قالیباف تلویحاً اعتراف کرد که فرمان عفو رهبر برای پیشگیری از وقوع انقلاب است

 محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی ایرانرادیو فرانسه:ناصر اعتمادی
محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، در سخنان امروز خود، دوشنبه هفدهم بهمن‌ماه، با اشاره به عفو دهها هزار نفر از جوانان دستگیرشده اعتراض‌های ماه‌های اخیر در ایران هدف از این اقدام را پیشگیری از وقوع انقلاب یا به تعبیر او "اغتشاش و آشوب" سازمان یافته دانست. محمد باقر قالیباف گفت که رهبر حکومت مذهبی ایران با این تدبیر "نقشه دشمنان برای تبدیل کردن جوانان و نوجوانان معترض ... به آشوبگران سازمان یافته را سد کرد."

قالیباف تصمیم علی خامنه‌ای را "محبت‌آمیز و پدرانه" و در جهت "ترمیم اجتماعی و احیای اتحاد و همدلی ملی" توصیف کرد و از همه مسئولان جمهوری اسلامی خواست که تصمیم رهبر را سرمشق و سرلوحه رفتار خود قرار دهند.

ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت جمهوری اسلامی، نیز در تفسیری نوشت که "فرمان عفو عمومی دهها هزار نفر" از جوانان و نوجوانان دستگیر شده در اعتراض‌های اخیر "لرزه به اندام جبهه برانداز انداخته" و آن را "به سکوت وادار کرده است."

ایرنا در توضیح علت تصمیم رهبر جمهوری اسلامی از قول "کارشناسان و جامعه شناسان" نوشته است که خیزش جاری در ایران "می‌تواند به گسست اجتماعی دامن زده و انقطاع نسلی و فرهنگی را موجب شود" و در جامعه "دو دستگی" ایجاد کند.

ایرنا نوشته است  که تصمیم عفو عمومی از سوی رهبر حکومت اسلامی به "خلع سلاح" دشمن منجر شده و "آنهایی را که با سر دادن شعارهای هنجار شکن اصل نظام را هدف قرار داده بودند، خلع سلاح کرد."

محسن هاشمی، فرزند علی اکبر هاشمی رفسنجانی، نیز فرمان عفو ده‌ها هزار جوان و نوجوان دستگیر شده را اقدامی جهت "بی اثر کردن تحریکات ضدانقلاب" دانست و افزود که این فرمان می تواند "آتش زیر خاکستری را که اگر باقی مانده خاموش کند" و "جلوی بهانه‌های حقوق بشری را که اخیراً در سطح جهان نسبت به ایران زیادتر شده، بگیرد." محسن هاشمی سپس ابراز امیدواری کرده که عفو رهبر مشمول خواهرش، فائزه هاشمی، نیز بشود.  

تصمیم رهبر جمهوری اسلامی برای جلوگیری از وقوع یک "انقلاب" یا به تعبیر حکومت "اغتشاش" همزمان است با بروز شکاف‌هایی در درون قدرت اسلامی ایران. بعد از میرحسین موسوی که خواستار تشکیل مجلس موسسان و تدوین قانون اساسی جدید جهت تغییر نظام مطابق رأی مردم شد، محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین نیز بعد از ماه‌ها سکوت با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که نارضایتی‌های عمومی در کشور غیرقابل انکار هستند و باید با روش‌های مدنی و خشونت‌پرهیر حکومت را به انجام تغییر روش و پذیرش اصلاحات وادار کرد.با این حال، خود خاتمی اعتراف کرد که اصلاحات به صخره ستبر بن‌بست برخورد کرده و نشانه‌ای از تمایل در حکومت برای انجام اصلاحات مشاهده نمی‌شود.
+11
رأی دهید
-75

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  Rosha50 - لانسینگ، انگلستان

  آقای قالی باف شما دیگه زر نزن برای .....ه خوردن دیر آمدی .!!!
  2
  41
  دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  sara_moshiri - برلین، آلمان

  خاک تو سرت کم آوردی؟ خامنه عقب مونده
  5
  40
  دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۶
  Reza222 - سیدنی، استرالیا

  اون رهبر مفعول عف بده یا نده شما رفتنی دیگر هستید، مردم دارند تجدید قوا می‌کنند تا به خدمت خواهر و مادرتون برسن برای همیشه این انقلاب مستمر. اون بیناموس های دلقک سیاسی بهتر نمایندشون اعلام کنند، چرا نمی‌کنند چون در حد پادشاه ایران رضا شاه کسی نیست که بتوانه دلسوز آگاه و باسواد باشه، این یک واقعیت
  7
  46
  دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  shirzan - برلین، آلمان

  در واقع این معترضین هستند که اگر مایل باشند و بخواهند میتوانند رهبری و نهاد هاشون رو ببخشند و نه برعکس
  3
  39
  دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  دست چلاق رهبر باز هم بشکنه که نیامد بخاطر اینهمه خونهای ریخته شده یکبار اظهار ندامت بکنه.
  4
  38
  دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران
  عفو شیطان چه ارزشی داره؟ ولایت شیطان چی رو عفو کرده ؟ مگر جرمی داشتند که حالا شیطان بخواد عفو کنه آنها رو؟ عفو بی گناهان خودش گواه بی عدالتی و فساد حکومت ولایت شیطان هستش. بعد از چهار اعدام بی دلیل و ناعادلانه اینکار بیشتر مثل جوک هستش ولی بازم خوشحالم بخاطر خانواده هایی که این چند ماه واقعا تحت فشار سیستم فاسد ولایت شیطان بودند ولی دیگه آب از سر مردم گذشته و کارهایی که اینا سر مردم عادی و خانواده ها آوردند و حداقل 500 نفر و هزار نفر رو مجروح کردند به این آسونی ها بخشیده نمیشه. نه می بخشیم نه فراموش میکنیم. ولایت شیطان و حکومتش قطعا سقوط کرده ولی خودش نمیدونه.
  20
  34
  دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  Gharibeh-Ashena - هانوفر، آلمان

  بیشرفها همچین از آزادی ده ها هزارنفر از جوانان کشور صحبت میکنند که انگار مشتی حشره گرفتند و دارند آزاد میکنند. اولا چند ده هزار از این جوانان قیور را گرفته اید؟ دوما این آزادی منتی ندارد و حق طبیعی آنان است که ازشان گرفته بودید. شرم و نفرین ابدی بز شما باد. هم خودتان و هم رهبرتان.
  2
  39
  دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن
  به زبان ساده تر ، خامه نی ر... بخودش !
  5
  12
  دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا
  میخوان تلویحاً بگن «ببخشین، ما گ**» خوردیم، فقط لطفاً موقع ش که میشه رأی دادن یادتون نره! تو صف قیمه عاشورا می بینیم تون! امام حسین و عظما رو فراموش نکنین! مردک، مردم دارن زیر ١٤٠٠ سال میزنن تو هنوز فکرت حول و حوش این ششماهه اخیر هست؟ الدنگ علیشاه؟!
  2
  11
  دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران
  اصلاانقلاب نمیشه همه مردم رو بستن به قرض وقول، مردم علیه خودشون انقلاب کردن که از هم عقب نیفتن توی خونه و ماشین و خارج. اینا رو هم ازاد کردن چون خرج اینهمه زندانی رو دستشون مونده،
  9
  1
  دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۳:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.