علی شمخانی برای «گفت‌وگوهای امنیتی منطقه» به مسکو رفت

 علی شمخانیرادیو فردا: علی شمخانی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی و دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، صبح سه‌شنبه ۱۸ بهمن‌ راهی مسکو شد تا در یک نشست امنیتی شرکت کند.

پایگاه خبری نورنیوز، وابسته به شورای امنیت ملی، هدف سفر شمخانی را شرکت در «پنجمین نشست گفت‌وگوی امنیت منطقه‌ای» اعلام کرد که قرار است روز چهارشنبه در مسکو با حضور مقامات امنیت ملی کشورهای همسایه افغانستان برگزار شود.

با این حال این پایگاه خبری افزوده است که شمخانی در حاشیه این نشست با برخی همتایان خود، ازجمله نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت ملی روسیه نیز به‌طور جداگانه «درباره مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی» گفت‌وگو خواهد کرد.

هفته گذشته نیز رسانه‌های روسیه به‌نقل از اعلام کرده بودند که هدف سفر شمخانی بررسی اوضاع افغانستان است و ضمیر کابلوف، مدیر بخش دوم آسیایی وزارت خارجه روسیه، به اسپوتنیک گفته بود «اوضاع پیرامون خود ایران مورد بحث قرار نخواهد گرفت».

اسپوتنیک همچنین گزارش داده بود این نشست در ادامه نشست مشابهی است که پارسال تاجیکستان میزبان آن بود و در آن دبیران شوراهای امنیت ملی هند، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان درباره وضعیت افعانستان گفت‌وگو کردند.

دبیر شورای امنیت ملی ایران و روسیه آبان ماه امسال هم در تهران دیدار کرده بودند.

نورنیوز در کنار خبر سفر شمخانی گزارشی را هم منتشر کرد و در آن نوشت «مهم‌ترین نقطه اشتراک ایران و روسیه که مناسبات دوجانبه را در شرایط جدید شکل داده، تبادل ظرفیت‌های اقتصادی و تجاری برای بی‌اثرسازی تحریم‌ها»ست.

هم‌زمان با این سفر فرشاد مهدی‌پور، معاون امور مطبوعاتی وزارت ارشاد هم از امضای تفاهم‌نامه همکاری‌های رسانه‌ای ایران و روسیه خبر داد و گفت در راستای این تفاهم‌نامه ارتباطات رسانه‌ای بین تهران و مسکو تسهیل خواهد شد.

این مقام دولتی «تسهیل صدور روادید برای خبرنگاران، تسهیلات برای گروه‌های رسانه‌ای که از روسیه وارد ایران می شوند یا گروه‌های رسانه‌ای که از ایران به روسیه می‌روند» را ازجمله این موارد خواند.

جمهوری اسلامی زیر نظر علی خامنه‌ای و به پیروی از خط‌مشی موسوم به «نگاه به شرق»، در سال‌های اخیر تلاش کرده است روابط خود با روسیه را گسترده‌تر و عمیق‌تر کند.

در همین زمینه، روزنامه «وال ‌استریت جورنال» هفته گذشته از اعزام یک هیئت ایرانی به روسیه برای ساخت کارخانه‌ای با قابلیت تولید شش هزار پهپاد طراحی‌شده توسط جمهوری اسلامی برای استفاده در جنگ اوکراین خبر داده بود.

خبری که از سوی نورنیوز و ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران تکذیب شد؛ کنعانی گفت همکاری ایران در ساخت کارخانه‌ای با قابلیت تولید شش هزار پهپاد در روسیه «موضوعیت ندارد و کذب است.
+6
رأی دهید
-74

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  شما بخوان گفتگوهای امنیتی منطقه ولی در حقیقت لیسیدن معامله پوتین و پیام از جانب حاکمیت ، که رهبر معظم قُنبُلش همه جوره واسه ارباب بزرگ پوتین آماده سرویس هست و هر قرارداد ننگین جدیدی رو به دیده منت پذیراست !!
  1
  29
  ‌سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Rosha50 - لانسینگ، انگلستان
  در واقع میخواهد خو ش رقصی های جدید را بیاموزد .
  1
  3
  ‌سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.