زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۷.۸ در ترکیه و سوریه صدها کشته برجا گذاشت

 زمین‌لرزه دوشنبه در شهر حما در سوریه تلفات زیادی داشته استرادیو فردا: گزارش‌ها حاکی است که بامداد دوشنبه ۱۷ بهمن زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۷.۸ در استان غازی‌عینتاب در جنوب ترکیه رخ داده و مناطق زیادی را لرزانده است. غازی‌عینتاب در نزدیکی مرز ترکیه با سوریه واقع شده است.

معاون رئیس‌جمهور ترکیه خبر می‌دهد که شمار قربانیان این زمین‌لرزه از ۱۰ استان ترکیه ۲۸۴ نفر است و ۲ هزار و ۳۲۳ تن نیز مجروح شده‌اند.

مقام‌های بهداشتی سوریه نیز از کشته شدن ۲۳۷ نفر بر اثر زلزله در مناطق تحت کنترل دولت سوریه خبر می‌دهند.

موسسه لرزه‌نگاری آمریکا می‌گوید این زلزله ساعت چهار و ۱۷ دقیقه بامداد به وقت محلی و در عمق ۱۷.۹ کیلومتری زمین رخ داده است.

کانون این زلزله در ۳۰ کیلومتری شمال غرب شهر غازی‌عینتاب ترکیه و ۱۱۴ کیلومتری شمال غربی حلب در سوریه بوده است و لرزه‌های آن حتی تا قاهره مصر نیز احساس شده است.
شهروندان در سوریه، عراق٬ لبنان اسرائیل، فلسطین و اردن نیز این زمین‌لرزه را احساس کرده‌اند.

مقام‌های ترکیه می‌گویند این زمین‌لرزه به مناطق مختلفی در استان‌های قهرمان‌مرعش، غازی‌عِینتاب، شانلی‌اورفه، دیاربکر، آدانا، آدیامان، مَلَطیه، عثمانیه، خَتای و کیلیس آسیب زده است.

از شهر دو میلیون نفری غازی‌عینتاب ترکیه خسارات زیادی گزارش می‌شود. همچنین بر اثر این زمین‌لرزه، یک خط لوله گاز در نزدیکی شهر قهرمان‌مرعش در جنوب ترکیه منفجر شده است.
در منطقه اصلی وقوع این زلزله، در دو سوی مرز، میلیون‌ها آواره سوری زندگی می‌کنند و منطقه متأثر از زلزله در شمال سوریه، محدوده‌ای است که کنترل آن بین دولت سوریه و مخالفان آن تقسیم شده است.

گزارش‌ها حاکی است که این زمین‌لرزه خساراتی نیز در شهر حما در سوریه برجای گذاشته است.
گروه مخالف بشار اسد وضعیت اضطراری اعلام کرد

گروه «دفاع غیرنظامی سوریه» موسوم به کلاه‌سفیدها که از سازمان‌های مخالف رژیم بشار اسد در سوریه است، با انتشار بیانیه‌ای نوشته است که این زمین‌لرزه صدها مجروح و ده‌ها کشته به‌جا گذاشته و باعث سرگردانی مردم در سرمای زمستان شده است.

این سازمان می‌گوید که شرایط نامساعد جوی، از جمله دمای پایین و هوای طوفانی، وضعیت را وخیم‌تر کرده است.

گروه «دفاع غیرنظامی سوریه» در بیانیه خود از جامعه جهانی خواسته است تا بر رژیم بشار اسد و متحد او، روسیه، فشار بیاورند تا از بمباران مناطق آسیب‌دیده خودداری کنند
+33
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۸
  sara_moshiri - برلین، آلمان
  هنوز یه عده فکر میکنن این دنیا رو خدایی رحمان و رحیم خلق کرده. بیدار شید.
  12
  24
  دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Munchen - مونیخ، آلمان
  sara_moshiri - برلین، آلمان
  متاسفانه همینطوره با وجود زندگی در عصر ارتباطات که جزئیات اینجور فجایع وحشتناک ،بی عدالتیها . ،رنج انسانها و دیگر موجودات فورا در اختیار همه قرار میگیره،باز هم عده زیادی گرفتار این اعتقادات دروغین ساخته ذهن انسانهای هزارها سال پیش هستند و بخاطر این افسانه ها زندگی خود و دیگران رو سخت و تباه میکنند.
  4
  1
  دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  sara_moshiri - برلین، آلمان
  Munchen - مونیخ، آلمان
  دقیقا. هیچ خدای مهربانی حاضر به تحمل این همه رنج ناتمام بشر نیست. هرکجای کتاب تاریخ رو باز کنید چیزی جز رنج مرگ جنگ و بیماری نمیبینید. در دنیایی میرا بدنیا اومدیم، با حافظه پاک شده، در بدنی بسیار ضعیف و شکننده همه تقصیر ها هم گردن ماست. ما اینجا اسیر شدیم. زمین زندان روح است.
  3
  0
  ‌سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۴:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.