هشدار احمد توکلی به سران سه قوه: شبیه معتادان مواد مخدر، اموال دولتی را نفروشید

 احمد توکلیرادیو فردا: احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، به‌رغم حمایت علی خامنه‌ای از طرح فروش اموال دولتی و ملی، از این طرح مصوب سران سه قوه جمهوی اسلامی به‌تندی انتقاد کرد و آن را به رفتار معتادان به مواد مخدر تشبیه کرد.

آقای توکلی در نامه سرگشاده‌ای به سران سه قوه که روز یکشنبه ۱۶ بهمن منتشر شد، نوشته است: «این روش اداره دولت، ضمن آن‌که با اصول ۵۲ و ۵۳ قانون اساسی تعارض دارد، بسیار شباهت به رفتار معتادی دارد که نیازمند تهیه هزینه موادش است.»

او افزوده است که فرد معتاد «اوایل اعتیاد، درآمدش را صرف خرید مواد می‌کند، اما پس از آن‌که درآمدش کفاف نمی‌کند، مشغول فروش اموال و اثاث خانه‌اش می‌شود.»

بر اساس مصوبه‌ای که در وب‌سایت رسمی دولت ابراهیم رئیسی منتشر شده، یک گروه هفت‌نفره با اختیاراتی گسترده، همچون «مصونیت قضایی» و «توقف دیگر قوانین»، اموال دولتی را که مازاد تشخیص بدهند، قیمت‌گذاری کرده و به فروش می‌رسانند.

درحالی‌که این طرح موسوم به «مولدسازی» با انتقاد تعدادی از نمایندگان مجلس هم مواجه شده، علی نیکزاد، نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی، گفته چون رهبر جمهوری اسلامی این طرح را تأیید کرده، «لازم الاجرا است».

خودِ علی خامنه‌ای هم چند روز بعد از انتشار این طرح، با تأکید بر خصوصی‌سازی در ایران، در یک سخنرانی به‌طور غیرمستقیم اما قویاً از این طرح حمایت کرد.

آقای توکلی اما در نامه خود هشدار داده است که «اگر این مصوبه به همین ترتیب به اجرا گذاشته شود، آن‌چه تا کنون با سوءتدبیر‌ها یا سوءنیت‌ها بر سر منابع نقدی آورده‌اند، به‌زودی بر سر منابع غیرنقدی نیز خواهند آورد».

او نوشت: «فاجعه‌آمیزترین بخش مصوبه، بند پنج آن، یعنی "مصونیت قضایی اعضای هیئت و مجریان تصمیمات آن" است. صدای فروافتادن تشت این بند چنان بلند بوده‌ که چُرت بی‌حوصله‌ترین افراد را هم پاره کرده است.»

در سال‌های اخیر، بسیاری از طرح‌های جنجالی که مورد تأیید خامنه‌ای هم بوده (ازجمله افزایش ناگهانی و شدید قیمت بنزین در سه سال پیش)، در چارچوب جلسه سران سه قوه به تصویب رسیده که با اعتراض نمایندگان مجلس نیز مواجه شده است.

پیشتر حسین راغفر، استاد اقتصاد، طرح فروش اموال دولتی را «مایه فساد» خوانده و هشدار داده است که «در این شرایط کشور که متقاضی برای خرید اموال دولتی وجود ندارد، آقایان می‌خواهند این دارایی‌ها را به ثمن بخس به چه کسانی واگذار کنند؟»

همچنین عباس عبدی، تحلیلگر اصلاح‌طلب، در یادداشتی در روزنامه اعتماد این طرح را «غیرقانونی» توصیف کرده است.

سهیلا جلودارزاده، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی، هم در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا هشدار داد که سرمایه‌های ملی به بهانه مولدسازی قرار است «به بخش خصوصی خودشان و نه به بخش خصوصی ملت واگذار» شود. او این طرح را یک «خطر بزرگ» و «آخرین کلنگ نابودی به صنعت باقی مانده» در ایران دانست.

با این حال، دفاع مقام‌های جمهوری اسلامی از این طرح ادامه دارد.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، روز یکشنبه ۱۶ بهمن این مصوبه را «کاری به‌جا و دقیق» توصیف کرد و به نمایندگان گفت که در جلسه علنی روز دوشنبه آینده در مجلس در این زمینه توضیحاتی ارائه خواهد کرد.

قبل از آن، احمد وحیدی، وزیر کشور، هم مدعی شده بود: «منطق کاملاً درستی است که دارایی‌های غیرمولد را به مولد تبدیل کرد. این کار خیلی مهم و ارزنده است و همه باید از آن استقبال کنند.
+108
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۳
  varied - ریزه، ترکیه

  این احمد توکلی هم فکر کنم چون خودش در میان اعضای 7 نفره غارت و پیاول نیست از این انتقادها میکنه طویله رهبری میبایست استخونی جلو این می انداخت که ساکتش میکرد تا راحت به چپاول کشور ادامه دهند
  6
  55
  یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  پس زمینی رو که زمان فارغ التصیلی و به گفته خودت سیدعلی چلاق بخاطر بیضه مالی و بیضه لیسی ، از اموال دولتی بهت هدیه داد رو بیا بالا !
  3
  53
  یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Aztek - قم، ایران

  این ملت حاضرن صد سال دیگه زیر بار ظلم رژیم زندگی کنند ولی اشتباه خودشون رو قبول نکنند . مرگ بر خامنه ای مفعول.
  12
  59
  یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی
  نه اوشگول جان اینها دقیقأ مثل اجداد دزدشون بسرکردگی اون یکی علی یعنی امیرالمفتضحین که فرش بهارستان‌و تکه پاره کرده بین دزدان مدینه تقسیم کرد ایندفعه هم به نیابت از همون اجداد دزدشون بسرکردگی علی یکدست حمام منصوری مشهد دوباره غنیمت بدست آمده از قادسیه دوم پنجاه‌وهفت باقی مانده را میخوان تکه پاره کرده بین دزدان خودی تقسیم کنند. ملت همیشه درخواب و مسخ دین پراز قتل و کشتار هم دنبال زیارت از گور اجداد این دزدان با پای پیاده هستن ! لیاقت اکثریت ما مرم ایران بیش از این جماعت دزد و غارتگر نیست چون بغیراز این بود توی این چهار پنج ماه بساط این صد پدران و با اجدادشون و جمع میکردیم میریختیم توی جوی فاضلاب اما دریغا که بد جوری مسخ این دزدان مدینه‌ایم!!
  2
  17
  یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  سید علی برای بساط منقل بافور پول می خواهد
  1
  14
  یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  samamos - میدلزبرو، انگلستان
  فرد معتاد اگه اموال خودش رو میفروشه، شرف داره به وجود دزدانی چون شما که دارایی یک ملت رو که به اسم اسلام به غنیمت گرفتید به تاراج میبرید.
  0
  14
  یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  Nabaat - بلک تان، استرالیا
  با درود . این مردک آخوند کت و شلواری یه روده راست تو شکمش نیست، یه سرش تو آخوره و یه سرش تو طوره. این نامردها باید فرستاد به جهنم و اون هم به سبک سامورائی. 🤺
  1
  12
  یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  siavash786 - قلب نگین، هندوستان
  این جماعت مادرشان را فروختن و دستشان برسد زن ها و دخترانشان را هم میفروشند. خریدارها به صف ، نوبت را رعایت کنید
  3
  11
  یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.