«نگرانی‌های شدید» از شروع تخریب بافت تاریخی شیراز با مجوز ابراهیم رئیسی

 عکس آرشیوی از تخریب بافت تاریخی شیرازرادیو فردا: هم‌زمان با جدی‌شدن تخریب بخش دیگری از بافت تاریخی شیراز و فشار بر ساکنان این منطقه برای کوچ اجباری، کارشناسان درباره پیامدهای جبران‌ناپذیر فرهنگی و تاریخی این موضوع هشدار می‌دهند.

روزنامه شرق در گزارشی به نقل از محمدمهدی کلانتری، رئیس پویش حفظ بافت تاریخی شیراز، خبر داد که طرح تخریب بافت تاریخی شیراز که چند سال متوقف شده بود، پس از سفر استانی ابراهیم رئیسی در پاییز از سر گرفته شد.

پیشتر غلامحسین معماریان، استاد دانشگاه، هم از آغاز شمارش معکوس برای تخریب تعداد زیادی از خانه‌های تاریخی تا چند روز آینده خبر داده و گفته بود که به ساکنان این منطقه فرصتی چندروزه برای ترک خانه‌ها داده و هشدار داده‌اند که در صورت ترک‌نکردن خانه‌، آب و برق و گاز آن‌ها قطع خواهد شد.

آقای معماریان از این اقدام با عنوان «خطایی نابخشودنی و خیانتی بزرگ به تاریخ و فرهنگ ایران» یاد کرده بود.

بر اساس گزارش‌ها، تخریب بافت تاریخی شیراز از دهه‌های گذشته آغاز شده بود اما به‌گفته رئیس پویش حفظ بافت تاریخی شیراز در طرح ۵۷ ‌هکتاری با عنوان طرح «توسعه حرم شاهچراغ‌» که رئیس‌جمهور مجوز اجرای آن را صادر کرده، در فاز اول قرار است ۶۰ پلاک از سه روز آینده تخریب شود.

به‌گفته این فعال میراث فرهنگی «این خانه‌ها متری ۱۰ ‌میلیون تومان از مردم خریده شده و قرار است تبدیل به قبرهایی سه‌طبقه شود و در آینده گران‌تر به مردم فروخته شود».

آقای کلانتریان در ادامه با اشاره به این که کوچ اجباری مردم از خانه‌هایشان با اسم «حرم» انجام می‌شود، گفته است: «کدام باور اجازه می‌دهد که اموال مردم را به این شکل بگیرند و برای این اهداف تخریب کنند. وقتی زمین را به زور تصاحب کنید، این زمین غصبی است».

تخریب بافت تاریخی شیراز از جمله موضوع‌های مناقشه‌برانگیز میان دوستداران و کارشناسان میراث فرهنگی و حکومت است. اما این تخریب‌ها با وجود توقف‌های مقطعی، هر چند سال یک بار با حمایت دولت‌ها و با توجیه‌های مذهبی و اعتقادی از جمله توسعه حرم شاهچراغ ادامه می‌یابد.
+21
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  ابن ملجم(ع) - مونیخ، آلمان
  تو شهر مونیخ در حال توسعه خط مترو بودند با یک تیغه تیوار قدیمی برخورد کردند، دییوار که نه یک تیغه که دو یا سه ردیف سنگ روی هم تلانبار شده بود، بعد معلوم شد که بخش کوچکی از یک توالت قدیمی بوده، بخاطراین مسئله خط مترو که نزدیک ۶ ماه تعطیل شده که هیچ یک قسمت از مسط شهرر کل بسته شد که باستانشناسان بتونند بدون مزاحمت در اون قسمت کار کنند. ولی در ایران...وقتی سراتفابچی رییسی باشه معلومه که بیش از این انتظاریی نیست. حالا اگر اونجا استوخون یک خوک یا سگ هار پیدا بشه فورا براش گند و بارگاه میسازند و اسمش هم
  0
  2
  دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.