ترانه «برای» شروین حاجی پور ؛ ترانه ای که دنیا را درنوردید / تبریک شهبانو فرح پهلوی


ترانه “برای” اثری از شروین حاجی‌پور که می‌توان آن را مانیفستی برای خیزش انقلابی ایرانیان دانست، برنده جایزه ویژه آکادمی ملی علوم و هنرهای ضبط آمریکا «گرمی» شد. عنوان این جایزه ویژه «بهترین آهنگ برای تغییر اجتماعی» بود.
تبریک شهبانو فرح پهلوی
ترانه "برای…" شروین حاجی‌پور در شصت و پنجمین دوره از جایزه معتبر گرمی برنده جایزه ویژه گرمی در بخش بهترین "ترانه برای تغییر اجتماعی" شد. این رویداد بازتاب زیادی در میان چهره‌های سیاسی، فرهنگی، هنری و اجتماعی داشت.
 
فرح پهلوی، آخرین ملکه ایران با انتشار پیامی در شبکه توییتر از شروین حاجی‌پور تشکر کرد که "صدای مردم آزادی‌خواه ایران را جهانگیر کرد".
تبریک رابرت مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران
رابرت مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران در توییترش نوشت، ترانه "برای" همچنان در تمام جهان "طنین‌انداز و الهام‌بخش" خواهد بود و جایزه گرمی برای این ترانه تریبونی برای مردم ایران است.
هانا نویمن نماینده پارلمان اروپا ضمن تبریک به شروین حاجی‌پور در توییترش، واژه "برای آزادی" را با حروف انگلیسی توییت کرد.
تبریک هنرمندان
کیهان کلهر، آهنگساز و نوازنده در استوری اینستاگرامش نوشت: «نفست گرم شروین عزیز، برای زن، زندگی، آزادی، برای آزادی.»
 
"هیچکس"،رپر معروف ایرانی نیز در توییتر نوشت: «به یاد هنرمندانی که علیه فراموشی خواندن و به یاد هنرمندانی که به خاطر زن بودنشان نخواندند».
داریوش اقبالی، خواننده سرشناس نیز در اینستاگرامش نوشت: «شروین عزیز، تبریک به تو! همه ما فارغ از هر گروه و هر نژاد و هر گرایش، ترانه تو را شنیدیم و خواندیم، و حال از موفقیت جهانی تو شاد شدیم. ممنون که این چنین همصدایی و همبستگی را به هموطنانت هدیه دادی.»
ابی و گوگوش نیز این موفقیت بزرگ را به شروین حاجی‌پور تبریک گفتند.
از فریدن فرخزاد تا شروین حاجی‌پور
حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده قربانیان پرواز اوکراین در توییترش نوشت: «برای شروین، برای توماج، برای فریدون فرخزاد، برای تمام هنرمندانی که توسط جمهوری اسلامی کشته، شکنجه و دستگیر شدند.»
علی شریفی زارچی، استاد دانشگاه صنعتی شریف نیز نوشت: «امروز نبردی، وقتی بردی که حتی توی جشن تولد بچه دبستانی‌ها هم آهنگ تو رو گذاشتن و بچه‌ها از حفظ هم‌خوانی کردن.»
 
گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی نیز شروین حاجی‌پور را "پسرش" خطاب کرد و نوشت: «از صمیم قلبم بهت تبریک می‌گم و من امروز شادمانه می‌خوانم .... برای‌شروین‌ حاجی‌پور، برای ایران.»
صف‌آرایی رسانه‌های حکومت مقابل «گرمی»
روزنامه همشهری در واکنش به اهدای جایزه ویژه «گرمی» به شروین حاجی پور بخاطر آهنگ «برای» نوشت که طراحی دشمن در دادن جایزه گرمی به شروین حاجی پور برای آهنگ برای، «مثل روز روشن است. تنور اغتشاش حداقل در ذهن‌ها نباید خاموش شود این دستور کار همان کسانی است که این آتش را روشن کردند.»
 
روزنامه ایران نیز در واکنش به این جایزه نوشت که رسانه‌های غربی همواره مدعی بوده‌اند که فرهنگ و هنر را نباید به «سیاست آلوده کرد» ولی امسال «بخش بهترین ترانه برای تغییر اجتماعی» را «برای اولین بار در این مراسم» گنجاندند که «پیش از این چنین بخشی وجود نداشت.» نویسنده روزنامه دولت این موارد را گویای آن دانسته «که جایزه اخیر» به گفته این رسانه «سیاست زده» بود.
 
بنابر ادعای نویسنده این روزنامه پیش از این «نمایش سیاسی پشت نقاب هنر، کمپین ائتلاف سازی برای لیدری جریان آشوب و همچنین کمپین وکالت دادن به ربع پهلوی سازماندهی شده بود تا همچنان اغتشاشات به عنوان مسأله اصلی کشور بازنمایی شود» که به زعم روزنامه دولت ابراهیم رئیسی «با شکست رو‌به‌رو شد.»
+85
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  عجیب نیست فرهاد سال ۵۷ "والا پیامدار محمد" را خواند .چپی انقلابی‌ .ملی‌ مذهبی بود که از ارگاسم کف کردند.یک جوری چنان از ته گلو محمد می‌‌گفت . " والا مووووووووهمد د د د د د د" با ۵۰ کیلو فشار روی د. نسوان انقلابی‌ بود که چادر دستمال پرتاب .جیغ می‌‌زند و همه غش می‌‌کردند . پاپ اسلامی با یک کم ویکتور خارا و آمیخته با باب دیلون. یک جوان با چند جمله ساده .۱۰۰ میلیون بار گوش داده. تمام دنیا را تغییر داد. حتا چینی‌‌ها هم انقلابی‌ و به خیابان آمدند جوان کره جنوبی بود که دم سفارت ایران جمع شده و این ترانه را به فارسی‌ خواندند..در هیچ سایت ۵۷ اتی ایران. نه تبریکی .نه شادی .هیچ هیچ. چرا ؟ خانم امپریالیست این هدیه را داده. از دم همه لیاقت نوحه اهنگران هستید. "ممد نبودی ببینی‌". تا سینه بزنید یا لنین
  2
  3
  ‌سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.