زلزله ترکیه و سوریه؛ هزاران نفر می‌خواهند نوزاد یافت شده در زیر آوار را به فرزندی بپذیرند

بی بی سی:هزاران نفر از سراسر جهان اعلام آمادگی کرده‌اند تا نوزادی را که در زلزله شمال‌غرب سوریه از زیر آوار بیرون کشیده شده به فرزندی قبول کنند.

هنگامی که این نوزاد دختر از زیر آوار بیرون کشیده شد هنوز با بند ناف به مادرش وصل بود. امدادگران او را آیه نام داده‌اند که به معنی معجزه است.

مادر، پدر و هر چهار خواهر و برادر او در زمین‌لرزه شهر جندیرس جان خود را از دست دادند و این نوزاد در حال حاضر در بیمارستان تحت مراقبت پزشکی است.هانی معروف، متخصص اطفال در بیمارستان که از این نوزاد مراقبت می‌کند، گفته است که «او روز دوشنبه در وضعیت بدی به بیمارستان آورده شد، بدنش آسیب دیده و نقاط مختلف آن کبود بود، دمای بدنش کاهش یافته و به دشواری تنفس می‌کرد».

دکتر معروف گفته است که در حال حاضر، وضعیت او «پایدار» است.

ویدیوهای نجات آیه که به طور گسترده در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده مردی را نشان می‌دهد که نوزادی پوشیده از گرد و خاک را که از زیر آوار یک ساختمان ویران بیرون کشیده شده، در آغوش دارد.

خلیل السویدی، یکی از بستگان دور این نوزاد که در محل بود، او را به بیمارستان شهر عفرین آورد.
اکنون هزاران نفر از طریق رسانه‌های اجتماعی از او خواسته‌اند جزئیاتی را برای پذیرفتن نوزاد به فرزندی در اختیارشان قرار دهد.

یکی از این افراد گفته است که «مایلم او را به فرزندی قبول کنم و زندگی شایسته‌ای برایش فراهم کنم».

یک مجری تلویزیون کویت هم گفته است: «من آماده هستم از این کودک مراقبت کنم و او را به فرزندخواندگی بپذیرم... البته اگر قانون این اجازه را به من بدهد».
خالد عطیه، مدیر بیمارستان، می‌گوید که ده‌ها نفر از سراسر جهان با او تماس گرفته و گفته‌اند که می‌خواهند آیه را به فرزندی قبول کنند.

دکتر عطیه که دخترش چهار ماه بزرگتر از این نوزاد است، می‌گوید «در حال حاضر، نمی‌توانم به کسی اجازه بدهم او را به فزندی قبول کند و باید منتظر بمانم خویشاوندانش پیدا شوند و تا آن زمان، مثل بچه خودم با او رفتار خواهم کرد».

در حال حاضر همسر دکتر عطیه همراه با دختر خودش به این نوزاد هم شیر می‌دهد.

در شهر جندیرس، زادگاه آیه، مردم همچنان در میان آوار ساختمان‌های ویران شده به دنبال عزیزانشان می‌گردند.

محمد العدنان، روزنامه‌نگار محلی، به بی‌بی‌سی گفت: «وضعیت اینجا فاجعه‌بار است. افراد زیادی هنوز زیر آوار هستند و نتوانسته‌ایم آنها را بیرون بیاوریم».

وی تخمین می‌زد که ۹۰ درصد از شهر ویران شده باشد اما تا کنون بیشتر کمک‌ها از سوی مردم محلی تامین شده است.
امدادگران گروه کلاه سفیدها، که بیش از یک دهه در طول جنگ داخلی سوریه مردم غیرنظامی را از زیر آوار ساختمان‌های بمباران شده بیرون می‌کشیدند و با این نوع عملیات آشنایی دارند، از معدود کسانی هستند که به مردم جندیرس کمک کرده‌اند.

محمد الکامل، از اعضای این گروه گفته است که «به دلیل ناپایدار بودن ساختمان‌ها، خود امدادگران نیز ممکن است آسیب ببینند و جان خود را از دست بدهند».

او گفت: « همین الان سه جسد را از زیر این آوار بیرون کشیدیم و فکر می‌کنیم هنوز اعضای خانواده‌ای در زیر آوار این ساختمان زنده مانده‌اند و ما باید به کار ادامه بدهیم».

گزارش شده که زلزله در سوریه بیش از ۳۰۰۰ کشته برجای گذاشته که این آمار شامل قربانیان این حادثه در مناطق تحت کنترل مخالفان حکومت بشار اسد نمی‌شود.
+140
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.