رادیو فرانسه: پاریس با حمایت از معترضان مواضع خود را نسبت به تهران تغییر داده است

العربیه: کارشناسان خاورمیانه به رادیو بین‌المللی فرانسه گفته‌اند که پاریس طی ماه‌های اخیر مواضع خود نسبت به تهران را تغییرات عمده داده و وزن خود را پشت سر مخالفان حکومت ایران انداخته است.

فرانسه اخیرا به عرفان مرتضایی، پسرخاله مهسا امینی، دختر 22 ساله سقزی که قتل وی به دست گشت ارشاد جمهوری اسلامی باعث آغاز خیزش مردمی ضدحکومتی در سرتاسر ایران شد، پناهندگی داد.

داوید ریگوله-روز، کارشناس خاورمیانه، در این باره به رادیو بین‌المللی فرانسه می‌گوید: «اینکه فرانسه به مرتضایی ویزا داده نشان می‌دهد که پاریس در حال تغییر موضع‌ در قبال تهران است. می‌شود آشکارا گفت که روابط دو طرف افتضاح است.»

مرتضایی روز شنبه پس از آنکه وزارت خارجه فرانسه به درخواست وی برای پناهندگی پاسخ مثبت داد، وارد پاریس شد. پس از مرگ دخترخاله‌اش در بازداشتگاه، مقامات ایرانی علت مرگ وی را «سکته قلبی» اعلام کردند. با این حال، مرتضایی روایت دیگری را پیش کشید و گفت مهسا به علت «ضربه شدید به سر» به قتل رسیده است.

به گفته او: «از وقتی با رسانه‌های خارجی مصاحبه ‌کردم، پیام‌هایی دریافت کردم مبنی بر اینکه یا ربوده می‌شوم و به ایران بازگردانده می‌شوم یا اینکه مستقیماً به قتل می‌رسم. به همین خاطر هم از فرانسه تقاضای پناهندگی کردم.»

به گفته رادیو بین‌المللی فرانسه، روابط پاریس و تهران اخیرا به قهقرا رفته است. فرانسه در برابر سرکوب معترضان ضدحکومتی توسط تهران مواضع سفت و سخت گرفته و آن را محکوم کرده است. موضوع هفت تبعه فرانسوی که در ایران زندانی هستند نیز وضعیت را پیچیده‌تر کرده است.

در اواسط نوامبر، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه از چهار زن کنشگر ایرانی مخالف جمهوری اسلامی در پاریس استقبال و مراتب «احترام و تحسین» خود برای زنان ایرانی «در چارچوب انقلابی که آنها رهبری می‌کنند» را اعلام کرد. تهران اظهارات وی را محکوم کرد و آنها را «تاسف‌بار و شرم‌آور» خواند.

موضع‌گیری پاریس علیه تهران در باب قضیه اتمی ایران، و خشم رژیم ایران بابت کاریکاتورهای انتقادی نشریه «شارلی ابدو» نیز از دیگر دلایل تیره و تار شدن روابط پاریس و تهران است.
+66
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  الفارد - وردینگ، انگلستان
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان. اتفاقا‌ حمله به سفارتهای انگلیس و عرعرستان نشان داد که استایل حمله به سفارت در جمهوری اسلامی متفاوت با آن چیزی است که در سفارت آذربایجان اتفاق افتاد. این جریان به شدت مشکوک است!
  12
  1
  ‌سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  فرانسه وغرب هزاران بار وبرای هزارو یکمین بار با خمینی سیک زاده برای ملت ایران تکلیف تعیین کردند،حالا یک عجوزه بی مصرف مثل مسیح صیغه نژاد را میخوان به ملت ایران قالب کنند،چرا؟ چرا بجای این زیرانداز خاتمی و باندش به سراغ کسی نمیرن که ملت ایران از اولین روز اعتراضات با فریاد رضا شاه روحت شاد انهم نسلیی که رضا شاه را فقط از نامش میشناسند آنهم در تاریخی که ۴۳ سال است خمینی توله سیک و باند صیغه زاده هایی جبل امل و بصره و سامرا با کمک بی بی سی و بوقهای تبلیغاتیش که او را به خمینی تبدیل کردند سعی در جعل ان دارند. یحنی اقای "رها"(نه رضا رضا نه ایرانی بود و در اینده هم این قبیل نامها در ایران جا ندارند)) وپهلوی؟دلییل ان هم این است که درایران یک حکومت مقتدر در ایران که به فکر عزت ایران و ایرانی باشه نمیخوان. یک ملیجک بی مصرف دیگر مثل خمینی میخوان که با باند احمقش ایران را ازعصر کنکورد به عصرآفتابه مسی وتراخم و وبا برگردونه و مسیح صیغه نژاد تمام شرایط خاص را داره،بزرگ شده اخوراخوند است،تا زمان بی مصرف شدنش بعنوان کمک جنسی استفاده شده و دوران پرو شدن را با معدل بالای۲۰سپری کرده....
  15
  5
  ‌سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  .....حالا وقتشه که سرمایه گذارشون ثمربده، با خمینی که سرمایه گذاریشون کلی ثمر داد یک مملت سرمیایه دار مثل ایران را با انهمه منابعش به کشوری ورشکسته تبدیل کردند که کل خاور میانه تا شاخ افریقا را تبدیل به یک بازار فروش سلاح، فروش اندام برای آنها کرد ویک بازار خوب برای پرورش بدون مخارج مغزهایی که به آنها محتاجند...حالا مسیح صیغه نژاد مونده که اران را تبدیل به یک بازار ارائه خدمات جنسی به کل دنیا کنه
  12
  6
  ‌سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  فوری : خامنه ای جزایر ایران را به عربستان فروخت.......لطفا این گزارش را گوش کند تا بدانید چرا امثال مسیح صیغه نژاد قراره سکان داره اینده ایران بشن، ایران قراره نه جزیره ثبنات بلکه جزیره خوشگذرانی برا اعراب خلیج فارس شود یحنی تایلند خاور میانه.بعد از شنیدن این گزارش میدونید چرا درمقابل خلیج ع.ر.ب.ی دزدان و صیغه زاده های اشغالگر ایران واکنشی نشان ندادند. تقدیم به دموقارضی طلبنان ابو سکولاریستهای و ابو بعثیهای وطنی
  11
  2
  ‌سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  کیانپور - ونکوور، کانادا
  به کشورهای غربی (آمریکا اسراییل فرانسه و آلمان و انگلیس) نمی توان اعتماد کرد. اینان فقط به دنبال منافع خود هستند. همین دولتها به شاه ایران خیانت کردند و با خمینی ساخت و پاخت کردند. حال تاریخ مصرف آخوند ها هم به پایان رسیده است.
  1
  13
  ‌سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  فعلا حمایتهاشون لفظی بوده و به یکی دو نفر هم پناهندگی داده اند !! این کارها حمایت نیست فرانسه اگر راست میگه از نفوذ خودش در خاورمیانه استفاده کنه تا کشورهای همسایه ایران مخصوصا کشورهای عربی خلیج فارس حیاط خلوت سپاه شاخداران نشوند و سپاه را هم وارد لیست تروریستی بکنند
  1
  7
  ‌سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.