک دادرسی عادلانه، روند غیرقانونی ربودن آقای شارمهد و خطر صدور حکم اعدام برای او هشدار داده بودند.

در چند سال‌ اخیر شدت تنش‌های ایران و غرب از حوزه اطلاعاتی و بازداشت وابستگان یا خبرچینان فراتر رفت و در برخی کشورها از جمله هلند دو دیپلمات‌و در آلبانی سفیر جمهوری اسلامی اخراج شدند.
+144
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۳
  varied - ریزه، ترکیه

  در 40 سال گذشته طویله اسلام همیشه با گروگانگیری و تهدید به اعدام از غرب اخاذی کرده اینبار هم چنین است اعدامی در کار نیست فقط هدف اخاذی و باجگیری از دول غرب است
  5
  38
  ‌چهارشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  دو کلمه حرف حساب - حصارک، ایران

  واقعا آلمان ترکنده. اینها دارند یک فرد ناعادلانه اعدام میکنند آلمان هم دو نفر را امروز بیرون میکنند و فردا این دو نفر سر از یک سفارت دیگه تو یک کشور دیگه سر در میاورند. اگر آلمان راست میگه فک و فامیل انگل زاده ها رو از آلمان بیرون بکن و بساط دوستداران آخوندها روکه به ایرانیان وطن دوست حمله میکنند. بنداز اونها تو زندون. جلو معامله شرکتهای با آخوندها رو بگیره.
  4
  41
  ‌چهارشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  مسئولان نظام اخوندی با اعدام و به قتل رساندن مخالفانتان به هیچ چیز نمیرسید. وقت ان است که با مخالفانتان مهربانی کنید تا جای اشتی را برای روز مبدا گذاشته باشید. دور نیست که نظام اخوندی نیز سقوط کند انگاه مجبورید برای هرکس و هر جانور خطرناکتر از خودتان پناه ببرید تا خود و خانواده هایتان بخشیده شوند.
  2
  30
  ‌چهارشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  این یارو تو مسجد شیراز وسیله ترکونده بود 15 سال پیش, این چه جوری تو آلمان زندگی می‌کرده، اصلا خدایی به جمهوری اسلامی کاری ندارم شما آدم کشتی بعد راست راست رفتی یه کشور دیگه پناهنده شدی و کاری بهت نداشتن، اصلا هصم این مسئله مشکل هست این چه جوری تو اروپا و آمریکا مونده، شما آدم بکشی اینتر پل سه سوته تورو میگیره و برگشت میده شمارو اینها من موندم چه جوری این همه سال در رفته از قانون،
  27
  11
  ‌چهارشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۹
  senator x - تهران، ایران
  اهای آلمان و سایر کشورهای اروپائی.آنزمان که گول آمریکا را خوردید و با سرنگونی شاه موافق بودید باید فکر این روزها را هم میکردید و متاسفم که هنوز ازکردن سپاه بیک سازمان تروریستی دارید طفره میروید.یعنی دلار و یورو انقدر عزیزه یا اینکه واقعا خنکید؟
  2
  9
  ‌چهارشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  صدای خسته - بروج، بلژیک
  همین؟یارو رو دارن اعدام میکنن و می‌کشند اونوقت آلمان زور زده دوتا از دیپلمات‌های آخوندها رو اخراج کرد؟لابد یکیشون آبدارچی دیپلمات بوده و اون یکی‌هم سرایدار دیپلمات.آلمان ماتحتت .. شد با اینکارا.
  3
  10
  ‌چهارشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.